Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-30, 08:00 Autor: Grzegorz Frankowski

W Kędzierzynie-Koźlu będą debatować nad "szkołą bez ocen"

Briefing prasowy przed debatą w Kędzierzynie-Koźlu - [fot: Grzegorz Frankowski]
Briefing prasowy przed debatą w Kędzierzynie-Koźlu - [fot: Grzegorz Frankowski]
''Weź mnie doceń, a nie oceń'' to hasło ogólnopolskiego projektu Fundacji ''Szkoła bez Ocen'', która od kilku lat promuje odejście od tradycyjnego, cyfrowego oceniania ucznia na rzecz informacji zwrotnej. Dzisiaj (30.09) w Kędzierzynie-Koźlu odbędzie się kolejna wojewódzka debata na ten temat.
- Chcemy pokazać anachroniczność oceniania, jego negatywny wpływ na motywację wewnętrzną i skuteczność procesu uczenia się – mówi Jarosław Durszewicz, prezes Fundacji ''Szkoła bez Ocen''.

- Ocena, która dawniej powodowała strach przed karą, bądź była nagrodą. Teraz nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo powoduje frustrację, lęk i stres. W zasadzie hamuje to, co powinno być w szkole uruchomione, czyli ten proces poznawczy, który dla dziecka dzieje się wówczas, kiedy może być ono aktywne, kiedy może działać, kiedy może wspólnie z koleżankami i kolegami poszukiwać odpowiedzi na problemy, które stawia nauczyciel.

- Uczeń ma zdobywać wiedzę, żeby osiągnąć jakieś kompetencje, a nie dla wyniku, czyli stopnia – dodaje Małgorzata Targosz, dyrektor I LO im. H. Sienkiewicza w Kędzierzynie-Koźlu.

- Uczniowie nam mówią, że ocena wyrażona cyfrą nie koniecznie ich motywuje. Dlatego poszukujemy dialogu z uczniem i z nauczycielami, takiej formy oceny, która uczniowi przysporzy informacji zwrotnej, gdzie on jest w procesie uczenia się.

Wojewódzka debata w ramach ogólnopolskiego projektu ‘’Szkoła bez Ocen’’ odbędzie się w piątek (30.09) w Domu Kultury Chemik w Kędzierzynie-Koźlu o godz. 9:30. Przedsięwzięcie zostało sfinansowane z funduszy marszałka województwa śląskiego oraz funduszy norweskich w ramach programu Aktywni Obywatele.
Jarosław Durszewicz
Małgorzata Targosz

Wiadomości z regionu

2022-12-09, godz. 22:15 Spacery z psami i głaskanie kotów. Schronisko dla zwierząt zaprasza na mikołajki Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Opolu także świętuje mikołajki. Już w sobotę (10.12) każdy będzie mógł poznać podopiecznych opolskiego… » więcej 2022-12-09, godz. 21:03 Opole: zderzenie czterech aut na skrzyżowaniu Dobiega końca sprzątanie po wypadku, do jakiego doszło dziś (09.12) ok. 19:30 na skrzyżowaniu ulic Braci Kowalczyków z Jagiellonów i ulicą Mieszka I w… » więcej 2022-12-09, godz. 20:32 Elektryczne autobusy będą kursować w Strzelcach Opolskich i Krapkowicach Samorządy Strzelec Opolskich i Krapkowic zdecydowały o wspólnym zakupie autobusów elektrycznych, które miałyby w niedalekiej przyszłości stworzyć zalążek… » więcej 2022-12-09, godz. 20:29 Przedświąteczna pomoc dla Ukrainy dotrze z Holandii do Opola Dziś wieczorem (9.12.22 około 22:00) do Opola przyjedzie kolejny - dziesiąty transport darów z miasta Hertme i Hengelo w Niderlandach. Organizatorem pomocy… » więcej 2022-12-09, godz. 18:00 Wciąż niewiele osób systematycznie kontroluje swoje znamiona Kondycję skóry i znamion należy kontrolować raz w roku i nie tylko przed wakacjami. Pod hasłem 'Zdrowa skóra w prezencie' w opolskim oddziale NFZ zorganizowano… » więcej 2022-12-09, godz. 17:45 Działacze PiS "ostrzegają" przed oddaniem władzy PO. Porównują obecny kryzys z 2008 rokiem Przed ponownym oddaniem Platformie Obywatelskiej władzy w Polsce 'przestrzegają' działacze okręgu partyjnego numer 52 Prawa i Sprawiedliwości. » więcej 2022-12-09, godz. 17:45 Coraz więcej autobusów odjeżdża z Centrum Przesiadkowego Opole Główne [ZDJĘCIA] Kolejni przewoźnicy komunikacji pozamiejskiej korzystają z nowo otwartego Centrum Przesiadkowego Opole Główne. Na poziomie zero uruchomiono osiem stanowisk… » więcej 2022-12-09, godz. 16:33 Sąd umorzył sprawę zniesławienia Marcina Oszańcy przez Janusza Kowalskiego Sąd Rejonowy w Opolu umorzył postępowanie Marcina Oszańcy przeciwko posłowi Januszowi Kowalskiemu o zniesławienie. » więcej 2022-12-09, godz. 15:03 Policjanci z Opola mają nowy radiowóz [ZDJĘCIA] Nowy radiowóz został dzisiaj (09.12) przekazany Komendzie Miejskiej Policji w Opolu dzięki współpracy Urzędu Miasta Opola i Starostwa Powiatowego w Opol… » więcej 2022-12-09, godz. 15:00 Zdzieszowice: do przebudowy idzie skrzyżowanie Kozielskiej z Chrobrego Dobre wiadomości dla kierowców z powiatu krapkowickiego. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu wyremontuje kolejny fragment DW423 w Zdzieszowicach. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »