Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-21, 15:00 Autor: Witold Wośtak

Nie było rannych, a samorządy zaopiekowały się pogorzelcami. Raport po pożarach mieszkań w Opolu i domu w Kniei

Pożar mieszkania przy ul. Tarnopolskiej [fot. Mario]
Pożar mieszkania przy ul. Tarnopolskiej [fot. Mario]
Pożar mieszkania przy ul. Tarnopolskiej [fot. Mario]
Pożar mieszkania przy ul. Tarnopolskiej [fot. Mario]
Pożar domu w Kniei [fot. archiwum straży pożarnej]
Pożar domu w Kniei [fot. archiwum straży pożarnej]
Do dwóch groźnych pożarów doszło od wczorajszego (21.09) wieczoru na Opolszczyźnie. Na szczęście nikt nie został poszkodowany, ale straty są bardzo duże.
Wczesnym wieczorem strażacy zostali wezwani do gaszenia dwóch mieszkań parterowych na nowym osiedlu przy ulicy Tarnopolskiej. Aspirant Łukasz Nowak, rzecznik prasowy Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, mówi, że strażacy po przyjeździe zastali w pełni rozwinięty pożar dwóch tarasów i elewacji na parterze.

- Strażacy przystąpili do działań gaśniczych z zewnętrznej i wewnętrznej części budynku. Wewnątrz mieszkań nie było ludzi, natomiast w jednym z nich był pies, którego strażacy ewakuowali i przekazali właścicielce. Nie było poszkodowanych. W działaniach uczestniczyło łącznie pięć zastępów w sile 20 strażaków.

Młoda para z 1,5-letnim dzieckiem znalazła schronienie w Ośrodku Readaptacji Społecznej "Szansa". Kierownik Jolanta Kowalska mówi o przydzielonym pokoju, zapewnieniu jedzenia i środków czystości.

- Dzisiaj rano oni zgłosili się do mnie do biura. Moim zdaniem, ci ludzie są w dość złym stanie psychicznym. Przecież stracili częściowo dobytek życia, nie mogą być w swoim mieszkaniu, przeżywają to, bo jednak małe dziecko nie miało swojego miejsca ani łóżeczka. Obecnie państwo otrzymali takie łóżeczko.

Dodajmy, rodzina może pozostać w ośrodku "Szansa" tak długo, jak będzie potrzebować.

Ponad 4,5 godziny strażacy walczyli z nocnym pożarem domu jednorodzinnego w miejscowości Knieja obok Zębowic. Nie ma poszkodowanych, bo starsza kobieta wyszła z domu przed przyjazdem strażaków. W sumie na miejsce zadysponowano osiem zastępów Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej. - Zgłoszenie wpłynęło kilka minut po 3:00, a po przyjeździe na miejsce strażacy zobaczyli zarwany dach i rozwinięty pożar strychu - mówi młodszy brygadier Mariusz Strzelczak, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Oleśnie.

- Strażacy, zabezpieczeni w sprzęt ochrony dróg oddechowych, prowadzili działania gaśnicze. Oświetlili teren akcji i prowadzili prace rozbiórkowe spalonej konstrukcji. Po ugaszeniu pożaru sprawdzono kamerą termowizyjną miejsca pożaru, budynek zabezpieczono plandekami, a pomieszczenia mieszkalne sprawdzono detektorem wielogazowym w celu wykluczenia obecności tlenku węgla w powietrzu.

Zdzisław Szuba, zastępca wójta gminy Zębowice, dodaje, że na miejsce od razu pojechały pracownice Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

- One nie zastały poszkodowanej, ale rozmawiały z córką seniorki, która oświadczyła, że mama przebywa u niej i ona zaopiekowała się nią. Pracownice GOPS-u ustaliły, że kiedy poszkodowana przyjedzie z córką do Zębowic, choć teraz jest zbyt wcześnie, to zaprosimy te kobiety na rozmowę, aby ustalić formę ewentualnej pomocy.

Straty oszacowano wstępnie na 150 tysięcy złotych.
Łukasz Nowak
Jolanta Kowalska
Mariusz Strzelczak
Zdzisław Szuba

Wiadomości z regionu

2022-12-03, godz. 18:45 Od skarpetek dla teścia, po słodkości dla najmłodszych. Jarmark Świąteczny w Opolu wystartował [ZDJĘCIA] Dla najmłodszych karuzele, dźwięk dzwoneczków i wata cukrowa, dla starszych grzaniec pod 12-metowym wiatrakiem, a potem wycieczka szlakiem straganów, uginających… » więcej 2022-12-03, godz. 18:34 Opole: potrącenie pieszego na przejściu. Kierowca był nietrzeźwy Do zdarzenia doszło po godzinie 16 na przejściu dla pieszych w rejonie skrzyżowania ulic Fabrycznej i Armii Krajowej. » więcej 2022-12-03, godz. 18:00 "By pokazać, że jest wśród nas życzliwość". Marsz Mikołajów przeszedł przez Opole Mikołaje i Mikołajowe, od przedszkolaka do seniora, przeszli w marszu przez Opole - To manifestacja dobroci i życzliwości - przekonują organizatorzy ze stowarzyszenia… » więcej 2022-12-03, godz. 17:15 Opolski WORD ma kandydata-rekordzistę. Ta osoba ponad sto razy wyjeżdżała już na egzamin "na miasto" Statystycznie prawie co trzecia osoba przystępująca do egzaminu praktycznego na prawo jazdy w WORD Opole zostaje na placu manewrowym. Podobnie statystyki wyglądają… » więcej 2022-12-03, godz. 16:30 Autobusy rozpoczynają kursy z centrum przesiadkowego Opole Główne Od przyszłego tygodnia uruchomione zostanie centrum przesiadkowe Opole Główne. - Przewoźnicy będą mogli korzystać z płyty dworca i stanowisk postojowych… » więcej 2022-12-03, godz. 15:30 Ruszyły szkolenia dla społecznych strażników rybackich. "Trzeba czuć tę misję" Działają pro bono, a więc za darmo i w czasie wolnym, ale dla dobra każdego z nas. Państwowa Straż Rybacka szuka chętnych, którzy chcą dołączyć do… » więcej 2022-12-03, godz. 13:15 Podróż "hiszpańskiego kreta" - sezon drugi. W niedzielę rano konwój powinien opuścić Opolszczyznę [FILM] Kolejny transport z elementami maszyny TBM wyruszył wczoraj (2.12) wieczorem w Portu Famet w Opolu. 5 zestawów pokona 750 kilometrów, aby pod koniec grudnia… » więcej 2022-12-03, godz. 13:05 "Lex Chełstowski" - inicjatywa posła Janusza Kowalskiego. Chodzi o posady w radach nadzorczych dla samorządowców 'Lex Chełstowski' skieruje do parlamentu poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski. Mowa o uzupełnieniu ustawy antykorupcyjnej, która zakazuje zasiadania parlamentarzystom… » więcej 2022-12-03, godz. 12:00 Garaże w stylu eko dostali na Mikołaja strażacy z Żywocic i Dąbrówki Górnej Strażacy ochotnicy jednostek w Żywocicach i Dąbrówce Górnej w gminie Krapkowice dostaną mikołajowy prezent. To nowe obiekty garażowe, gdzie w bezpiecznych… » więcej 2022-12-03, godz. 11:00 500 wniosków w Dobrodzieniu i 300 w Radłowie. Gminy czekają na dostawy węgla Gminy powiatu oleskiego są gotowe do dystrybucji węgla w preferencyjnej cenie, ale wciąż czekają na dostawę 'czarnego złota'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »