Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-06-21, 18:00 Autor: Bogusław Kalisz

Wakacyjna akcja Radia Opole i NTO. Na naszej trasie Świerczów [ZDJĘCIA, FILM]

Wakacyjna akcja Radia Opole i NTO. Na naszej trasie Świerczów
Trwa specjalna letnia trasa „70 gmin na 70-lecie Radia Opole”. Dzisiaj reporterzy Radia Opole i NTO dotarli do gminy Świerczów w powiecie namysłowskim. Nasze plenerowe studio zainstalowaliśmy w gminnym parku.
- Gmina Świerczów jest najlepszym miejscem na świecie - podkreśla wójt Barbara Bednarz. - Ta wyjątkowość wynika z tego, że jesteśmy jedną z najmniejszych gmin pod względem ludności w woj. opolskim, co prawda nie obszarowo a ludnościowo. Jesteśmy w otulinie pięknych krajobrazów.

W niewielkiej wsi Dąbrowa w gminie Świerczów od wielu lat kultywowana jest góralska tradycja. Okazuje się, że po II Wojnie Światowej miejscowość została zasiedlona przez górali z okolic Limanowej w Małopolsce.

- Tak naprawdę to my jesteśmy lachy limanowskie - podkreśla Zofia Adamczyk, opiekunka zespołu "Dąbróweczki". - Mamy korzenie pomiędzy krakowiakami a góralami, ale że wszyscy mówili, że w Dąbrowie są górale, więc i strój mamy stylizowany na góralski, najbardziej rozpoznawalny, ufundowany przez Starostwo Powiatowe w Namysłowie.

W najbliższy weekend 25 czerwca władze samorządowe zapraszają na Dni Świerczowa. W programie między innymi konkursy, występy artystyczne oraz zawody sportowe. Wystąpią między innymi zespół "Echo" oraz zespół disco polo "Spontan".

W środę (22.06) letnia akcja Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej zawita do Leśnicy. Plenerowe studio stanie przy leśnickiej stodole biesiadnej w parku miejskim przy ul. Zdzieszowickiej.
Barbara Bednarz
Zofia Adamczyk
Wakacyjna akcja Radia Opole i NTO. Na naszej trasie Świerczów
Wakacyjna akcja Radia Opole i NTO. Na naszej trasie Świerczów
Wakacyjna akcja Radia Opole i NTO. Na naszej trasie Świerczów
Wakacyjna akcja Radia Opole i NTO. Na naszej trasie Świerczów

Wiadomości z regionu

2023-10-03, godz. 10:00 Hałaśliwe sąsiedztwo. Czy służby oczyszczania Opola "piracą" na drogach? [INTERWENCJA] Na uciążliwe sąsiedztwo służb oczyszczania miasta skarży się słuchaczka Radia Opole. Mieszka przy alei Przyjaźni, czyli w pobliżu bazy firmy Remondis… » więcej 2023-10-03, godz. 09:40 "Absolutnie się z zarzutami NIK nie zgadzam". Adrian Czubak gościem Radia Opole - Absolutnie się z tymi zarzutami nie zgadzam i nie wiem, skąd izba ma takie informacje sugerujące jakąś niegospodarność - powiedział w Porannej Rozmowie… » więcej 2023-10-03, godz. 08:10 Opolscy strażacy idą na Rysy. Zbierają pieniądze na leczenie 6-letniego Michała - Jesteśmy nad Czarnym Stawem w drodze na Rysy, wszystko przebiega zgodnie z planem, a pogoda sprzyja - przyznał w porannej audycji Radia Opole 'Kto Rano Wstaje'… » więcej 2023-10-03, godz. 07:30 Mieszkańcy chcą przyśpieszenia budowy dróg w Łące Prudnickiej. Burmistrz wskazuje na związane z tym problemy Skargę na działalność burmistrza Prudnika radni uznali za bezzasadną. Wystąpiło z nią sześciu mieszkańców Łąki Prudnickiej. Ich pretensje dotyczyły… » więcej 2023-10-03, godz. 07:00 31. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek już niebawem. Będzie się działo! Zbliża się 31. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Lalek organizowany w Opolu. Zaplanowano blisko 30 wydarzeń, w tym zobaczymy 12 spektakli konkursowych. Wyłoniono… » więcej 2023-10-02, godz. 22:28 Wybory 2023. Za nami pierwsza, przedwyborcza debata w Radiu Opole z udziałem kandydatów i publiczności Zaplanowano ich 10, pierwsza z nich za nami. Kandydaci startujący do Sejmu i Senatu 'starli się' w pierwszej, przedwyborczej debacie w Radiu Opole. Obecna była… » więcej 2023-10-02, godz. 21:15 Prymusi wybrani, także ci dorośli. Podczas Regionalnego Święta Edukacji sypnęło nagrodami 60 nowych prymusów ma od dziś Opolszczyzna. To tytuł trafiający do uczniów, którzy z nauki czerpią przyjemność, ale równocześnie osiągają wysokie… » więcej 2023-10-02, godz. 17:30 Papier przyjmie wszystko, ale co dalej? Pytamy o rewitalizację linii kolejowej 144 [INTERWENCJA] - My płacimy i się domagamy, a zdanie PKP PLK uważam za skandaliczne - tak Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa, komentuje stanowisko kolejowej spółki… » więcej 2023-10-02, godz. 17:00 Decyzja resortu zdrowia jest, czas na pieniądze. Budowa centrum sercowo-naczyniowego przy USK coraz bliżej Jest zielone światło na budowę centrum sercowo-naczyniowego przy USK w Opolu. Dziś (02.10) resort zdrowia wydał dokument poświadczający zasadność tej… » więcej 2023-10-02, godz. 16:53 Prace na śluzie w Krapkowicach już na finiszu. To inwestycja na 220 mln zł Ponad 220 mln zł kosztuje modernizacja śluzy na Odrze w Krapkowicach. Inwestycja jest już gotowa w 90%, a dziś (02.10) podczas wizyty studyjnej można było… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »