Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-11-25, 16:00 Autor: Daniel Klimczak

Kolejarze mają dziś swoje święto. W Brzegu przygotowano wystawę [ZDJĘCIA]

Dzień kolejarza w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Dzień kolejarza w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Dzień kolejarza w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Dzień kolejarza w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Dzień kolejarza w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Dzień kolejarza w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Dzień kolejarza w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Dzień kolejarza w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Obecni i emerytowani kolejarze z Brzegu obchodzą swoje święto. Z tej okazji na miejscowym dworcu otwarto dziś (25.11) wystawę pamiątek związanych z tym środkiem transportu.
To łącznie kilkaset zdjęć i eksponatów. Wszystkie pochodzą z prywatnej kolekcji Waldemara Matkowskiego, który od ponad 20 lat zbiera tego typu pamiątki.

- Są to aparaty telefoniczne na korbkę, lizaki, pieczątki stare, nagłośnienie, trąbki, latarki, sygnały kolejowe. Każdą z tych rzeczy przynosili mi kolejarze. Mówili "masz, żeby to nie zniknęło" i w ten sposób zostały te rzeczy uratowane. Trzymam to na pamiątkę dla przyszłych pokoleń - wyjaśnia.

- Historia i współczesność Brzegu jest mocno związana z koleją - przyznaje burmistrz miasta Jerzy Wrębiak.

- To jest miasto, gdzie rzeczywiście jest duża społeczność kolejarska. Dzisiejsza uroczystość jest dowodem tego, że ludzie z sentymentem podchodzą do świąt świętej Katarzyny, po to, aby wspominać swoich rodziców, bliskich, którzy w tym zawodzie przepracowali długie lata - powiedział.

Wystawę będzie można oglądać przez cały weekend między 12:00 a 17:00. Na niedzielę (27.11) zaplanowano również mszę świętą w intencji kolejarzy i ich rodzin.
Waldemar Matkowski
Jerzy Wrębiak

Wiadomości z regionu

2023-02-08, godz. 17:15 Wycinka drzew pomiędzy Zawadzkiem a Kolonowskiem. "Zagrażały bezpieczeństwu ludzi" Były nadgryzione przez bobry lub po prostu suche. Mowa o drzewach, które jeszcze niedawno rosły wzdłuż kanału hutniczego pomiędzy Zawadzkiem a Kolonowskiem… » więcej 2023-02-08, godz. 17:00 Wójt gminy Zębowice pozostaje osobą niekaraną. Apelacja przyniosła efekt Sąd Okręgowy w Opolu warunkowo umorzył postępowanie karne na roczny okres próby wobec Waldemara Czai, wójta gminy Zębowice. Okres próby. Samorządowiec… » więcej 2023-02-08, godz. 16:15 Auto na parking, papiery do uzupełnienia. Kontrola WITD na przejściu granicznym Zamiast prosto do odbiorcy trafiła na strzeżony parking. Tak zakończył się kurs ciężarówki załadowanej oknami zatrzymanej przez mundurowych Wojewódzkiej… » więcej 2023-02-08, godz. 16:00 "Ja mam SUV-a, więc problem mniejszy, inni jadą slalomem". Ubytki na ulicach Opola znowu obecne [ZDJĘCIA] Wrocławska, 1 Maja, Ozimska czy wiadukt na ulicy Struga w Opolu - to tam między innymi straszą kierowców ubytki w nawierzchni. Po każdym ataku zimy tych dziur… » więcej 2023-02-08, godz. 15:30 Bez kasku i oświetlenia. Kolejny nietrzeźwy motocyklista w rękach policji Bez kasku, ale z promilami. Strzelecka policja zatrzymała w miejscowości Osiek 55-letniego mężczyznę, który kierował motorowerem w późnych godzinach wieczornych… » więcej 2023-02-08, godz. 14:45 Sytuacja opanowana, można zakładać liczniki. Po pożarze przy Grota Roweckiego w Opolu Instalacja gazowa w bloku przy ul. Grota Roweckiego w Opolu jest szczelna - informuje Spółdzielnia Mieszkaniowa. » więcej 2023-02-08, godz. 12:39 Zablokowane tory w Kędzierzynie-Koźlu. W nocy wykoleiła się lokomotywa i jeden z wagonów Wstrzymany jest ruch pociągów w Kędzierzynie-Koźlu na trasie zwanej magistralą podsudecką. Wczoraj (07.02) około 23:20 wypadł z torów wagon oraz jedna… » więcej 2023-02-08, godz. 12:10 Jest wyrok ws. matki 15-latki, która śmiertelnie potrąciła kobietę w Kopernikach Sąd Rejonowy w Nysie zdecydował, że matka, która pozwoliła 15-letniej córce prowadzić samochód jest winna śmierci mieszkanki Kopernik. Przypomnijmy, 24… » więcej 2023-02-08, godz. 12:00 Grozi mu do 5 lat więzienia. Pijany motocyklista w Zdzieszowicach Policyjny pościg za pijanym motocyklistą w Zdzieszowicach. Wczoraj wczesnym popołudniem (07.02) policjanci zauważyli kierującego motorowerem, który nie zastosował… » więcej 2023-02-08, godz. 11:00 Namysłów: Tomasz Wiciak zrezygnował z mandatu radnego. Wciąż pozostaje wicestarostą Zmiany w namysłowskiej radzie powiatu. Do grona radnych dołączy wkrótce Bronisława Mela, która zastąpi na tym stanowisku Tomasza Wiciaka. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »