Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-24, 18:00 Autor: Witold Wośtak

Gorzowscy aptekarze będą mieć tablicę pamiątkową, a w galerii "Kredens" przygotowano specjalną wystawę

Wystawa o gorzowskich aptekarzach [fot. archiwum MGOK-u w Gorzowie Śląskim]
Wystawa o gorzowskich aptekarzach [fot. archiwum MGOK-u w Gorzowie Śląskim]
Wystawa o gorzowskich aptekarzach [fot. archiwum MGOK-u w Gorzowie Śląskim]
Wystawa o gorzowskich aptekarzach [fot. archiwum MGOK-u w Gorzowie Śląskim]
Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej aptekarzy zapowiedziano na niedzielę w Gorzowie Śląskim.
Data nie jest przypadkowa, bo 26 września wspominamy świętych: Kosmę i Damiana, czyli patronów farmaceutów i lekarzy. To ogólnopolski dzień aptekarza. W Gorzowie Śląskim aptekarze są do dyspozycji mieszkańców od 1837 roku.

- W naszej galerii sztuki "Kredens" przygotowaliśmy wystawę na tę okazję - mówi Katarzyna Midura, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Gorzowie Śląskim.

- W galerii znalazło się wiele bardzo ciekawych perełek, ale już samo wnętrze przyciąga przechodniów. Oni patrzą na ustawiane przez nas eksponaty i z dużą nostalgią powtarzają "pamiętam". To nas bardzo cieszy, inspiruje i napędza do pracy. Nie możemy się doczekać otwarcia galerii.

Przemysław Wyzga, farmaceuta i opiekun wystawy, zwraca uwagę między innymi na sztandy apteczne - dawne butelki do przechowywania leków.

- Mamy kolekcję sprzętu laboratoryjnego i utensylia recepturowe, czyli narzędzia, przy pomocy których wykonywano kiedyś różnego rodzaju remedia. Będzie to swego rodzaju wehikuł czasu, który przeniesie odwiedzających do dawnej apteki, w której nie brakowało elementów alchemii czy tajemnych mikstur.

Wernisaż zaplanowano na 12:00 w niedzielę.
Katarzyna Midura
Przemysław Wyzga

Wiadomości z regionu

2021-10-24, godz. 21:00 Rusza remont holu głównego USK w Opolu. Rejestracja główna placówki przeniesiona Ważna informacja dla pacjentów poradni specjalistycznych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Rejestracja główna placówki zostanie przeniesiona… » więcej 2021-10-24, godz. 20:30 Raport dnia. Prawie dwa razy więcej nowych zakażeń niż tydzień temu. Coraz trudniejsza sytuacja nie tylko w Polsce… 77 nowych infekcji koronawirusem potwierdzono od wczoraj (23.10) na Opolszczyźnie. Resort zdrowia informuje dzisiaj o 4728 kolejnych zakażeniach i śmierci 13… » więcej 2021-10-24, godz. 19:39 Kibice Odry Opole zaprezentowali swoje kolekcje pamiątek meczowych. Każdy specjalizuje się w innych przedmiotach Koszulki, szaliki, programy meczowe i bilety. Kolekcjonerzy pamiątek związanych z Odrą Opole spotkali się w ośrodku 'Kibice Razem', po zremisowanym meczu… » więcej 2021-10-24, godz. 17:00 Narodowe Centrum Polskiej Piosenki wychodzi z inicjatywą w stronę niesłyszących i niedosłyszących Każdy miłośnik wydarzeń muzycznych ze szczególnymi potrzebami będzie mógł korzystać z oferty koncertowej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu… » więcej 2021-10-24, godz. 16:45 Spory ruch na cmentarzu w Opolu-Półwsi. Ruszyły porządki przed 1 listopada Słoneczna niedziela zachęciła wiele osób do odwiedzenia ale i porządkowania grobów bliskich przed dniem Wszystkich Świętych. » więcej 2021-10-24, godz. 15:00 Dzieci spotkały się w teatrze na poranku filozoficznym. "Mamy dużo czasu na rozmowy" Powróciły dziecięce poranki teatralno-filozoficzne Teatru im. Kochanowskiego w Opolu. Chodzi o to, by dzieciom w wieku 6-10 lat dać możliwość rozwoju dociekliwości… » więcej 2021-10-24, godz. 14:00 Korzystali z gościnności szkoły, teraz nie muszą opuszczać swojego budynku. DPS w Prószkowie wzbogacił się o salę… Sprzęt do ćwiczeń, sportu, zabaw i relaksu. W prószkowskim Domu Pomocy Społecznej powstała sala do zajęć ruchowych i rekreacyjnych. Skorzystają z niej… » więcej 2021-10-24, godz. 11:28 Mroźny poranek nie zatrzymał ich w domu. Miłośnicy przyrody spotkali się na kolejnym spacerze ornitologicznym w O… Kilkanaście osób spędziło przedpołudnie na Opolskim Spacerze Ornitologicznym wokół parku 800-lecia Opola. Uczestnicy wyposażeni w aparaty fotograficzne… » więcej 2021-10-24, godz. 10:48 Raport MZ: 77 nowych infekcji na Opolszczyźnie i ponad 4700 w całej Polsce. Zmarło 13 zarażonych osób [INFOGRAFIK… 77 nowych infekcji koronawirusem potwierdzono od wczoraj (23.10) na Opolszczyźnie. Resort zdrowia informuje dzisiaj o 4728 kolejnych zakażeniach i śmierci 13… » więcej 2021-10-24, godz. 10:15 Jest nowa droga do osiedla domków i terenów inwestycyjnych gminy Bierawa Najpierw media, potem asfalt - zgodnie z taką filozofią gmina Bierawa wybudowała nowe drogi dojazdowe do terenów inwestycyjnych oraz osiedla nowych domów… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »