Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-10-18, 20:00 Autor: Mariusz Chałupnik

"To gala ludzi aktywnych". W Opolu przyznano Opolskie Niezapominajki i nagrodzono Społecznika Roku

Gala konkursu Opolska Niezapominajka i Społecznik Roku [fot. Mariusz Chałupnik]
Gala konkursu Opolska Niezapominajka i Społecznik Roku [fot. Mariusz Chałupnik]
Gala konkursu Opolska Niezapominajka i Społecznik Roku [fot. Mariusz Chałupnik]
Gala konkursu Opolska Niezapominajka i Społecznik Roku [fot. Mariusz Chałupnik]
Gala konkursu Opolska Niezapominajka i Społecznik Roku [fot. Mariusz Chałupnik]
Gala konkursu Opolska Niezapominajka i Społecznik Roku [fot. Mariusz Chałupnik]
Aktywizują mieszkańców, pomagają, dają nowe możliwości rozwoju, wspierają w edukacji czy też na rynku pracy. W Opolu rozstrzygnięto konkurs Opolska Niezapominajka 2020 oraz Społecznik Roku 2020. Nagrody wręczono w Filharmonii Opolskiej.
W tej edycji przyznano dwie Opolskie Niezapominajki. Pierwsza trafiła do Lokalnej Grupy Działania "Kraina Dinozaurów". Druga do Fundacji Aktywizacja w Opolu, która wygrała także w głosowaniu internautów.

- Żeby skutecznie pomagać, to trzeba mieć bardzo odpowiedzialny i zaangażowany zespół - mówi Justyna Szpilak, dyrektor opolskiego oddziału fundacji. - Profesjonalnych doradców zawodowych, pośredników pracy, job crafterów i wtedy to zadanie jest bardzo łatwe do wykonania. Jak pomagamy? Przede wszystkim wspieramy osoby z niepełnosprawnościami, ale również pracodawców, którzy są otwarci na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami.

Nagrodę w kategorii Społecznik Roku 2020 otrzymała Alicja Stelmaszczyk z Opola, która od 9 lat jest wolontariuszką Fundacji Szansa dla Niewidomych i mentorem dla osób nowoociemniałych.

- Kiedyś byłam osobą widzącą i ten stan się utrzymywał do siódmego roku życia - mówi Stelmaszczyk. - Później stopniowo traciłam wzrok, a teraz jest to już zupełnie niefunkcjonalne. Uzupełniamy się z moją przyjaciółką Marysią, która ma wrodzoną łamliwość kości i porusza się na wózku. Ona jest moimi oczami, a ja jej nogami i siłą. Oprócz tego prowadzę fundację "Na kole", która rehabilituje, zachęca do aktywności wszystkich, ale zwłaszcza osoby z niepełnosprawnościami.

- To jest gala przede wszystkim aktywnych ludzi - mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. - Nasza Opolska Niezapominajka, która pokazuje to, jak ważne jest oddziaływanie organizacji pozarządowych na nasze życie. No i Społecznik Roku, czyli człowiek, który poświęca się bezgranicznie. Poświęca swój czas, często czas rodzinny. Pokazuje ludziom jak bardzo są potrzebni.

Dodajmy, że nagrody Opolska Niezapominajka oraz Społecznik Roku są przyznawane przez zarząd województwa opolskiego i zostały wręczone po raz piąty.
Justyna Szpilak
Alicja Stelmaszczyk
Andrzej Buła

Wiadomości z regionu

2021-11-30, godz. 16:15 Urzędnik bez urzędu, czyli jak radzą sobie w Murowie... a właściwie w Zagwiździu. Informatyk pracuje "pod pryszn… Życie urzędnika często nie jest usłane różami. A urzędnika, który nie ma urzędu to już w ogóle. Tak jest w przypadku pracowników magistratu w Murowie… » więcej 2021-11-30, godz. 16:00 Koronawirus w szkole lub przedszkolu, rodzice mogą wnioskować o zasiłek opiekuńczy. ZUS przypomina zasady Ubezpieczony rodzic może korzystać z zasiłku opiekuńczego na dziecko chore lub objęte kwarantanną. Może też otrzymać zasiłek opiekuńczy, jeśli musi… » więcej 2021-11-30, godz. 14:15 Miał pomóc w walce ze smogiem, jednak nie może wzbić się w powietrze. Dron namysłowskiej straży miejskiej uległ… Namysłowska straż miejska od ponad miesiąca nie może kontrolować dymu, który wydobywa się z kominów miejscowych budynków. Dron, który miał pomóc w… » więcej 2021-11-30, godz. 14:15 Kolejne placówki zwiększają liczbę miejsc covidowych. Według prognoz urzędu wojewódzkiego czeka nas duży wzrost… Choć dzisiaj (30.11) na Opolszczyźnie odnotowano mniej nowych zakażeń niż w poprzednich dniach, to według danych z Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego mamy… » więcej 2021-11-30, godz. 14:00 Trochę na swojej, trochę na kolegi. WITD zatrzymała kierowcę ciężarówki, który "pracował za dwóch" Kartę swoją i kolegi wykorzystywał do rejestracji czasu pracy kierowca zatrzymany na autostradzie. Ciężarówkę, którą prowadził zatrzymali na A4 opolscy… » więcej 2021-11-30, godz. 13:02 Uważajmy na śliską nawierzchnię. Między innymi niedostosowanie się do warunków było efektem kolizji, do której… Niezachowanie należytej odległości i śliska nawierzchnia były przyczyną kolizji, do której doszło po godzinie 9.30 przy ulicy Sosnkowskiego w Opolu. Uczestniczyły… » więcej 2021-11-30, godz. 13:00 Pijany kierowca uciekł z miejsca kolizji. "Zgubiły" go tablice rejestracyjne Blisko 3 promile alkoholu wydmuchał 52-letni kierowca, który spowodował kolizję i uciekł z miejsca zdarzenia. Nie zauważył jednak, że zgubił tam tablice… » więcej 2021-11-30, godz. 12:15 Hologramy w służbie zdrowia. Rozszerzona rzeczywistość zagościła w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu naprawili pacjentowi zastawkę serca bez otwierania mu klatki piersiowej. Przy zabiegu wykorzystano tworzone… » więcej 2021-11-30, godz. 12:00 Oprawy oświetleniowe to towar deficytowy. Przez ich brak nie można skończyć iluminacji kościoła w Staniszczach M… Przerwanie łańcuchów dostaw przez pandemię odbija się na lokalnych inwestycjach. W Staniszczach Małych nie można uruchomić zewnętrznego oświetlenia kościoła… » więcej 2021-11-30, godz. 11:06 Raport MZ: ponad 19 tysięcy nowy zakażeń w kraju oraz 526 zgonów [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 19 074 nowych przypadkach zakażeń, w tym o 399 na Opolszczyźnie. Minionej doby w Polsce z powodu COVID-19 zmarło 526… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »