Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-28, 13:00 Autor: Grzegorz Frankowski

Nowe atrakcje na wieży widokowej w Głubczycach. "To nie tylko piękne krajobrazy, ale też poznawanie historii"

Wieża widokowa w Głubczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Wieża widokowa w Głubczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Wieża widokowa w Głubczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Wieża widokowa w Głubczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Barbara Piechaczek - dyrektor głubczyckiego muzeum - [fot: Grzegorz Frankowski]
Barbara Piechaczek - dyrektor głubczyckiego muzeum - [fot: Grzegorz Frankowski]
Modele armat, halabardnik, wybijanie pamiątkowych monet, eksponaty muzealne czy wystawa prac plastycznych - to tylko niektóre z nowych atrakcji, jakie czekają na wszystkich chętnych, którzy będą chcieli zobaczyć panoramę Głubczyc z wieży widokowej miejskiego ratusza.
Poszerzenie oferty turystycznej było możliwe dzięki dofinansowaniu z polsko-czeskiego programu "Przyroda, kultura i kosmos – na szlaku wież i platform widokowych Euroregionu Silesia". Realizacja przedsięwzięcia kosztowała 35 tys. euro.

- To bardzo ciekawy projekt, który mam nadzieję przyciągnie do nas nowych turystów – mówi Kazimierz Bedryj, wiceburmistrz Głubczyc.

- Ten projekt realizujemy z czterema partnerami. Nasza gmina, gmina Pietrowice Wlk., czeska gmina Budiszow nad Budiszowką i Arboretum Bramy Morawskiej w Raciborzu. Zwiedzając jedną wieżę, możemy zwiedzać kolejne, gdzie jest przestrzeń, jest kultura, jest historia i są ciekawi ludzie. To nie tylko możliwość wejścia na wieżę i podziwiania pięknych krajobrazów, ale możemy tez razem poznawać historię.

Czeskim partnerem projektu jest miasto Budiszow nad Budiszowką.

- Po to ten projekt realizujemy, aby powstawały atrakcje turystyczne i u nas, i u was. Z Głubczycami i z powiatem w współpracujemy od 2000 roku. Macie tutaj bardzo ładne tereny – mówi Patrik Schramm, starosta Budiszowa nad Budiszowką.

- Mieliśmy od dawna taki plan, aby uatrakcyjnić naszą wieżę – mówi Barbara Piechaczek, dyrektor Powiatowego Muzeum Ziemi Głubczyckiej.

- Wchodziliśmy na wieżę. Mieliśmy ładne miejsce, bo miasto jest malutkie i dobrze zorganizowane jeszcze z tradycji średniowiecznej i brakowało tam miejsc informacyjnych o tych ciekawych miejscach historycznych. Udało nam się w ramach finansowania Euroregionu Silesia i z dopłatą budżetu państwa zrobić ten projekt.

Szlak wież i platform widokowych ''Silesianka'' obejmuje swoim zasięgiem powiaty: raciborski, rybnicki i wodzisławski w województwie śląskim oraz powiat głubczycki i 19 miast i gmin po stronie czeskiej. Do tej pory w ramach projektu powstały 34 wieże widokowe, a w planach są kolejne.
Kazimierz Bedryj
Patrik Schramm
Barbara Piechaczek

Wiadomości z regionu

2022-11-29, godz. 17:50 Kolejne zatrzymania ws. obrotu fałszywymi fakturami VAT. Śledztwo prowadzi opolska prokuratura 26 osób zostało zatrzymanych w sprawie obrotu fałszywymi fakturami VAT. Śledztwo od dwóch lat jest prowadzone wspólnie przez wydział ds. przestępczości… » więcej 2022-11-29, godz. 16:20 "Płatek śniegu" zamontowany na Wieży Zachodniej murów obronnych w Byczynie Specjalny dźwig wciągnął nową więźbę dachową na Wieżę Zachodnią zabytkowych murów obronnych w Byczynie. Rewitalizacja tej części obwarowań rozpoczęła… » więcej 2022-11-29, godz. 16:20 Opolskie szpitale przyjmą pacjentów ewakuowanych z zachodniej Ukrainy. Trwają przygotowania Opolskie szpitale przygotowują się do ewentualnego przyjęcia pacjentów ewakuowanych z zachodniej Ukrainy. Wojewoda opolski spotkał się ze starostami, którzy… » więcej 2022-11-29, godz. 15:14 Włamywał się do budynku i wycinał instalację elektryczną. Szkody na 100 tys. złotych [FILM] Aby zdobyć pieniądze, wycinał instalację elektryczną w niezamieszkałym domu. Wpadł, bo jego obecność zaniepokoiła sąsiadów. » więcej 2022-11-29, godz. 14:55 Gigantyczny pawilon dydaktyczny w szkole rolniczej w Bogdańczowicach. Rusza budowa Ponad 8,5 miliona złotych będzie kosztować budowa wielofunkcyjnej hali dla Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach. Inwestycja ruszy… » więcej 2022-11-29, godz. 14:15 Radni wojewódzcy zgodni. Rosną dotacje na opolski sport Samorząd województwa opolskiego z roku na rok przeznacza coraz więcej pieniędzy na sport. W 2015 roku z budżetu regionu na kulturę fizyczną przeznaczono… » więcej 2022-11-29, godz. 12:40 Tragiczny listopad na opolskich drogach. W policyjnych statystykach odnotowano kolejny śmiertelny wypadek Policja pod nadzorem prokuratury ustala okoliczności śmiertelnego wypadku w Żywocicach. Wczoraj (28.11) późnym popołudniem na drodze krajowej 45, na wysokości… » więcej 2022-11-29, godz. 12:39 Autostrada A4: węzeł Opole Południe zamknięty do 16 grudnia Nie do 30 listopada, a do 16 grudnia będzie zamknięty węzeł autostradowy Opole Południe - informuje opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i… » więcej 2022-11-29, godz. 12:01 Rynek w Baborowie odzyska dawny blask. Rozpoczyna się remont centralnego placu miasta Rozpoczyna się pierwszy etap przebudowy rynku w Baborowie. Centralny plac miasta całkowicie zmieni swój dotychczasowy wygląd. Na początek zostanie wymieniona… » więcej 2022-11-29, godz. 10:40 Kranówka z sieci Michałówek już zdatna do spożycia - informują służby sanitarne Mieszkańcy miejscowości Michałówek, Sosnówka i Grodziec w gminie Niemodlin już mogą pić i korzystać z kranówki. Jak potwierdził Powiatowy Inspektor… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »