Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-10-18, 20:00 Autor: Mariusz Chałupnik

"To gala ludzi aktywnych". W Opolu przyznano Opolskie Niezapominajki i nagrodzono Społecznika Roku

Gala konkursu Opolska Niezapominajka i Społecznik Roku [fot. Mariusz Chałupnik]
Gala konkursu Opolska Niezapominajka i Społecznik Roku [fot. Mariusz Chałupnik]
Gala konkursu Opolska Niezapominajka i Społecznik Roku [fot. Mariusz Chałupnik]
Gala konkursu Opolska Niezapominajka i Społecznik Roku [fot. Mariusz Chałupnik]
Gala konkursu Opolska Niezapominajka i Społecznik Roku [fot. Mariusz Chałupnik]
Gala konkursu Opolska Niezapominajka i Społecznik Roku [fot. Mariusz Chałupnik]
Aktywizują mieszkańców, pomagają, dają nowe możliwości rozwoju, wspierają w edukacji czy też na rynku pracy. W Opolu rozstrzygnięto konkurs Opolska Niezapominajka 2020 oraz Społecznik Roku 2020. Nagrody wręczono w Filharmonii Opolskiej.
W tej edycji przyznano dwie Opolskie Niezapominajki. Pierwsza trafiła do Lokalnej Grupy Działania "Kraina Dinozaurów". Druga do Fundacji Aktywizacja w Opolu, która wygrała także w głosowaniu internautów.

- Żeby skutecznie pomagać, to trzeba mieć bardzo odpowiedzialny i zaangażowany zespół - mówi Justyna Szpilak, dyrektor opolskiego oddziału fundacji. - Profesjonalnych doradców zawodowych, pośredników pracy, job crafterów i wtedy to zadanie jest bardzo łatwe do wykonania. Jak pomagamy? Przede wszystkim wspieramy osoby z niepełnosprawnościami, ale również pracodawców, którzy są otwarci na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami.

Nagrodę w kategorii Społecznik Roku 2020 otrzymała Alicja Stelmaszczyk z Opola, która od 9 lat jest wolontariuszką Fundacji Szansa dla Niewidomych i mentorem dla osób nowoociemniałych.

- Kiedyś byłam osobą widzącą i ten stan się utrzymywał do siódmego roku życia - mówi Stelmaszczyk. - Później stopniowo traciłam wzrok, a teraz jest to już zupełnie niefunkcjonalne. Uzupełniamy się z moją przyjaciółką Marysią, która ma wrodzoną łamliwość kości i porusza się na wózku. Ona jest moimi oczami, a ja jej nogami i siłą. Oprócz tego prowadzę fundację "Na kole", która rehabilituje, zachęca do aktywności wszystkich, ale zwłaszcza osoby z niepełnosprawnościami.

- To jest gala przede wszystkim aktywnych ludzi - mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. - Nasza Opolska Niezapominajka, która pokazuje to, jak ważne jest oddziaływanie organizacji pozarządowych na nasze życie. No i Społecznik Roku, czyli człowiek, który poświęca się bezgranicznie. Poświęca swój czas, często czas rodzinny. Pokazuje ludziom jak bardzo są potrzebni.

Dodajmy, że nagrody Opolska Niezapominajka oraz Społecznik Roku są przyznawane przez zarząd województwa opolskiego i zostały wręczone po raz piąty.
Justyna Szpilak
Alicja Stelmaszczyk
Andrzej Buła

Wiadomości z regionu

2024-03-03, godz. 13:11 Wypadek polskiego busa w Niemczech. Kilka osób zostało rannych Dziewięć osób zostało rannych w Niemczech w wypadku z udziałem polskiego busa. Nad ranem na autostradzie A4 samochód wjechał w tył ciężarówki. » więcej 2024-03-03, godz. 13:00 Kamienice, kościół i szkoła przejdą renowacje. Opolski ratusz przyznał dotacje Kolejne opolskie kamienice, a także kościoły zostaną odrestaurowane. Urząd Miasta w Opolu przeznaczył na ich konserwację 215 tysięcy złotych. W konkursie… » więcej 2024-03-03, godz. 13:00 Remonty świetlic wiejskich w gminie Kluczbork. Zyskała też Sparta Krzywizna Ponad 2 miliony złotych kosztują remonty świetlic wiejskich w gminie Kluczbork. » więcej 2024-03-03, godz. 12:30 Gogolin: ponad dwa miliony złotych na remonty dróg gminnych Ponad dwa miliony złotych przeznaczy w tym roku samorząd Gogolina na remonty i budowę dróg w gminie. W planach jest między innymi przebudowa ul. Polnej w… » więcej 2024-03-03, godz. 11:30 Ruszyła akcja "Stop pożarom traw". Wypalanie nieużytków jest groźne i zakazane Na przełomie zimy i wiosny powraca coroczny problem wypalania traw. Strażacy apelują, aby tego nie robić. Rozpoczęli też akcję 'Stop pożarom traw', w której… » więcej 2024-03-03, godz. 08:00 Dwa wahadła na remontowanej DK45. Zmiany już od wtorku Jak zapowiada GDDKiA od wtorku (5.03) wprowadzone będą zmiany w organizacji ruchu na remontowanej krajówce nr 45, między Krapkowicami a Rogowem Opolskim. Na… » więcej 2024-03-03, godz. 07:30 Nie lubisz psów i kotów? W CWK można wybierać pośród jaszczurek, patyczaków i żółwi Jaszczurki, węże, kameleony, gekony czy żółwie można oglądać lub kupić przez weekend w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Trwają tam Targi Terrarystyczne… » więcej 2024-03-02, godz. 21:42 Charytatywny wymiar sportu. Kibice zbierali pieniądze dla "Betanii" W trakcie spotkania 22. kolejki Fortuna 1. Ligi między Odrą Opole a Wisłą Kraków odbyła się akcja charytatywna opolskiego klubu i hospicjum 'Betania' w… » więcej 2024-03-02, godz. 17:44 Giełda minerałów w Opolu. "Kluczowa jest wiara, że one wpływają na nasz organizm" Meteoryty, kamienie szlachetne, ale też wróżby. W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu trwa dwudniowa Giełda Minerałów, Biżuterii i Skamieniało… » więcej 2024-03-02, godz. 16:00 Pisanki czy kroszonki? Tradycje są różne, ale konkurs wojewódzki uwzględnia obie kategorie Rysowanie czy skrobanie? 80 osób, przede wszystkim pań, wzięło udział w 32. Wojewódzkim Konkursie Plastyki Obrzędowej 'Opolskie Kroszonki i Pisanki'. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »