Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-06-23, 17:15 Autor: Maja Laksy

"Kładziemy bardzo duży nacisk na szeroko rozumianą dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami. "W Muzeum Wsi Opolskiej zorganizowano konferencję dla osób niewidomych i niedowidzących

Konferencja "kultura dostępna dla wszystkich" [fot.Maja Laksy]
Konferencja "kultura dostępna dla wszystkich" [fot.Maja Laksy]
Konferencja "kultura dostępna dla wszystkich" [fot.Maja Laksy]
Konferencja "kultura dostępna dla wszystkich" [fot.Maja Laksy]
Kultura dostępna dla wszystkich - to główny przekaz konferencji skierowanej do osób niewidomych i niedowidzących, którą zorganizowano dziś (23.06) w Muzeum Wsi Opolskiej w stolicy regionu. Miejsce wybrano nieprzypadkowo, ponieważ jest to jedna z najlepiej dostosowanych placówek do potrzeb osób z dysfunkcjami wzroku.
Jak podkreśla Agnieszka Pawelczyk z Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu, przedstawiciele placówki od lat podejmują działania, które mają zaspokoić potrzeby ludzi z niepełnosprawnościami.

- W najbliższym czasie chcemy powołać koordynatora dostępności, który będzie współpracować z zespołem muzealników i będzie dbał o to, aby utrzymywać kontakt z środowiskiem lokalnym osób o szczególnych potrzebach. Mówiąc wprost, będzie on przekładał ich potrzeby na realizację działań prowadzonych przez muzealników.

- Temat dostępności od jakiegoś czasu jest bardzo aktywnie i często poruszany - mówi Ilona Nawankiewicz, kierownik regionalny fundacji Szansa Dla Niewidomych.

- Od kilku lat kładziemy bardzo duży nacisk na szeroko rozumianą dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami. W naszym przypadku głównie dla osób niewidomych i niedowidzących, ale zawsze traktujemy te dostosowania jak najbardziej uniwersalnie. Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu jest takim miejscem, gdzie jest już mnóstwo zastosowanych różnego rodzaju technologii i rozwiązań, które powodują, że taki obiekt, jakim jest skansen jest w znacznym stopniu dostosowany do osób potrzebujących.

- Dostosowywanie obiektów do osób ze szczególnymi potrzebami jest niezwykle ważne -
mówi Gabriela Robak z Fundacji Szansa dla Niewidomych w Kielcach.

- Umożliwia nam to uczestnictwo w kulturze, w korzystaniu z zasobów w takim osobistym rozwoju. A co równie ważne, sprawia, że nie czujemy się wykluczeni społecznie. Możemy być samodzielni w współtworzeniu w kultury.

Dodajmy, że na uczestników, którzy biorą udział w wydarzeniu czeka szereg różnych atrakcji. W programie przewidziano m.in. zwiedzanie ekspozycji muzealnej i warsztaty kroszonkarskie. Radio Opole objęło to wydarzenie patronatem medialnym.
Agnieszka Pawelczyk
Ilona Nawankiewicz
Gabriela Robak

Wiadomości z regionu

2022-06-26, godz. 19:00 Nysa wybierze perły architektoniczne. Trwa nabór zgłoszeń do konkursu ''Perły Nysy'' Nysa ponownie wybierze najciekawsze budynki po rewitalizacji. Trwa nabór zgłoszeń do VIII edycji konkursu ’’Perły Nysy’’, w którym wybierane są najpiękniejsze… » więcej 2022-06-26, godz. 17:20 Dzień Małego Strażaka w Boguszycach ma zachęcać najmłodszych do wstąpienia w szeregi druhów Tor strażacki dla dzieci, pokazy sprzętu i ratownictwa oraz domowe wypieki. Tak wygląda Dzień Małego Strażaka organizowany przez OSP Źlinice-Boguszyce… » więcej 2022-06-26, godz. 17:15 Seniorzy mile widziani. Namysłowskie PCPR zachęca do korzystania z Dziennego Domu Senior+ Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Namysłowie zachęca seniorów do udziału w zajęciach proponowanych przez Dzienny Dom Pobytu Senior +. W zajęciach aktywizujących… » więcej 2022-06-26, godz. 16:11 Autostrada A4 w kierunku Katowic zablokowana. Zderzyło się aż 5 samochodów Dziś (26.06) ok. godz. 15:30 na 278 kilometrze autostrady A4, na nitce w kierunku Katowic, zderzyło się aż 5 samochodów osobowych. Karambol miał miejsce… » więcej 2022-06-26, godz. 15:35 Opole: w poniedziałek całe miasto bez ciepłej wody. ECO będzie modernizować instalację Całe Opole bez ciepłej wody. Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA informuje, że w związku z modernizacją węzła rozdziału sieci ciepłowniczej w poniedziałek… » więcej 2022-06-26, godz. 14:25 Wyciek gazu na klatce schodowej bloku w Opolu. Ewakuacja mieszkańców nie była konieczna 5 zastępów straży pożarnej interweniowało dziś (26.06) w Opolu przy ul. Szymona Koszyka. Przed godz. 13:00 w jednym z bloków na klatce schodowej doszło… » więcej 2022-06-26, godz. 14:10 "Mądre pomaganie" hasłem 27. festynu Fundacji DOM Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym Trwa 27. Festyn Fundacji DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym na placu Wolności w Opolu. To wydarzenie, które sprzyja integracji podopiecznych… » więcej 2022-06-26, godz. 12:30 Uczą taktyki i strategii, grał w nie Piłsudski i Jan III Sobieski. W Brzegu trwa Turniej o Puchar Ministra Obrony Narodowej… Blisko 90 osób rywalizuje w Turnieju o Puchar Ministra Obrony Narodowej w Szachach Szybkich na dziedzińcu brzeskiego zamku. Przy stołach z szachami, pod krużgankami… » więcej 2022-06-26, godz. 12:00 Trwa Weekend Cudów Solidarnej Paczki - to specjalna odsłona Szlachetnej Paczki dla ukraińskich uchodźców Trwa Weekend Cudów Solidarnej Paczki, czyli specjalnej edycji Szlachetnej Paczki skierowanej do uchodźczych rodzin z Ukrainy. W całej Polsce paczki otrzyma… » więcej 2022-06-26, godz. 10:41 Ostrzeżenie IMGW. W trzech zachodnich powiatach województwa powyżej 30 stopni W trzech powiatach województwa opolskiego przed południem termometry wskażą 30 stopni Celsjusza w cieniu - poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »