Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-30, 08:00 Autor: Daniel Klimczak

Głowy brzeskiego "hydraulika" trafiły do magazynów IPN. Samorząd czeka na propozycje, jak zagospodarować plac po pomniku

Plac, na którym stał Pomnik Zwycięstwa [fot. Daniel Klimczak]
Plac, na którym stał Pomnik Zwycięstwa [fot. Daniel Klimczak]
Plac, na którym stał Pomnik Zwycięstwa [fot. Daniel Klimczak]
Plac, na którym stał Pomnik Zwycięstwa [fot. Daniel Klimczak]
Pomnik Zwycięstwa w Brzegu [fot. Jakub Biel]
Pomnik Zwycięstwa w Brzegu [fot. Jakub Biel]
Władze Brzegu chcą, żeby to mieszkańcy zdecydowali, w jaki sposób zagospodarować plac, na którym jeszcze miesiąc temu stał Pomnik Zwycięstwa.
Monument został rozebrany przez Instytut Pamięci Narodowej, ponieważ był uznawany za symbol zniewolenia Polski przez ZSRR. Jak mówi rzecznik prasowy IPN dr Rafał Leśkiewicz, niektóre jego elementy zostały jednak zachowane w celach edukacyjnych.

- W trakcie demontażu tego pomnika zabezpieczono głowy. Te głowy są obecnie przechowywane przez IPN, a w przyszłości będą wykorzystywane, kiedy będziemy opowiadali o dekomunizacji i procesie oczyszczania przestrzeni publicznej z symboli totalitarnych - tłumaczy.

W miejscu pomnika został pusty plac, który miasto chce zagospodarować na nowo. Burmistrz Jerzy Wrębiak wskazuje, że do magistratu zgłaszane są już pierwsze propozycje dotyczące przyszłości tego miejsca.

- Mówiliśmy o tym, żeby mieszkańcy składali swoje propozycje. Najczęściej proponowane rozwiązania to było coś w rodzaju fontanny. Jest tam podłączenie do wody, w związku z tym tego typu inwestycja byłaby możliwa, ale jesteśmy otwarci na wszelkie inne rozwiązania - dodaje.

Urząd na razie nie określa, kiedy pusta przestrzeń zostanie zaadaptowana na nowe cele.

Przypomnijmy, że brzeski Pomnik Zwycięstwa powstał w 1972 roku, a jego budowę sfinansowano między innymi z obowiązkowych składek, którymi obciążono miejscowych robotników. Część monumentu stanowiły postawione na sztorc metalowe rury, przez co częściej był on nazywany przez mieszkańców "Hydraulikiem".
dr Rafał Leśkiewicz
Jerzy Wrębiak

Wiadomości z regionu

2022-11-29, godz. 21:10 Organizacje pozarządowe i społecznicy nagrodzeni. Za nami gala "Opolszczyzna Aktywna Społecznie" Stowarzyszenie na rzecz promocji talentów 'Akces' laureatem tegorocznej Opolskiej Niezapominajki. To nagroda przyznawana dla najlepszej organizacji pozarządowej… » więcej 2022-11-29, godz. 21:00 Tani węgiel wkrótce przyjedzie do Brzegu. Miasto podpisuje umowę z PGG W najbliższych dniach do pierwszych mieszkańców Brzegu ma dotrzeć węgiel zakupiony po preferencyjnych cenach. Jutro (30.11) zostanie w tej sprawie podpisana… » więcej 2022-11-29, godz. 19:50 Żniwa w gospodarstwach rybackich. Cena świątecznego karpia wyższa niż przed rokiem Choć do świąt niecały miesiąc, to sezon na karpie już się rozpoczął. Dla hodowców to czas wytężonej pracy. » więcej 2022-11-29, godz. 19:37 W 192. rocznicę powstania listopadowego opolscy logistycy pamiętają o swoim patronie W koszarach 10. Opolskiej Brygady Logistycznej uczczono pamięć patrona jednostki pułkownika Piotra Wysockiego. To jeden z inicjatorów powstania listopadowego… » więcej 2022-11-29, godz. 17:50 Kolejne zatrzymania ws. obrotu fałszywymi fakturami VAT. Śledztwo prowadzi opolska prokuratura 26 osób zostało zatrzymanych w sprawie obrotu fałszywymi fakturami VAT. Śledztwo od dwóch lat jest prowadzone wspólnie przez wydział ds. przestępczości… » więcej 2022-11-29, godz. 16:20 "Płatek śniegu" zamontowany na Wieży Zachodniej murów obronnych w Byczynie Specjalny dźwig wciągnął nową więźbę dachową na Wieżę Zachodnią zabytkowych murów obronnych w Byczynie. Rewitalizacja tej części obwarowań rozpoczęła… » więcej 2022-11-29, godz. 16:20 Opolskie szpitale przyjmą pacjentów ewakuowanych z zachodniej Ukrainy Opolskie szpitale przygotowują się do ewentualnego przyjęcia pacjentów ewakuowanych z zachodniej Ukrainy. Wojewoda opolski spotkał się ze starostami, którzy… » więcej 2022-11-29, godz. 15:14 Włamywał się do budynku i wycinał instalację elektryczną. Szkody na 100 tys. złotych [FILM] Aby zdobyć pieniądze, wycinał instalację elektryczną w niezamieszkałym domu. Wpadł, bo jego obecność zaniepokoiła sąsiadów. » więcej 2022-11-29, godz. 14:55 Gigantyczny pawilon dydaktyczny w szkole rolniczej w Bogdańczowicach. Rusza budowa Ponad 8,5 miliona złotych będzie kosztować budowa wielofunkcyjnej hali dla Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach. Inwestycja ruszy… » więcej 2022-11-29, godz. 14:15 Radni wojewódzcy zgodni. Rosną dotacje na opolski sport Samorząd województwa opolskiego z roku na rok przeznacza coraz więcej pieniędzy na sport. W 2015 roku z budżetu regionu na kulturę fizyczną przeznaczono… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »