Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-01-20, 17:02 Autor: Witold Wośtak

Prezydent Wiśniewski wysyła apel do premiera w sprawie dotacji na drogi. Wojewoda mówi o wsparciu przy składanych wnioskach

Konferencja prasowa w Urzędzie Miasta Opola [fot. Witold Wośtak]
Konferencja prasowa w Urzędzie Miasta Opola [fot. Witold Wośtak]
Sławomir Kłosowski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Sławomir Kłosowski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Prezydent Opola zaapelował do premiera Morawieckiego i opolskich parlamentarzystów o niewykluczanie stolicy naszego regionu z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
Na konferencji prasowej Arkadiusz Wiśniewski mówił, że od 2018 roku Opole, podobnie jak 17 pozostałych miast wojewódzkich, nie może nawet wnioskować o pieniądze rządowe na remont lub budowę dróg gminnych, powiatowych, obwodnic ani mostów.

- Niby są też zadania miejskie, ale od 2018 roku nie było nawet jednego naboru - podkreśla Arkadiusz Wiśniewski.

- Żyjemy w tej rzeczywistości od 2018 roku i przez cały czas jesteśmy sfrustrowani, dlatego że opolanie nie są gorszymi mieszkańcami od ludzi z pozostałej części województw opolskiego. Nie chcemy być traktowani w ten sposób. Jeżeli to wykluczenie ma charakter polityczny, a można domniemywać takie pobudki w tym wypadku, informuję, że w Opolu mieszka ponad 25 tysięcy wyborców Prawa i Sprawiedliwości.

Małgorzata Stelnicka, wiceprezydent Opola, dodaje, że nie wykluczono wszystkich miast na prawach powiatu, ale wyłącznie miasta wojewódzkie.

- Teraz jest bardzo dobry czas na zmianę regulaminu, ponieważ ustawa znajduje się obecnie w konsultacjach. Pojawił się projekt zmian ze w względu na wprowadzenie nowego zadania dotyczącego dróg w specjalnych strefach ekonomicznych. Rząd ma możliwość naprawienia tego, co zostało zepsute w ostatnich latach i mamy nadzieję, że tak stanie się.

Zdaniem wojewody Sławomira Kłosowskiego, prezydentowi Opola, chodzi o brak pieniędzy na budowę nowego mostu na Odrze w ramach pierwszego naboru Polskiego Ładu. - Całe województwo miało 490 milionów złotych, a na most trzeba by dać 300 milionów - zwraca uwagę Kłosowski.

- Dla reszty województwa pozostałoby niewiele pieniędzy. To nie znaczy jednak, że trzeba zaprzestać starania się i zgłaszania wniosków o rządowe wsparcie. Wówczas mógłby taki most zostać zrealizowany i ja zapewniam, że dołożę wszelkich starań we wsparciu takich inwestycji.

Wojewoda Kłosowski podkreśla, że Opole dostało 35 milionów złotych z pierwszego naboru Polskiego Ładu.
Arkadiusz Wiśniewski
Małgorzata Stelnicka
Sławomir Kłosowski

Wiadomości z regionu

2022-05-28, godz. 21:16 "Bardzo szczegółowo opisaliśmy trasę, analizując każdy zakręt". Rozpoczął się 53. Rajd Festiwalowy Nielicencjonowani kierowcy zjechali się do stolicy regionu, aby rywalizować na torze w ramach 53. edycji Rajdu Festiwalowego. To jedno z najstarszych wydarzeń… » więcej 2022-05-28, godz. 19:49 Europoseł Patryk Jaki zapowiada ustawę Lex Wiśniewski. "Zakaże samorządowcom przekazywania mieszkań samym sobie" - Przygotowujemy ustawę Lex Wiśniewski, która m.in. zakaże samorządowcom przekazywania mieszkań samym sobie - to propozycja europosła Patryka Jakiego z… » więcej 2022-05-28, godz. 17:00 Słodko i naturalnie. Do Opola zjechali pszczelarze z regionu na pierwszy festiwal pszczelarski ku czci ks. dr. Jana D… Lokalni pszczelarze pojawili się dziś (28.05) na rynku w stolicy regionu. To za sprawą I Opolskiego Festiwalu Pszczelarskiego, zorganizowanego ku czci księdza… » więcej 2022-05-28, godz. 15:30 Uwaga, stado byków na wolności. Zwierzęta uciekły z gospodarstwa koło Głuchołaz. Powołano sztab kryzysowy To nie była gonitwa byków w hiszpańskiej Pampelunie, chociaż mogło to tak wyglądać. Do nietypowego zdarzenia doszło w Starym Lesie nieopodal Głuchołaz… » więcej 2022-05-28, godz. 15:15 "Wszyscy czynią starania, abyśmy mogli jak najlepiej służyć i pomagać". Strażacy OSP obradowali w Gogolinie Strażacy z całego regionu spotkali się dziś (28.05) na XV Zjeździe Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. Wydarzenie było okazją… » więcej 2022-05-28, godz. 15:00 Mieszkańcy Głubczyc w weekend bawią się na dniach miasta Głubczyce w ten weekend (27-29.05) organizują polsko-czeskie majówkowe dni miasta. Na dużej scenie pod ratuszem zaprezentuje się kilkanaście zespołów i… » więcej 2022-05-28, godz. 12:58 Zawodnik, ściana i "problem" do rozwiązania. W Opolu trwają zawody bulderowe dla dzieci i młodzieży Młodzi amatorzy wspinaczki z całego regionu rywalizują dziś (28.05) w Opolu. W szkole podstawowej nr 11 od rana (od 9:00) trwają I Zerwowe Zabawy Bulderowe… » więcej 2022-05-28, godz. 11:28 Strażacy z Głuszyny przekazali wóz miastu partnerskiemu na Ukrainie Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Głuszynie przekazali Jaremczy - partnerskiej gminie Namysłowa - swój strażacki samochód. Pojazd ma w razie konieczności… » więcej 2022-05-28, godz. 08:15 Uwaga kierowcy, będą utrudnienia w ruchu. W Koźlu ruszają XII Biegi Koziołków Biegacze z całego regionu zgromadzą się dziś (28.05) na XII edycji Biegu Koziołków w Koźlu. Uczestnicy wydarzenia zmierzą się z trasą o długości 5… » więcej 2022-05-28, godz. 07:10 "Dzięki mediacjom możemy zmienić na lepsze nasze społeczeństwo". W prószkowskiej Pomologii uruchomiono Centrum Mediacji… Kluczem do porozumienia jest znalezienie 'złotego środka'. Spory, różnice, konflikty warto rozwiązywać na drodze rozmów i mediacji. Właśnie w takim celu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »