Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-30, 20:30 Autor: Grzegorz Frankowski

Gmina Kietrz również szuka oszczędności. Niektóre wiejskie domy kultury na okres zimowy zostaną zamknięte

Urząd Miasta w Kietrzu - [fot: Grzegorz Frankowski]
Urząd Miasta w Kietrzu - [fot: Grzegorz Frankowski]
Gmina Kietrz, podobnie jak wszystkie samorządy w naszym regionie, szuka możliwości minimalizowania zużycia energii elektrycznej. Jednym z pomysłów jest docieplanie i termomodernizacja budynków, którymi zarządza gmina.
- Liczymy, że na ten cel otrzymamy dofinansowanie z programu Polski Ład – mówi Marceli Głogiewicz, wiceburmistrz Kietrza.

- Złożyliśmy wniosek jeszcze w tamtym roku z Polskiego Ładu na działania termomodernizacyjne. Zobaczymy jeszcze, które obiekty obejmiemy tym programem. Natomiast kwota, która oscyluje w granicach 1,8 mln złotych, zostanie przeznaczona, żeby minimalizować zużycie, w tym również energii elektrycznej na obiektach użyteczności publicznej, które są we władaniu gminy Kietrz.

Kietrz myśli również o czasowym wyłączaniu oświetlenia ulicznego. Decyzja nie została jeszcze podjęta.

- Nasz dostawca jakiś czas temu wypowiedział nam umowę jeżeli chodzi o oświetlenie uliczne, wiedząc doskonale, że jego koszty związane z zapłatą kary będą dużo niższe niż kontynuowanie tej umowy. Wobec czego podpisaliśmy zwiększający aneks do tej umowy. Wiedząc też ze swojej strony, że jeżeli takiego aneksu nie podpisalibyśmy, to wpadlibyśmy w dostawę prądu awaryjną, która byłaby cztery, pięć razy droższa niż cena, którą dzisiaj mamy w umowie – dodaje burmistrz Głogiewicz.

W ramach oszczędności samorząd Kietrza planuje również na okres zimowy zamknąć wiejskie domy kultury, w szczególności te, które są opalane węglem.
Marceli Głogiewicz
Marceli Głogiewicz

Wiadomości z regionu

2022-11-29, godz. 17:50 Kolejne zatrzymania ws. obrotu fałszywymi fakturami VAT. Śledztwo prowadzi opolska prokuratura 26 osób zostało zatrzymanych w sprawie obrotu fałszywymi fakturami VAT. Śledztwo od dwóch lat jest prowadzone wspólnie przez wydział ds. przestępczości… » więcej 2022-11-29, godz. 16:20 "Płatek śniegu" zamontowany na Wieży Zachodniej murów obronnych w Byczynie Specjalny dźwig wciągnął nową więźbę dachową na Wieżę Zachodnią zabytkowych murów obronnych w Byczynie. Rewitalizacja tej części obwarowań rozpoczęła… » więcej 2022-11-29, godz. 16:20 Opolskie szpitale przyjmą pacjentów ewakuowanych z zachodniej Ukrainy. Trwają przygotowania Opolskie szpitale przygotowują się do ewentualnego przyjęcia pacjentów ewakuowanych z zachodniej Ukrainy. Wojewoda opolski spotkał się ze starostami, którzy… » więcej 2022-11-29, godz. 15:14 Włamywał się do budynku i wycinał instalację elektryczną. Szkody na 100 tys. złotych [FILM] Aby zdobyć pieniądze, wycinał instalację elektryczną w niezamieszkałym domu. Wpadł, bo jego obecność zaniepokoiła sąsiadów. » więcej 2022-11-29, godz. 14:55 Gigantyczny pawilon dydaktyczny w szkole rolniczej w Bogdańczowicach. Rusza budowa Ponad 8,5 miliona złotych będzie kosztować budowa wielofunkcyjnej hali dla Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach. Inwestycja ruszy… » więcej 2022-11-29, godz. 14:15 Radni wojewódzcy zgodni. Rosną dotacje na opolski sport Samorząd województwa opolskiego z roku na rok przeznacza coraz więcej pieniędzy na sport. W 2015 roku z budżetu regionu na kulturę fizyczną przeznaczono… » więcej 2022-11-29, godz. 12:40 Tragiczny listopad na opolskich drogach. W policyjnych statystykach odnotowano kolejny śmiertelny wypadek Policja pod nadzorem prokuratury ustala okoliczności śmiertelnego wypadku w Żywocicach. Wczoraj (28.11) późnym popołudniem na drodze krajowej 45, na wysokości… » więcej 2022-11-29, godz. 12:39 Autostrada A4: węzeł Opole Południe zamknięty do 16 grudnia Nie do 30 listopada, a do 16 grudnia będzie zamknięty węzeł autostradowy Opole Południe - informuje opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i… » więcej 2022-11-29, godz. 12:01 Rynek w Baborowie odzyska dawny blask. Rozpoczyna się remont centralnego placu miasta Rozpoczyna się pierwszy etap przebudowy rynku w Baborowie. Centralny plac miasta całkowicie zmieni swój dotychczasowy wygląd. Na początek zostanie wymieniona… » więcej 2022-11-29, godz. 10:40 Kranówka z sieci Michałówek już zdatna do spożycia - informują służby sanitarne Mieszkańcy miejscowości Michałówek, Sosnówka i Grodziec w gminie Niemodlin już mogą pić i korzystać z kranówki. Jak potwierdził Powiatowy Inspektor… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »