Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-09-21, 21:00 Autor: Katarzyna Doros

Raport dnia: 8 nowych zakażeń w regionie i ponad 700 w kraju. Rząd rekomenduje trzecią dawkę szczepionki dla określonych grup [INFOGRAFIKA]

Zdjęcie ilustracyjne [źródło: Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
Zdjęcie ilustracyjne [źródło: Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
Koronawirus w Polsce - stan na 21 września [Autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]
Koronawirus w Polsce - stan na 21 września [Autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]
8 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono dziś (21.09) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 711 kolejnych infekcjach. Zmarło 15 osób, z czego 10 w wyniku współistnienia patogenu z innymi schorzeniami. Na Opolszczyźnie nie odnotowano zgonów.
Najwięcej zakażeń na Opolszczyźnie potwierdzono w powiecie nyskim, tam zakaziły się 3 osoby, natomiast po 1 nowej infekcji stwierdzono w Opolu oraz w powiatach kędzierzyńsko-kozielskim, głubczyckim, brzeskim i prudnickim.

W skali kraju najwięcej nowych zakażeń odnotowano w województwach lubelskim (109), mazowieckim (107) i łódzkim (74). Pozostałe przypadki zachorowań dotyczą mieszkańców województw: małopolskiego (53), podlaskiego (48), śląskiego (44), kujawsko-pomorskiego (43), pomorskiego (38), zachodniopomorskiego (37), dolnośląskiego (34), warmińsko-mazurskiego (33), podkarpackiego (31), wielkopolskiego (28), lubuskiego (13), świętokrzyskiego (6). 5 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Od początku pandemii w Polsce potwierdzono testem 2 899 008 przypadków COVID-19 oraz śmierć 75 503 osób zakażonych.

W szpitalach przebywają obecnie 1142 zarażone osoby (wzrost o 72), a 120 z nich wymaga podłączenia do respiratora, to o 7 więcej niż wczoraj. W całej Polsce jest 6140 łóżek szpitalnych dla pacjentów ciężko przechodzących infekcję oraz 596 respiratorów.

W naszym kraju wykonano do tej pory prawie 37 milionów szczepień, a w pełni zaszczepionych jest 19 milionów 259 tysięcy 376 osób. Z kolei na Opolszczyźnie liczba szczepień ogółem wynosi 871 553, a w pełni zaszczepionych jest 410 tysięcy 433mieszkańców.

Rząd rekomenduje trzecią dawkę szczepionki dla określonych grup. Po sześciu miesiącach od pełnego zaszczepienia przeciw COVID-19 będzie można przyjąć trzecią dawkę przypominającą. Poinformował o tym na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Z kolei wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podkreślał, że podanie dodatkowej dawki ma zapobiec czwartej fali zachorowań na koronawirusa. Obecnie jako dawka przypominająca mają być używane szczepionki firm Pfizer i Moderna, a zgodnie z rekomendacją Rady Medycznej będzie je można podać po szczepionkach jednodawkowych. Wiceminister Kraska dodał, że na podanie trzeciej dawki zdecydowało się wiele krajów. Przypomniał, że już teraz jest ona podawana na przykład osobom w czasie chemioterapii. - Obecnie chcemy tę trzecią dawkę skierować szerzej - dla pracowników służby zdrowia i osób powyżej 50. roku życia - wyjaśnił.

- Na razie nie jesteśmy na takim poziomie liczby zachorowań, żebyśmy podejmowali decyzje o obostrzeniach - powiedział we wtorek (21.089) w Sanoku minister zdrowia Adam Niedzielski. Minister na Podkarpaciu uczestniczył w Zgromadzeniu Plenarnym Konferencji Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych. - Prognozujemy cały czas, że ta średnia liczba zakażeń na koniec września będzie w okolicach tysiąca - mówię o takiej średniej tygodniowej, czyli codziennie praktycznie występującej. To nie są jeszcze przedziały, w których takie decyzje chcielibyśmy podejmować - zastrzegł Adam Niedzielski. Według ministra zdrowia nie może być tak, żeby „osoby odpowiedzialne, zaszczepione, ponosiły koszty nieodpowiedzialności osób, które się nie zaszczepiły, które doprowadziły do tego, że ryzyko transmisji było zwiększone”.

Rośnie liczba zakażeń koronawirusem na Litwie i Łotwie. Najbardziej gwałtownie na Litwie. W ciągu doby odnotowano 1155 nowych przypadków. To o prawie 30 procent więcej niż tydzień wcześniej. Władze tego kraju nie wykluczają przywrócenia społecznej kwarantanny. Z kolei Łotysze zastanawiają się nad wprowadzeniem zakazu wstępu do niektórych miejsc dla osób niezaszczepionych. Na Łotwie choroba rozwija się nieco wolniej niż na Litwie. Ostatniej doby przybyło tam 494 chorych, czyli 7 procent więcej niż przed tygodniem.

W położonym na północy Chin Harbinie do odwołania zamknięte będą salony spa, gier w madżonga i kina. W ponad pięciomilionowym mieście wykryto jeden przypadek Covid-19. Chiny restrykcyjnie podchodzą do kontroli pandemicznej. Dzięki ścisłej kontroli granic jest tam niewiele przypadków koronawirusa, choć kraj walczy z kolejnymi ogniskami wariantu delta patogenu.

Koronawirus w Polsce - stan na 21 września [Autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]
Koronawirus w Polsce - stan na 21 września [Autor: Maciej Zieliński, źródło: PAP]

Wiadomości z regionu

2021-10-17, godz. 12:40 Magistrat nie spodziewał się dotacji, więc rozpoczął budowę dróg samodzielnie. Udało się jednak pozyskać 2,5… 2,5 miliona złotych dotacji rzutem na taśmę zdobył Urząd Miejski w Kluczborku na budowę ulicy Kantora i Podkowińskiego w rozbudowywanej części miasta. » więcej 2021-10-17, godz. 11:40 Muzeum Wsi Opolskiej zaprasza dzisiaj na Jesienne Targi Miodów i Rękodzieła W Muzeum Wsi Opolskiej dzisiaj (17.10) ostatnia w tym sezonie impreza plenerowa - Jesienne Targi Miodów i Rękodzieła. Na miejscu spotkać będzie można wystawców… » więcej 2021-10-17, godz. 11:00 Raport MZ: Ponad 2500 nowych infekcji w całej Polsce i 32 na Opolszczyźnie [INFOGRAFIKA] 32 kolejne zakażenia koronawirusem potwierdzono od wczoraj (16.10) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj o 2523 nowych infekcjach i śmierci… » więcej 2021-10-17, godz. 10:00 Nadleśnictwo Opole zaprasza do lasów. Bushcraft coraz bardziej popularny Choć październik to pora grzybobrania, w opolskich lasach grzybów mamy jak na lekarstwo. W tej sytuacji leśnicy przymierzają się do inwestycji, które mają… » więcej 2021-10-17, godz. 08:30 Opole: policjanci zachęcają do korzystania z elementów odblaskowych Znacznie zwiększają widoczność, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Mowa o odblaskach, które powinny być stałym elementem wyposażenia pieszych, jak i… » więcej 2021-10-16, godz. 20:42 75. rocznica postawienia Krzyża Przesiedleńców przez mieszkańców Przebraża na Wołyniu [GALERIA ZDJĘĆ] Mieszkańcy wysiedleni z Przebraża od 75 lat spotykają się w połowie października pod krzyżem w Skarbiszowicach, który postawili w podzięce za uratowanie… » więcej 2021-10-16, godz. 20:30 Raport dnia: Opolszczyzna regionem z najmniejszym dobowym przyrostem liczby zakażeń. W województwie odnotowano kolejną… Minionej doby na Opolszczyźnie potwierdzono 34 nowe przypadki COVID-19. W regionie zmarła też jedna osoba zakażona patogenem z Chin. » więcej 2021-10-16, godz. 19:00 Festiwal Zdrowia w Opolu. To spotkanie zarówno z konwencjonalnymi, jak i naturalnymi metodami leczenia i dbania o zdrowie… W opolskiej Talentowni trwa Festiwal Zdrowia. Odwiedzający Toropol w stolicy regionu mogą w ten sposób dowiedzieć się między innymi, w jaki sposób samodzielne… » więcej 2021-10-16, godz. 18:50 W Opolu zachęcano do ponownego wykorzystywania przedmiotów. "Dzięki zero waste można zaoszczędzić i pomóc plane… Zamiast wyrzucać, wykorzystaj ponownie. Opolscy aktywiści podpowiadali dziś (16.10) mieszkańcom, w jaki sposób można zagospodarować odpady, by zaoszczędzić… » więcej 2021-10-16, godz. 17:53 Opolanie mogli zobaczyć, jak wygląda praca kierowców MZK. Część z nich chce w przyszłości prowadzić miejskie … Miejski Zakład Komunikacji w Opolu otworzył dla mieszkańców bramy swojej zajezdni. W ten sposób spółka chciała zachęcić zarówno do korzystania ze swoich… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »