Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-11-23, 20:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

"Widać poprawę, ale do likwidacji jest wiele barier architektonicznych". Opolscy radni podsumowali kontrolę

Tomasz Kaliszan [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Tomasz Kaliszan [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Radni Koalicji Obywatelskiej w Opolu sprawdzili, jak władze stolicy regionu likwidowały bariery architektoniczne w przestrzeni miejskiej w latach 2018-2020. Jak informuje radny Tomasz Kaliszan, przewodniczący zespołu kontrolnego, miasto działa na rzecz poprawy dostępności, ale są jeszcze miejsca, które wymagają poprawy. - Zwracamy uwagę nie tylko na bariery dla osób niepełnosprawnych, ale także dla seniorów i samotnych matek - mówi.
Zdaniem zespołu kontrolnego, jedną z najważniejszych rzeczy, którą należy wykonać jest dostosowanie Galerii Sztuki Współczesnej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

- Wszyscy wiemy, jak utrudniony jest dostęp i jak ciężko jest mieszkańcom dostać się do Galerii Sztuki Współczesnej, żeby zobaczyć wszystkie wystawy. Wnioskuję, aby rozpocząć działania na rzecz pozyskania środków mających na celu dostosowanie budynku GSW do standardów XXI wieku. Bardzo ważne z punktu widzenia każdego mieszkańca jest skatalogowanie potrzeb przez Miejski Zarząd Dróg, mających na celu poprawienie infrastruktury drogowej. To są chodniki, przejścia dla pieszych w ujęciu braku dostępności - mówi Tomasz Kaliszan, przewodniczący zespołu kontrolnego.

Zespół kontrolny proponuje opracowanie dokumentu zawierającego standardy dostępności wraz z zasadami uniwersalnego projektowania. Kolejną sugestią jest rozważenie wprowadzenia konkursu "Opole bez barier", które promowałoby dobre postawy instytucji i firm na rzecz pełnej dostępności i integracji.

Stanowisko zespołu kontrolnego będzie prezentowane w opolskim ratuszu podczas jutrzejszej (24.11) sesji Rady Miasta Opola.
Tomasz Kaliszan

Wiadomości z regionu

2023-01-26, godz. 21:30 Wjechał w płot i słup energetyczny w Rzędowie. Jechał na "podwójnym gazie" W Rzędowie, w pow. opolskim, samochód osobowy wjechał wieczorem w płot i słup energetyczny. Autem podróżowała jedna osoba - mężczyzna. Kierowca nie odniósł… » więcej 2023-01-26, godz. 21:00 Kradli i oszukiwali w powiecie strzeleckim. Teraz grozi im do 12 lat więzienia Siedem zarzutów przedstawiono dwóm mieszkańcom gminy Kolonowskie, którzy kradli na terenie powiatu strzeleckiego. Łupem 34 i 37- latka padały rowery, a także… » więcej 2023-01-26, godz. 20:30 "Komunikacja powinna być jak najtańsza". Radni Opola zabierają głos w sprawie cen biletów MZK Nie tylko mieszkańcy, ale również niektórzy radni krytykują drogie ceny biletów MZK w Opolu. Zdaniem opozycji są one za wysokie i nie skłaniają opolan… » więcej 2023-01-26, godz. 20:30 Rzecznik Praw Dziecka interweniuje w sprawie 5-letniej Dominiki. Złożył zażalenie na postanowienie prudnickiego s… Rzecznik Praw Dziecka w całości zaskarżył postanowienie Sądu Rejonowego w Prudniku. Zażalenie to dotyczy sprawy pięcioletniej Dominiki, która od urodzenia… » więcej 2023-01-26, godz. 19:30 Głogówek: gmina dopłaca do nauki języka mniejszości narodowej Naukę języka niemieckiego w szkołach wspiera gmina Głogówek. Na ten cel pieniądze zabezpieczono również w tegorocznym budżecie. Gminę tę zamieszkują… » więcej 2023-01-26, godz. 18:49 1300 hektarów do podziału w powiecie nyskim. Spotkanie KOWR z rolnikami Przedstawiciele Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa rozmawiali z rolnikami w sprawie rozdysponowania 1300 hektarów gruntów przeznaczonych do dzierżawy w powiecie… » więcej 2023-01-26, godz. 17:30 Na razie nie ma ryzyka zamknięcia chirurgii w Namysłowie. To ocena prezes szpitala 'Do działu kadr nie wpłynęła ani jedna rezygnacja chirurga'. Tak Agnieszka Kruk, prezes Namysłowskiego Centrum Zdrowia, odnosi się do sprawy rzekomego zamknięcia… » więcej 2023-01-26, godz. 17:00 4 miliony złotych na dokumentację trasy średnicowej zabezpieczone. Wpisano je w budżet i wieloletnią prognozę finansową… Pieniądze na dokumentację trasy średnicowej zostały wpisane do budżetu Opola. Taką decyzję podjęli dziś (26.01) radni podczas sesji. W tym do roku na… » więcej 2023-01-26, godz. 16:54 Świadomość donacji narządów w Polsce wzrasta, ale dawców wciąż jest za mało Dziś (26.01) przypada Ogólnopolski Dzień Transplantacji. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu rocznie wykonuje się kilkanaście pobrań narządów… » więcej 2023-01-26, godz. 15:15 Chcą pokazać, że można inaczej. Strzelce Opolskie ruszają z kampanią dotyczącą fonoholizmu Z kampanią dotyczącą fonoholizmu, czyli nałogowego korzystania z telefonów komórkowych, niebawem wystartuje gmina Strzelce Opolskie. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »