Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-25, 12:00 Autor: Bogusław Kalisz

Budowa radaru meteorologicznego na Górze św. Anny coraz bliżej

Budowa radaru foto:.facebook.com/Meteoimgw
Budowa radaru foto:.facebook.com/Meteoimgw
Budowa radaru foto:.facebook.com/Meteoimgw
Budowa radaru foto:.facebook.com/Meteoimgw
Budowa dwóch nowych stacji radarowych - w Użrankach w woj. warmińsko-mazurskim oraz na Górze św. Anny na Opolszczyźnie - to najbliższe plany inwestycyjne Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy w ramach modernizacji sieci radarów meteorologicznych POLRAD. Inwestycja w Użrankach koło Mrągowa już się rozpoczęła. Widać już zarys przyszłego obiektu – metalowa konstrukcja radaru z dnia na dzień jest coraz wyższa.
Drugi z nowych radarów powstanie Górze św. Anny, w miejscu pozornie dobrze monitorowanym przez inne urządzenia. IMGW na portalu społecznościowym informuje, że
za względu na ukształtowanie powierzchni i specyfikę pomiarów radarowych, nie wszystkie obszary na południu kraju są odpowiednio rejestrowane i wybudowanie kolejnego radaru na tym terenie jest uzasadnione. Podkreśla, że będzie on zlokalizowany pomiędzy dwoma dużymi pasmami górskimi – Karpatami oraz Sudetami – w miejscu gdzie panują dogodne warunki do tworzenia się niebezpiecznych zjawisk.

Usytuowanie radaru na Opolszczyźnie pozwoli na wcześniejsze ostrzeganie o zagrożeniach, a w konsekwencji poprawi bezpieczeństwo.

Radar meteo umożliwia synoptykom nie tylko prognozowanie pogody, ale także szybkie pozyskanie informacji na temat nadchodzących gwałtownych zjawisk np. trąb powietrznych czy gradobić. Przypomnijmy, że pomysł jego postawienia na Górze św. Anny pojawił się tuż po tornadzie, które latem 2008 roku zniszczyło m.in. okolice Strzelec Opolskich.

Wiadomości z regionu

2022-11-29, godz. 19:50 Żniwa w gospodarstwach rybackich. Cena świątecznego karpia wyższa niż przed rokiem Choć do świąt niecały miesiąc, to sezon na karpie już się rozpoczął. Dla hodowców to czas wytężonej pracy. » więcej 2022-11-29, godz. 19:37 W 192. rocznicę powstania listopadowego opolscy logistycy pamiętają o swoim patronie W koszarach 10. Opolskiej Brygady Logistycznej uczczono pamięć patrona jednostki pułkownika Piotra Wysockiego. To jeden z inicjatorów powstania listopadowego… » więcej 2022-11-29, godz. 17:50 Kolejne zatrzymania ws. obrotu fałszywymi fakturami VAT. Śledztwo prowadzi opolska prokuratura 26 osób zostało zatrzymanych w sprawie obrotu fałszywymi fakturami VAT. Śledztwo od dwóch lat jest prowadzone wspólnie przez wydział ds. przestępczości… » więcej 2022-11-29, godz. 16:20 "Płatek śniegu" zamontowany na Wieży Zachodniej murów obronnych w Byczynie Specjalny dźwig wciągnął nową więźbę dachową na Wieżę Zachodnią zabytkowych murów obronnych w Byczynie. Rewitalizacja tej części obwarowań rozpoczęła… » więcej 2022-11-29, godz. 16:20 Opolskie szpitale przyjmą pacjentów ewakuowanych z zachodniej Ukrainy Opolskie szpitale przygotowują się do ewentualnego przyjęcia pacjentów ewakuowanych z zachodniej Ukrainy. Wojewoda opolski spotkał się ze starostami, którzy… » więcej 2022-11-29, godz. 15:14 Włamywał się do budynku i wycinał instalację elektryczną. Szkody na 100 tys. złotych [FILM] Aby zdobyć pieniądze, wycinał instalację elektryczną w niezamieszkałym domu. Wpadł, bo jego obecność zaniepokoiła sąsiadów. » więcej 2022-11-29, godz. 14:55 Gigantyczny pawilon dydaktyczny w szkole rolniczej w Bogdańczowicach. Rusza budowa Ponad 8,5 miliona złotych będzie kosztować budowa wielofunkcyjnej hali dla Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach. Inwestycja ruszy… » więcej 2022-11-29, godz. 14:15 Radni wojewódzcy zgodni. Rosną dotacje na opolski sport Samorząd województwa opolskiego z roku na rok przeznacza coraz więcej pieniędzy na sport. W 2015 roku z budżetu regionu na kulturę fizyczną przeznaczono… » więcej 2022-11-29, godz. 12:40 Tragiczny listopad na opolskich drogach. W policyjnych statystykach odnotowano kolejny śmiertelny wypadek Policja pod nadzorem prokuratury ustala okoliczności śmiertelnego wypadku w Żywocicach. Wczoraj (28.11) późnym popołudniem na drodze krajowej 45, na wysokości… » więcej 2022-11-29, godz. 12:39 Autostrada A4: węzeł Opole Południe zamknięty do 16 grudnia Nie do 30 listopada, a do 16 grudnia będzie zamknięty węzeł autostradowy Opole Południe - informuje opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »