Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-08-18, 15:57 Autor: Witold Wośtak

Branżowe języki obce w opolskich szkołach? Nowa Lewica proponuje taki projekt urzędowi marszałkowskiemu

Konferencja prasowa Nowej Lewicy [fot. Witold Wośtak]
Konferencja prasowa Nowej Lewicy [fot. Witold Wośtak]
Naukę branżowych języków obcych dla uczniów proponuje Nowa Lewica na Opolszczyźnie. Dzisiaj (18.08) działacze partii zaproponowali to Zarządowi Województwa Opolskiego i złożyli stosowny wniosek.
To pokłosie obniżenia subwencji na naukę języka niemieckiego jako języka mniejszości w szkołach. Nauką branżowych języków obcych miałby zająć się urząd marszałkowski.

- Zarząd województwa mógłby w tym roku sfinansować chociażby pilotaż programu, w zależności od dostępnych jeszcze pieniędzy - przekonuje Paweł Kampa, sekretarz Nowej Lewicy na Opolszczyźnie.

- Przemodelowanie i wyjście z innowacyjną inicjatywą znów byłoby szansą konkurencyjności naszego województwa i przyciągnięcia tutaj inwestorów. Oczywiście, mówimy przede wszystkim o języku niemieckim, który jest w naszym regionie najbardziej popularny. Nie zapominajmy jednak, że to język największych inwestorów nie tylko naszego regionu, ale i całej Polski.

Szkoły ponadpodstawowe miałyby same proponować naukę języka i jego specjalizację.

- Weźmy na przykład szkołę z branży elektrycznej. Założenia projektu są takie, że rady rodziców lub grupy nieformalne, bo takie możliwości są w samorządzie województwa, proponują i przystępują do konkursu z nauką danego języka obcego w danej sferze. Samorząd województwa rozstrzyga konkurs i można rozpocząć naukę.

Zdaniem Kampy, w tej sprawie nie byłoby również problemów z pozyskaniem dotacji unijnej.

Zapytaliśmy o komentarz w urzędzie marszałkowskim. Wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura zapewnia, że odniesie się do tematu po zapoznaniu z wnioskiem Nowej Lewicy.
Paweł Kampa 1
Paweł Kampa 2

Wiadomości z regionu

2022-09-28, godz. 07:10 Fałszowana żywność na regionalnym rynku - to może być nawet 30%. Region jest na wysokiej pozycji w rankingu liczby… - Najczęściej fałszowane są takie produkty jak miód, przetwory mleczne, oliwa z oliwek oraz mięso drobiowe. Co oznacza, że na nie trzeba najbardziej uważać… » więcej 2022-09-28, godz. 07:00 Szlachetna Paczka rozpoczęła odliczanie do Weekendu Cudów. Wciąż brakuje wolontariuszy w regionie Na sto dni przed finałem Szlachetnej Paczki, czyli Weekendem Cudów w województwie opolskim wciąż brakuje wielu wolontariuszy. W ramach tzw. studniówki wolontariusze… » więcej 2022-09-27, godz. 21:00 Ponad tysiąc uczniów odwiedziło I Forum Maturzysty Politechniki Opolskiej Opolscy maturzyści mogli spotkać się z ekspertami z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej i posłuchać o przygotowaniach do matur. To za sprawą pierwszego Forum… » więcej 2022-09-27, godz. 21:00 "Przy budynku policji wyglądamy bardzo niekorzystnie". Brzeski magistrat przestanie straszyć. Elewacja budynku przejdzie… Po montażu iluminacji, budynek brzeskiego magistratu czekają kolejne zmiany. Tym razem odnowienia doczeka się zniszczona elewacja. » więcej 2022-09-27, godz. 18:30 Filtracja poprawiła parametry wody w Jeziorze Turawskim. Optymistyczne wyniki trzyletniego projektu naukowców Sprawdził się nowatorski system filtracji wody w Jeziorze Turawskim. To główny wniosek z trzyletniego projektu dotyczącego zbiorników retencyjnych. » więcej 2022-09-27, godz. 18:30 Pracownicy i dziennikarze Radia Opole dobrze wiedzą, jak wykonać pierwszą pomoc [ZDJĘCIA] Jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową u noworodka, dziecka i osoby dorosłej - tego mogli dowiedzieć się dziś (27.09) pracownicy i… » więcej 2022-09-27, godz. 18:00 83 lata temu powstało Polskie Państwo Podziemne. "Było największym takim państwem w całej Europie" [ZDJĘCIA] 27 września 83 lata temu w oblężonej Warszawie utworzona została Służba Zwycięstwu Polski. Była to pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa… » więcej 2022-09-27, godz. 17:00 Są już razem ponad 50 lat. Opolskie małżeństwa odebrały medale za długoletnie pożycie małżeńskie [ZDJĘCIA… Były łzy wzruszenia, bukiety kwiatów, szampan i medale. W opolskim ratuszu wyróżniono dziś (27.09) 20 par, które ponad 50 lat temu w urzędzie stanu cywilnego… » więcej 2022-09-27, godz. 16:40 Mieszkaniec Opola pyta o brak polskich flag w mieście. Rzecznik ratusza odpowiada, że są sprecyzowane przepisy O brak polskich flag na budynkach, pomnikach i masztach administrowanych przez Urząd Miasta Opola pyta Łukasz Gruca. Miłośnik lokalnej historii oraz patriota… » więcej 2022-09-27, godz. 16:30 Towarzystwo Przyjaciół Dzieci na Śląsku Opolskim ma 75 lat. Działacze świętowali jubileusz w brzeskim zamku [ZD… Towarzystwo Przyjaciół Dzieci świętuje 75-lecie istnienia swoich opolskich struktur. Z tej okazji działacze, a także osoby i instytucje zaprzyjaźnione z… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »