Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-22, 07:00 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Domy pomocy społecznej i więzienia to miejsca, gdzie najwięcej osób jest zaszczepionych przeciw COVID-19

Więzienie [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Więzienie [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Ponad 81% osób odbywających karę pozbawienia wolności w opolskich zakładach karnych jest zaszczepionych przeciwko COVID-19. Wyższy poziom wyszczepienia odnotowały tylko domu opieki społecznej. Skazani chcieli szybko i masowo się szczepić, żeby wróciły zawieszone na czas pandemii widzenia z rodziną czy możliwość wyjścia do pracy poza teren więzienia.
- Nie zastanawiałem się długo – mówi pan Tomasz, odbywający karę w Zakładzie Karnym numer 2 w Strzelcach Opolskich. - Myślę, że będzie mi to potrzebne. Jak wyjdę z zakładu karnego, mogę wyjechać za granicę, nie będzie problemu z tym. Ja mam krótki wyrok. Teraz wszędzie wiadomo, co panuje – czwarta fala wchodzi, nie wiadomo, jak będzie z wyjazdami. Do pracy też zaczyna być potrzebne to szczepienie, a za granicę nie wiadomo, czy będą wpuszczać bez szczepienia, czy nie.

Obecnie skazani zaszczepieni i niezaszczepieni mają takie same prawa i przywileje, czyli mogą korzystać z widzeń, czy chodzić do pracy. Ale są obawy, czy ewentualne wprowadzenie kolejnego lockdownu nie spowoduje, że ci którzy nie poddali się szczepieniu, nie będą mogli np. zobaczyć bliskich.

- Fala szczepień była na przełomie lipca i sierpnia, ale nadal co kilka dni wykonujemy szczepienia - mówi dr Marek Kanturski, kierownik ambulatorium w Zakładzie Karnym numer 1 w Strzelcach Opolskich. - Procedura szczepienia więźniów niczym nie różni się od szczepienia na wolności. Aktualnie szczepimy jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson. Populacja skazanych podlega zmianom – jedni wyjeżdżają, inni przyjeżdżają, wychodzą na wolność, przychodzą nowi, także cały czas jesteśmy w trakcie szczepień.

Szczepionki są zamawiane i dostarczane do zakładów karnych przez centralę Służby Więziennej w Warszawie, nie pomniejszają one puli dawek dostępnych w populacyjnych punktach szczepień prowadzonych przez szpitale i przychodnie.
pan Tomasz
Marek Kanturski

Wiadomości z regionu

2021-10-27, godz. 15:17 W Głuchołazach pamiętają o zasługach Leona Woźnicy, uczestnika walk o niepodległość Polski Społecznym sumptem i przy zaangażowaniu samorządowych funduszy odnowiono nagrobek powstańca śląskiego w Głuchołazach. Na tamtejszym cmentarzu spoczywa… » więcej 2021-10-27, godz. 15:14 Trwają przygotowania do akcji "Znicz 2021". Opolska policja informuje o zmianach w organizacji ruchu [FILM] Sprawdzanie stanu technicznego samochodu, kontrolowanie trzeźwości kierujących, a także prędkości i zachowania wobec pieszych. Tak będzie wyglądała tegoroczna… » więcej 2021-10-27, godz. 15:06 Dwie klasy z brzeskiej podstawówki trafiły na zdalne nauczanie Uczniowie dwóch klas z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 im. T. Kościuszki w Brzegu zostali przekierowani na naukę zdalną. Jak przekazała dyrekcja placówki… » więcej 2021-10-27, godz. 14:00 Andrzej Butra skazany za znieważenie prezydenta Andrzeja Dudy Były wiceminister rolnictwa i radny powiatu kluczborskiego Andrzej Butra został dzisiaj (27.10) skazany za znieważenie prezydenta. Polityk po zwycięstwie Andrzeja… » więcej 2021-10-27, godz. 12:51 To już końcówka wielkiej przebudowy dróg w gminie Reńska Wieś Druga połowa tego roku w gminie Reńska Wieś upływa pod znakiem inwestycji drogowych. Budowanych czy remontowanych jest w sumie kilkanaście ulic. Większość… » więcej 2021-10-27, godz. 12:47 Nadzór wojewody miał zastrzeżenia, więc Rada Miejska w Kluczborku przyjęła kolejną uchwałę w sprawie budżetu… Trwa impas w sprawie Kluczborskiego Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok. Nadzór wojewody drugi raz podważył treść uchwały w tej sprawie. » więcej 2021-10-27, godz. 11:32 Zimna krew policjantów, negocjacje i szczęśliwy finał. Mężczyzna chciał skoczyć pod pociąg w Byczynie Policjanci z Byczyny zapobiegli próbie samobójczej na wiadukcie kolejowym. » więcej 2021-10-27, godz. 10:47 Czwarta fala przyspiesza: 8361 nowych zakażeń w Polsce i 119 na Opolszczyźnie. Zmarły 133 zarażone osoby [INFOGRA… 2 zgony osób zarażonych koronawirusem i 119 nowych zakażeń potwierdzono na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj (27.10) o 8361 kolejnych… » więcej 2021-10-27, godz. 10:30 Aleksander Iszczuk o nauce w pandemii. "Jedni nauczyli się samodzielności, inni pogubili w tym wszystkim" Jakość kształcenia w okresie pandemii będzie jednym z aspektów czwartkowej (28.10) sesji Rady Miasta Opola. Jakie wnioski wynikają z raportu przygotowanego… » więcej 2021-10-27, godz. 07:00 Samorządowcy z powiatu prudnickiego zadowoleni z programu Polski Ład. "Bez tych pieniędzy realizacja zadań byłaby… Oczekiwania były większe, ale ogólnie samorządowcy z powiatu prudnickiego zadowoleni są z przyznanych pieniędzy. Cztery gminy i powiat z tego regionu otrzymają… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »