Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-10-05, 10:30 Autor: Jakub Biel

"Najważniejsze jest to, żeby nie zadeptywać śladów". Polsko-czeskie szkolenie policjantów z poszukiwania osób zaginionych

Szkolenie polsko-czeskiej policji [fot. Jakub Biel]
Szkolenie polsko-czeskiej policji [fot. Jakub Biel]
Szkolenie polsko-czeskiej policji [fot. Jakub Biel]
Szkolenie polsko-czeskiej policji [fot. Jakub Biel]
Szkolenie polsko-czeskiej policji [fot. Jakub Biel]
Szkolenie polsko-czeskiej policji [fot. Jakub Biel]
W Jarnołtówku trwa szkolenie policjantów z Polski i Czech, którzy podnoszą swoje kwalifikacje z zakresu poszukiwania osób zaginionych na trudnych, górskich i leśnych terenach pogranicza. Ma to pomóc w sytuacjach kryzysowych, o które nie trudno w tak specyficznej lokalizacji, jak Góry Opawskie. Funkcjonariusze w trakcie szkolenia przerabiają kilka możliwych scenariuszy takich sytuacji jak poszukiwanie osoby zaginionej, czy pościg za uciekinierem.
- Jednym z punktów naszego wspólnego szkolenia, jest poszukiwanie osób znajdujących się w sytuacji kryzysowej - mówi podkom. Dariusz Świątczak, zespół prasowy KWP w Opolu.

- Ta sytuacja kryzysowa, to jest zaginięcie osoby. Teren trudny, teren leśny, górzysty. Tutaj rzeczywiście, jeżeli mamy do czynienia z zaginięciem, to biorąc pod uwagę porę roku, to już jakieś zagrożenie życia i zdrowia jest. Jesteśmy tutaj po to, aby jak najszybciej znaleźć zaginioną osobę.

- Poszukiwanie osoby zaginionej to skomplikowany proces - mówi sierż. Dawid Tylec z Pododdziału Prewencji Policji w Opolu.

- Najważniejsza jest współpraca z wydziałem kryminalnym, który ustala miejsce zaginięcia osoby, wszystkie ślady, które prowadzą do tego miejsca ostatniego pobytu osoby. W tym miejscu rozkładany jest sztab, który następnie wyznacza sektory prawdopodobnego ostatniego miejsca widzenia tej osoby. Najważniejsze jest to, żeby nie zadeptywać śladów, które mogła zostawić osoba zaginiona w lesie.

Dodatkowo w trakcie szkolenia policjanci z Polski i Czech poznawali podstawowe komendy i zwroty pomagające porozumieć się z odnalezioną osobą: Czesi w języku polskim, a Polacy w czeskim. Trzydniowe szkolenie kończy się dziś (05.10).
podkom. Dariusz Świątczak
sierż. Dawid Tylec

Wiadomości z regionu

2022-12-02, godz. 16:30 Unijne wojska szkolą ukraińskich żołnierzy. Jeden z takich obozów znajduje się pod Brzegiem Pod Brzegiem szkolą się żołnierze z Ukrainy. To element militarnej współpracy tego państwa z krajami Unii Europejskiej. » więcej 2022-12-02, godz. 16:15 Lekcja historii i tolerancji w Zespole Szkół w Kietrzu. Finał międzynarodowego projektu Erasmus 'Ucząc się na błędach przeszłości, budujemy tolerancyjną rzeczywistość' - to tytuł międzynarodowego projektu Erasmus+ realizowanego przez Zespół Szkół… » więcej 2022-12-02, godz. 14:30 Założenia są ambitne, a jak je wykonać? Rada bezpieczeństwa ruchu drogowego o programie działań do 2030 Do 2030 roku liczba ofiar śmiertelnych na polskich drogach ma spaść o 50%, do maksimum 1455. To zakłada Narodowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2021-2030… » więcej 2022-12-02, godz. 14:15 Łubniany: bakterie z grupy coli w wodociągu. W pogotowiu beczkowozy Duże problemy z wodą w gminie Łubniany. Bakterie z grupy coli wykryto w wodociągu zasilającym sołectwa: Jełowa, Łubniany, Brynica, Dąbrówka Łubniańska… » więcej 2022-12-02, godz. 13:15 Sukces USK w Opolu. Wysokie miejsce w rankingu szpitali klinicznych i instytutów Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu w gronie liderów najlepiej zarządzanych szpitali klinicznych i instytutów w Polsce. Opolska placówka zajęła wysokie… » więcej 2022-12-02, godz. 12:10 Ofiara straciła wzrok w jednym oku. Pobicie w pociągu przed opolskim sądem Uderzył mężczyznę w pociągu, a ten stracił wzrok w jednym oku. Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył proces Kacpra Ż. Do zdarzenia doszło w lipcu tego… » więcej 2022-12-02, godz. 11:13 Drogi i chodniki będą śliskie. Synoptycy ostrzegają przed gołoledzią IMGW ostrzega mieszkańców woj. opolskiego przed marznącymi opadami deszczu powodującymi gołoledź. Niebezpieczne zjawiska pogodowe wystąpią dzisiaj (02.12)… » więcej 2022-12-02, godz. 10:47 Znaczne ilości narkotyków u 33-letniego mieszkańca Brzegu. Grozi mu 15 lat więzienia Kryminalni z Brzegu w godzinach nocnych 27 listopada zauważyli samochód, którym mógł poruszać się mężczyzna powiązany z przestępczością narkotykową… » więcej 2022-12-02, godz. 08:52 Korki na obwodnicy północnej. Na rondzie w Sławicach przewróciła się cysterna z cementem Cysterna przewożąca cement przewróciła się dzisiaj w nocy (02.12) około godziny 3:00 na rondzie wzdłuż obwodnicy północnej. Samochód częściowo zablokował… » więcej 2022-12-02, godz. 07:30 Constans w "covidowych" hospitalizacjach. Dominują seniorzy, którzy zakazili się od rodziny 7 osób zakażonych koronawirusem przebywa obecnie na oddziale zakaźnym Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »