Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-24, 14:06 Autor: Witold Wośtak

To egzamin, który może zadecydować o całym życiu zawodowym. Absolwenci prawa zdają na aplikacje

Egzamin [fot. Witold Wośtak]
Egzamin [fot. Witold Wośtak]
19 mieszkańców województwa podeszło do corocznych egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze. Tu do wyboru jest aplikacja, adwokacka, radcowska, notarialna i komornicza. Egzamin ma 150 pytań zamkniętych z trzema odpowiedziami.
Aby zdać, trzeba odpowiedzieć na co najmniej 100 pytań. W Opolu utworzono jedną z najmniejszych komisji egzaminacyjnych w Polsce. Paweł Mehl, sędzia Sądu Okręgowego w Opolu i przewodniczący komisji egzaminacyjnej do spraw aplikacji adwokackiej w Opolu, ocenia, że najwięcej osób stara się o aplikację radcowską.

- Na aplikację adwokacką z roku na rok obserwujemy coraz mniejszą liczbę kandydatów. Trudno mi powiedzieć, z czego to wynika. Być może możliwość ukończenia aplikacji radcowskiej, zdobycia zawodu radcy, pozwala na trochę szersze spectrum zainteresowania się i funkcjonowania na rynku. No, ale na to my już nie mamy wpływu.

Stanisław Małkowski, który przyjechał z Prudnika, starał się o aplikację adwokacką. Przed wejściem na salę egzaminacyjną pytaliśmy o nastawienie i przygotowania.

- Raczej pozytywnie jestem nastawiony, przyjechałem tu wszak po to aby zdać, a nie żeby nie zdać. Przygotowania trochę trwały, tak jak do każdego egzaminu. Tak, jak studia nauczyły, tak się człowiek przygotowywał. Tematycznie jest bardzo szeroko, bo to wymaga znajomości wielu ustaw i aktów prawnych. To najszerszy egzamin jeśli chodzi o wiedzę, ze wszystkich dotychczasowych.

Dodajmy, że egzaminy odbywały się równolegle w 21 miastach. Utworzono łącznie 55 komisji egzaminacyjnych. W całym kraju przystąpiło do nich ponad 6 tysięcy osób. W zeszłym roku według danych Ministerstwa Sprawiedliwości do tych egzaminów przystąpiły łącznie 6 tys. 374 osoby. "Egzaminy zdało 3 tys. 800 osób, co stanowiło 59,6 proc. zdających" - informuje resort.
Paweł Mehl
Stanisław Małkowski

Wiadomości z regionu

2022-11-27, godz. 13:00 Zamek Górny w Opolu świętuje swoje urodziny. Na odwiedzających czekają atrakcje Zamek Górny w Opolu zaprasza do wspólnego świętowania swoich urodzin. 4 lata temu atrakcja po raz pierwszy po rewitalizacji została udostępniona zwiedza… » więcej 2022-11-27, godz. 12:40 Młodzieżowi liderzy uczyli się, jak realizować inicjatywy lokalne w swoich miejscowościach Ekologiczny mural, kino plenerowe czy festiwal kolorów - to tylko kilka z wielu inicjatyw zrealizowanych przez młodzieżowych liderów w opolskich gminach. Zakończył… » więcej 2022-11-27, godz. 11:10 Bieda dotyczy ponad 1,5 miliona Polaków. Do części z nich docierają wolontariusze Szlachetnej Paczki Blisko milion 600 tysięcy Polaków żyje w ubóstwie. Tak wynika z danych najnowszego 'Raportu o biedzie', przygotowywanego co roku przez Szlachetną Paczkę… » więcej 2022-11-27, godz. 10:30 Rosną koszty utrzymania połączeń kolejowych. Czy jest ryzyko cięć w 2023 roku? W związku ze znaczącym wzrostem kosztów utrzymania regionalnych połączeń kolejowych, pojawiają się obawy o zmniejszenie liczby połączeń w woj. opolskim… » więcej 2022-11-27, godz. 10:00 Krapkowice: gmina rozpoczęła dystrybucję węgla po preferencyjnych cenach Do Krapkowic dotarł pierwszy transport węgla, który zostanie rozdysponowany po preferencyjnych cenach. 100 ton surowca trafiło do punktu składowania firmy… » więcej 2022-11-27, godz. 10:00 Śmiertelny wypadek w Ściborzu. Samochód osobowy uderzył w drzewo Jedna osoba zginęła w wypadku drogowym na drodze krajowej nr 46 w Ściborzu w powiecie nyskim. Na czas działań służb droga była zablokowana. » więcej 2022-11-27, godz. 09:00 W powiecie namysłowskim zima nie zaskoczy. Starostwo ma chętnych do odśnieżania, ale tanio nie będzie Kierowcy korzystający z dróg zarządzanych przez powiat namysłowski nie muszą już obawiać się zimy. Po długich poszukiwaniach, tamtejsze starostwo znalazło… » więcej 2022-11-26, godz. 19:58 "Każdy wiązał z nim jakieś plany". Wspomnienie Konrada Lubery, ofiary pożaru w strzelnicy w Chrząstowicach W parku Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu rodzina i przyjaciele upamiętnili 23-letniego Konrada Luberę, który 16 listopada zginął w tragicznym pożarze… » więcej 2022-11-26, godz. 18:29 Opolscy kibice komentują mundialowe zwycięstwo Polaków w starciu z Arabią Saudyjską Kilkaset osób oglądało mecz Polski z Arabią Saudyjską w opolskiej Stegu Arena. Biało-czerwoni wygrali 2:0 po bramkach Piotra Zielińskiego i Roberta Lewandowskiego… » więcej 2022-11-26, godz. 18:15 14 osób w szpitalach, większość to dzieci. Masowe zachorowanie w Głuchołazach Do masowego zatrucia doszło w ośrodku Banderoza w Głuchołazach - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Opole. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »