Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-20, 22:25 Autor: Katarzyna Doros

Pływające muzeum Odry zacumowało w Opolu. To odrestaurowana barka towarowa "Irena" [ZDJĘCIA]

Pływające Muzeum Odry zacumowało w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Pływające Muzeum Odry zacumowało w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Zabytkowa barka towarowa "Irena" pochodząca z 1936 roku zacumowała na chwilę w stolicy regionu. To statek, który jest jednocześnie pływającym muzeum Odry. Na jego pokładzie powstała sala muzealna poświęcona żegludze rzecznej. Z kolei w specjalnych gablotach można zobaczyć modele pływające. Atrakcją są także wystawy czasowe przygotowywane przez Fundację Otwartego Muzeum Techniki.
- Już sama barka jest ogromnym zabytkiem. Została wybudowana w Bydgoszczy i do lat osiemdziesiątych pływała głównie po Noteci i Kanale Bydgoskim - mówi Mariusz Gaj, wiceprezes fundacji. - Później barkę odkupiono za tysiąc złotych i ostatecznie została przez fundację wyremontowana. Także mamy tutaj zabytkowy osprzęt na statku oraz w środku w dawnych ładowniach, gdzie kiedyś przewożono węgiel czy inne towary sypkie. I tu urządzane są wystawy.

- To co najcenniejsze mamy to są modele statków odrzańskich, które były wykonywane przez uczniów Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu na zaliczenie. Tych modeli mamy powyżej 20. Mamy też na przykład cenny okaz, jakim jest serwis kawowy. Żegluga na Odrze to robiła w latach sześćdziesiątych. To jest unikat - dodaje Stanisław Januszewski, prezes fundacji.

Na barce znajduje się także wystawa czasowa poświęcona dzieciom Odry. - Opowiada o osobach z Opolszczyzny, które np. rodziły się na statkach i na nich spędzały swoje dzieciństwo - dodaje Mariusz Gaj. - W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych marynarze nie mieli swojego domu na lądzie. Mieszkali na statku. Tam odbywały się wesela i rodziły dzieci, które do np. 8-9 roku życia miały edukację domową, a później już nie mogły mieszkać na statkach, bo musiały chodzić do szkoły. Jeżeli chodzi o Opolszczyznę, to tutaj tradycje odrzańskie są najsilniejsze. Z tego powodu, że część mieszkańców po II wojnie światowej tutaj pozostała. Także to tutaj mamy rodziny, które pokoleniowo żyły na tej rzece, pływały na tej rzece, miały swoje rodziny, miały swoje barki.

Barka "Irena" przypłynęła do Opola z Wrocławia i udała się w dalszą podróż do Kędzierzyna-Koźla. Dodajmy, że takie rejsy na Opolszczyznę są realizowane przez fundację raz w roku.
Mariusz Gaj, Stanisław Januszewski
Mariusz Gaj
Relacja w magazynie Reporterskie Tu i Teraz [autor: Katarzyna Doros-Stachoń]

Wiadomości z regionu

2022-11-29, godz. 17:50 Kolejne zatrzymania ws. obrotu fałszywymi fakturami VAT. Śledztwo prowadzi opolska prokuratura 26 osób zostało zatrzymanych w sprawie obrotu fałszywymi fakturami VAT. Śledztwo od dwóch lat jest prowadzone wspólnie przez wydział ds. przestępczości… » więcej 2022-11-29, godz. 16:20 "Płatek śniegu" zamontowany na Wieży Zachodniej murów obronnych w Byczynie Specjalny dźwig wciągnął nową więźbę dachową na Wieżę Zachodnią zabytkowych murów obronnych w Byczynie. Rewitalizacja tej części obwarowań rozpoczęła… » więcej 2022-11-29, godz. 16:20 Opolskie szpitale przyjmą pacjentów ewakuowanych z zachodniej Ukrainy. Trwają przygotowania Opolskie szpitale przygotowują się do ewentualnego przyjęcia pacjentów ewakuowanych z zachodniej Ukrainy. Wojewoda opolski spotkał się ze starostami, którzy… » więcej 2022-11-29, godz. 15:14 Włamywał się do budynku i wycinał instalację elektryczną. Szkody na 100 tys. złotych [FILM] Aby zdobyć pieniądze, wycinał instalację elektryczną w niezamieszkałym domu. Wpadł, bo jego obecność zaniepokoiła sąsiadów. » więcej 2022-11-29, godz. 14:55 Gigantyczny pawilon dydaktyczny w szkole rolniczej w Bogdańczowicach. Rusza budowa Ponad 8,5 miliona złotych będzie kosztować budowa wielofunkcyjnej hali dla Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach. Inwestycja ruszy… » więcej 2022-11-29, godz. 14:15 Radni wojewódzcy zgodni. Rosną dotacje na opolski sport Samorząd województwa opolskiego z roku na rok przeznacza coraz więcej pieniędzy na sport. W 2015 roku z budżetu regionu na kulturę fizyczną przeznaczono… » więcej 2022-11-29, godz. 12:40 Tragiczny listopad na opolskich drogach. W policyjnych statystykach odnotowano kolejny śmiertelny wypadek Policja pod nadzorem prokuratury ustala okoliczności śmiertelnego wypadku w Żywocicach. Wczoraj (28.11) późnym popołudniem na drodze krajowej 45, na wysokości… » więcej 2022-11-29, godz. 12:39 Autostrada A4: węzeł Opole Południe zamknięty do 16 grudnia Nie do 30 listopada, a do 16 grudnia będzie zamknięty węzeł autostradowy Opole Południe - informuje opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i… » więcej 2022-11-29, godz. 12:01 Rynek w Baborowie odzyska dawny blask. Rozpoczyna się remont centralnego placu miasta Rozpoczyna się pierwszy etap przebudowy rynku w Baborowie. Centralny plac miasta całkowicie zmieni swój dotychczasowy wygląd. Na początek zostanie wymieniona… » więcej 2022-11-29, godz. 10:40 Kranówka z sieci Michałówek już zdatna do spożycia - informują służby sanitarne Mieszkańcy miejscowości Michałówek, Sosnówka i Grodziec w gminie Niemodlin już mogą pić i korzystać z kranówki. Jak potwierdził Powiatowy Inspektor… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »