Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-04-09, 14:30 Autor: Witold Wośtak

Opolskie zoo ma 3 nowych mieszkańców. To pisklęta papugi żako, ale trzeba poczekać na ich oglądanie

Dorosłe papugi żako [fot. archiwum zoo w Opolu]
Dorosłe papugi żako [fot. archiwum zoo w Opolu]
Pisklęta papugi żako [fot. archiwum zoo w Opolu]
Pisklęta papugi żako [fot. archiwum zoo w Opolu]
Dorosłe papugi żako [fot. archiwum zoo w Opolu]
Dorosłe papugi żako [fot. archiwum zoo w Opolu]
Trzy małe papugi żako wykluły się w opolskim ogrodzie zoologicznym. Minie jednak kilka miesięcy, zanim będzie można oglądać je w wolierze, bo pisklęta znajdują się w budce lęgowej pod opieką matki.
Te papugi mają szare upierzenie i czerwone ogon, a samice są nieco mniejsze i jaśniejsze od samców.

- Żako kongijskie są hodowane w opolskim zoo od 20 lat - mówi Miłosz Bogdanowicz, rzecznik prasowy ogrodu. - W naturze występują w lasach deszczowych, galeriowych i namorzynowych oraz na sawannach z większymi zadrzewieniami w środkowej oraz sawannach zachodniej Afryki. Można je również spotkać na obszarach upraw oraz w parkach i ogrodach. Stada mogą liczyć nawet 5 tysięcy osobników.

Miłosz Bogdanowicz dodaje, że niektóre papugi żako dożywają nawet 70 lat. - Ciekawostką jest to, że żako są jednymi z najbardziej inteligentnych ptaków i w niektórych aspektach intelektualnie dorównują trzyletnim dzieciom. Mają również wysoko rozwiniętą umiejętność naśladowania ludzkiej mowy i innych dźwięków.

Papugi żako są zagrożone wyginięciem.
Miłosz Bogdanowicz 1
Miłosz Bogdanowicz 2

Wiadomości z regionu

2022-12-05, godz. 12:45 W Namysłowie znów można dzielić się ciepłem. Wystarczy tylko przyjść na tamtejszy dworzec Już po raz piąty w Namysłowie uruchomiono 'Punkt wymiany ciepła'. To inicjatywa, która ma na celu pomoc potrzebującym, a jednocześnie pozwala dać niektórym… » więcej 2022-12-05, godz. 12:15 Polskie przedszkole w Berlinie jest finansowane z pieniędzy, które pierwotnie miały trafić do mniejszości niemiec… Pierwsze polskie publiczne przedszkole, które uruchomiono w Berlinie jest finansowane z pieniędzy przesuniętych z puli przeznaczonej na naukę języka niemieckiego… » więcej 2022-12-05, godz. 11:15 Trójwymiarowy obraz na sali operacyjnej. Lekarze z OCO rozpoczęli zabiegi z wykorzystaniem robota XXI wiek wkroczył całą szerokością do Opolskiego Centrum Onkologii. W szpitalu ruszyły zabiegi z wykorzystaniem nowoczesnego robota, którego szpital wydzierżawił… » więcej 2022-12-05, godz. 10:50 Wciąż obowiązuje zakaz spożywania wody w gminach: Łubniany i Turawa Woda w Turawie oraz gminie Łubniany wciąż nie nadaje się do bezpośredniego użycia. Badania przeprowadzone przez sanepid w zeszłym tygodniu wykazały obecność… » więcej 2022-12-05, godz. 09:30 Kredyty na mieszkania, wyższa emerytura i ulgi podatkowe dla pracujących. PSL prezentuje "Uczciwy Plan dla Polski" - Nasz program ma elementy socjalne, ale jest to głównie program prorozwojowy, mający dać impuls do wzrostu potencjału polskiej gospodarki - powiedział w… » więcej 2022-12-05, godz. 08:10 W tym tygodniu autobusy rozpoczną kursy z centrum przesiadkowego Opole Główne W tym tygodniu uruchomione zostanie centrum przesiadkowe Opole Główne. - Przewoźnicy będą mogli korzystać z płyty dworca i stanowisk postojowych znajdujących… » więcej 2022-12-05, godz. 06:24 Głuchołazy: pożar mieszkania. Jedna osoba poszkodowana Jedna osoba została poszkodowana w nocnym pożarze mieszkania w budynku wielorodzinnym w Głuchołazach. » więcej 2022-12-04, godz. 19:38 O białych górnikach w Muzeum Śląska Opolskiego Górnicy mają dziś swoje święto. 4 grudnia obchodzona jest tradycyjna Barbórka. Na Opolszczyźnie świętują biali górnicy, którzy na co dzień pracują… » więcej 2022-12-04, godz. 19:07 "Przegrać z mistrzami świata to nie wstyd". Opolscy kibice o meczu Polska-Francja 'Przegrać po takiej walce i z mistrzami świata to nie wstyd' - to komentarz kibiców, którzy dzisiejsze zmaganie Polaków w Katarze obserwowali w strefie kibica… » więcej 2022-12-04, godz. 18:00 Mikołaje na motocyklach zjechali do Opola na jarmark bożonarodzeniowy Sanie z reniferami zamienili na dwa kółka i ryczące silniki. Mikołaje na motocyklach pojawili się na pl. Wolności w Opolu. Motocykliści w charakterystycznych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »