Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-07-27, 18:15 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

"Większych problemów nie było, tylko drobne niedociągnięcia w dokumentacji". Kuratorium oświaty sprawdza kolonie na Opolszczyźnie

Kolonia w Głuchołazach [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Kolonia w Głuchołazach [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Kolonia w Głuchołazach [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Kolonia w Głuchołazach [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Do tej pory ponad 30 tysięcy dzieci z regionu wzięło udział w zorganizowanych koloniach na Opolszczyźnie i poza województwem. O sprawny przebieg takiego wypoczynku dba m.in. Kuratorium Oświaty w Opolu. Jego pracownicy z kuratorem na czele sprawdzają, czy kolonie są organizowane zgodnie z przepisami. Na razie nie stwierdzono poważnych nieprawidłowości powodujących zamknięcie letniego obozu.
- Dotychczas przeprowadziliśmy 53 kontrole - mówi Michał Siek, opolski kurator oświaty. - Cały czas kontrolujemy i sprawdzamy, jak to jest w miejscu wypoczynku oraz czy to jest zgodne z tym, co miało miejsce podczas weryfikacji przy zgłoszeniu. Większych problemów nie było. Oczywiście pewne jakieś niedociągnięcia się zdarzają, jeżeli chodzi o dokumentację, o zgodność tej dokumentacji z rozporządzeniem, z załącznikami. To na przykład nie taki dziennik jak powinien być lub brak planu zajęć. Albo nie ma nadzoru nad tym, czy wychowawcy wykonują wszystkie czynności zgodnie z planem.

Dziś (27.07) kuratorium z kontrolą pojawiło się w Głuchołazach, gdzie kolonię organizuje Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerstwa z Opola. - Mamy 19-letnie doświadczenie w przygotowaniu takiego wypoczynku - mówi Krystyna Zabilska, prezes stowarzyszenia. - Mamy cztery turnusy. A w każdym z nich bierze udział 75 dzieci z różnych miejscowości województwa opolskiego. W tej chwili są dzieci z Kluczborka, Opola, Olesna. Każdy turnus ma 9 noclegów. Przed koloniami, jeżeli chce się naprawdę, żeby te dzieci nie miały za dużo wolnego czasu, to jest trochę pracy. Bo trzeba materiały przygotować, jakieś gry i zabawy.

- Nie narzekamy na brak zajęć. Codziennie robimy coś innego - mówią uczestnicy kolonii w Głuchołazach. - mamy pobudkę o 8:00, potem mamy rozgrzewkę i idziemy na śniadanie, a później mamy chwilę dla siebie. Sprzątamy pokój, ogarniamy się i mamy różne zajęcia. Bawimy się, uczymy się nowych rzeczy. W grupach zwiedzamy miasto, a dzisiaj idziemy w góry - dodają.

Przypomnijmy, że wakacyjną przerwę od szkoły ma ponad 100 tysięcy uczniów z Opolszczyzny. Kuratorium Oświaty w Opolu zatwierdziło dotąd 839 obozów, kolonii i półkolonii.
Michał Siek
Krystyna Zabilska
dzieci
Relacja w magazynie Reporterskie Tu i Teraz [autor: Katarzyna Doros-Stachoń]

Wiadomości z regionu

2022-09-27, godz. 21:00 Ponad tysiąc uczniów odwiedziło I Forum Maturzysty Politechniki Opolskiej Opolscy maturzyści mogli spotkać się z ekspertami z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej i posłuchać o przygotowaniach do matur. To za sprawą pierwszego Forum… » więcej 2022-09-27, godz. 21:00 "Przy budynku policji wyglądamy bardzo niekorzystnie". Brzeski magistrat przestanie straszyć. Elewacja budynku przejdzie… Po montażu iluminacji, budynek brzeskiego magistratu czekają kolejne zmiany. Tym razem odnowienia doczeka się zniszczona elewacja. » więcej 2022-09-27, godz. 18:30 Filtracja poprawiła parametry wody w Jeziorze Turawskim. Optymistyczne wyniki trzyletniego projektu naukowców Sprawdził się nowatorski system filtracji wody w Jeziorze Turawskim. To główny wniosek z trzyletniego projektu dotyczącego zbiorników retencyjnych. » więcej 2022-09-27, godz. 18:30 Pracownicy i dziennikarze Radia Opole dobrze wiedzą, jak wykonać pierwszą pomoc [ZDJĘCIA] Jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową u noworodka, dziecka i osoby dorosłej - tego mogli dowiedzieć się dziś (27.09) pracownicy i… » więcej 2022-09-27, godz. 18:00 83 lata temu powstało Polskie Państwo Podziemne. "Było największym takim państwem w całej Europie" [ZDJĘCIA] 27 września 83 lata temu w oblężonej Warszawie utworzona została Służba Zwycięstwu Polski. Była to pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa… » więcej 2022-09-27, godz. 17:00 Są już razem ponad 50 lat. Opolskie małżeństwa odebrały medale za długoletnie pożycie małżeńskie [ZDJĘCIA… Były łzy wzruszenia, bukiety kwiatów, szampan i medale. W opolskim ratuszu wyróżniono dziś (27.09) 20 par, które ponad 50 lat temu w urzędzie stanu cywilnego… » więcej 2022-09-27, godz. 16:40 Mieszkaniec Opola pyta o brak polskich flag w mieście. Rzecznik ratusza odpowiada, że są sprecyzowane przepisy O brak polskich flag na budynkach, pomnikach i masztach administrowanych przez Urząd Miasta Opola pyta Łukasz Gruca. Miłośnik lokalnej historii oraz patriota… » więcej 2022-09-27, godz. 16:30 Towarzystwo Przyjaciół Dzieci na Śląsku Opolskim ma 75 lat. Działacze świętowali jubileusz w brzeskim zamku [ZD… Towarzystwo Przyjaciół Dzieci świętuje 75-lecie istnienia swoich opolskich struktur. Z tej okazji działacze, a także osoby i instytucje zaprzyjaźnione z… » więcej 2022-09-27, godz. 16:00 Samorządy szukają pomysłów na oszczędzanie energii. "Zacznijmy korzystać z prądu, tak jak u siebie w domu" Od 1 października administracja rządowa i samorządowa będzie musiała obniżyć zużycie energii o 10 procent. Tak wynika z założeń tarczy solidarnościowej… » więcej 2022-09-27, godz. 15:30 Włamali się po alkohol. Po wszystkim jeden ze sprawców ostrzelał dom z wiatrówki Aby zdobyć alkohol, włamali się do mieszkania. Dzięki błyskawicznej reakcji mundurowych z Lewina Brzeskiego, para złodziei szybko przekonała się, że nie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »