Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-04-02, 08:00 Autor: Jakub Biel

Pomnik Armii Czerwonej w Mikolinie do przebudowy? ZCHR domaga się wyburzenia

Pomnik Armii Czerwonej w Mikolinie [fot. Jakub Biel]
Pomnik Armii Czerwonej w Mikolinie [fot. Jakub Biel]
Pomnik Armii Czerwonej w Mikolinie [fot. Jakub Biel]
Pomnik Armii Czerwonej w Mikolinie [fot. Jakub Biel]
Pomnik Armii Czerwonej w Mikolinie [fot. Jakub Biel]
Pomnik Armii Czerwonej w Mikolinie [fot. Jakub Biel]
W 2018 roku próbowano go wysadzić, dziś Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin chce go wyburzyć. Mowa o znajdującym się w Mikolinie koło Lewina Brzeskiego pomniku ku czci 425 żołnierzy Armii Radzieckiej poległych w dniach 23–30 stycznia 1945 roku. Przedstawiciele partii wystosowali pismo do burmistrza Lewina Brzeskiego w tej sprawie i oczekują na podjęcie stosownych działań w tym zakresie.
- Jest to obiekt, który powinien już dawno zniknąć z przestrzeni publicznej – mówi Paweł Czyż, rzecznik prasowy Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

- Postanowiliśmy wystąpić z petycją do burmistrza Lewina Brzeskiego pana Artura Kotary oraz przewodniczącego Rady Miejskiej w Lewinie Brzeskim o natychmiastowe usunięcie z przestrzeni publicznej tego monumentu Armii Czerwonej. W naszym piśmie wskazaliśmy również na wspomnienia mieszkańców Mikolina z roku 1946 oraz rozliczne zbrodnie, które były popełniane na tym terenie, również na ludności polskiej.

- Stanowisko rady miejskiej było takie, żeby ten pomnik przebudować. Czekaliśmy na decyzję Instytutu Pamięci Narodowej w tej sprawie i w ostatnim czasie ją otrzymaliśmy – mówi Artur Kotara, burmistrz Lewina Brzeskiego.

- To nam pozwala zlecić prace projektowe na taką przebudowę pomnika o jakiej mówię, czyli zdjęcie gwiazdy i tablicy, a w to miejsce inny rodzaj tablic i inne napisy. Jesteśmy w tej chwili przed wyłonieniem projektanta tego obiektu. Po opracowaniu dokumentacji prześlemy ją do uzgodnienia do IPN-u. Po akceptacji projektu wystąpimy o pozwolenie na budowę i będziemy przystępowali do tego rodzaju prac.

Ostatecznie pomnik nie zostanie więc wyburzony, a przebudowany. Pieniądze na ten cel gmina będzie chciała pozyskać z pomocą wojewody opolskiego.
Paweł Czyż
Artur Kotara

Wiadomości z regionu

2022-08-14, godz. 19:53 Ciało kobiety znaleziono w nieczynnym basenie w Kietrzu. Śledczy ustalają okoliczności jej śmierci Na starym basenie przy ul. Sportowej w Kietrzu znaleziono dzisiaj (14.08) ciało kobiety. Informację potwierdza Komenda Powiatowa Policji w Głubczycach. » więcej 2022-08-14, godz. 16:21 W całym kraju trwają pikniki z okazji Święta Wojska Polskiego. W naszym regionie żołnierze odwiedzili dziś Oles… Pokazy najnowszego sprzętu wojskowego, prezentacja uzbrojenia i umundurowania, tradycyjna grochówka i koncert orkiestry - to główne atrakcje niedzielnego (14.08)… » więcej 2022-08-14, godz. 15:24 Taki konwój robi duże wrażenie. Ponad 60 wozów strażackich przejechało z Dobrej do Kórnicy dla małej Wiktorii Pojechali dla Wiktorii. Strażacy z całej Polski wzięli udział w III Konwoju Charytatywnym z Dobrej do Kórnicy niedaleko Krapkowic. » więcej 2022-08-14, godz. 14:30 Wielkie pożary na południu Francji. W akcji gaśniczej pomagają polscy strażacy, wśród nich opolski oficer prasowy… Około 1500 strażaków rotacyjnie walczy z pożarami lasów na południu Francji. Na miejscu jest 146 strażaków z Polski, którzy przyjechali tam 49 pojazdami… » więcej 2022-08-14, godz. 14:25 Zderzenie dwóch osobówek w Łubnianach. Dwie osoby zostały poszkodowane Mamy utrudnienia w Łubnianach w powiecie opolskim. Dziś (14.08) ok. godziny 12:50 na ul. Kolanowskiej zderzyły się tam dwa samochody osobowe: opel i chrysler… » więcej 2022-08-14, godz. 12:49 W Kamieniu Śląskim trwają uroczystości odpustowe ku czci św. Jacka. ''Wszystkie swoje podróże odbywał z Matką… Tłumy wiernych przybyły do sanktuarium w Kamieniu Śląskim na drugi dzień uroczystości odpustowych ku czci św. Jacka, głównego patrona diecezji opolsk… » więcej 2022-08-14, godz. 12:33 Uwaga, możliwe burze z gradem - ostrzegają synoptycy Synoptycy przestrzegają przed burzami z gradem, które mogą wystąpić w regionie opolski. Wydali ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całego województwa. » więcej 2022-08-14, godz. 10:15 "Przedszkole na pewno powstanie". Wójt Domaszowic odpowiada na pogłoski o problemach z realizacją inwestycji Czy budowa nowego przedszkola w Domaszowicach stoi pod znakiem zapytania? Pojawiły się głosy, że gmina nie znajdzie pieniędzy na to, aby dołożyć do inwestycji… » więcej 2022-08-14, godz. 09:18 Odpust św. Jacka, jarmark i zawody w rzucie kamieniem. Dziś w Kamieniu Śląskim główna część obchodów patrona… To wydarzenie przyciąga zawsze tłumy wiernych. W weekend w sanktuarium w Kamieniu Śląskim trwają uroczystości odpustowe ku czci św. Jacka. To patron, który… » więcej 2022-08-14, godz. 09:00 We wtorek rusza "burzenie" mostu w Dąbrówce Łubniańskiej na DW 461. Będzie objazd We wtorek (16.08) zamknięty zostanie przejazd przez most w Dąbrówce Łubniańskiej. Utrudnienia związane z przebudową przeprawy utrzymają się do końca… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »