Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-08-04, 13:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Polityka mieszkaniowa, zdrowotna, rozwój opieki nad najmłodszymi, przyjazny rynek pracy. To mają być filary Strategii Demograficznej 2040, bo dzieje się źle... [ZDJĘCIA, FILM]

Konferencja prasowa w ramach projektu "Strategia Demograficzna 2040" [fot. Łukasz Fura]
Opolszczyzna, obok województwa świętokrzyskiego jest na szarym końcu demograficznym. W naszym regionie rodzi się najmniej dzieci, a społeczeństwo szybko się starzeje. To nie oznacza, że w pozostałej części kraju jest dobrze. Dlatego trwają prace nad krajowym projektem Strategii Demograficznej 2040. Obok polityków i specjalistów zaangażowane są w nią również samorządy.
- Chcemy wspomóc polskie rodziny szczególnie w czterech obszarach - zaznacza Barbara Socha, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej. - To jest polityka mieszkaniowa przede wszystkim. Także rozwój opieki nad dziećmi do lat 3. Do tego rynek pracy przyjazny rodzicom, czyli rynek stabilny i elastyczny. Także szeroko pojęty obszar opieki zdrowotnej, profilaktyki.

Jak podkreśla Mieczysław Wojtaszek, dyrektor wydziału polityki społecznej i zdrowia w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim, jeżeli sytuacja nie zacznie się poprawiać, to w ciągu 30 lat w naszym regionie będzie mieszkało o 200 tysięcy mniej osób niż obecnie.

- Najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach głubczyckim i kędzierzyńsko-kozielskim - mówi Mieczysław Wojtaszek. - Wiąże się to między innymi z uprzemysłowieniem, z migracją pomiędzy powiatami, gminami. Wszystkie duże miasta przyciągają mieszkańców. Dlatego rolą samorządów, szczególnie tych mniejszych, jest znalezienie atrakcyjnego sposobu na zatrzymanie młodych osób, osób po ukończeniu studiów. Trzeba im pomóc w rozpoczęciu działalności, w różnych formach aktywności zawodowej. To kwestia wsparcia ich w działaniu.

Konsultacje na temat projektu Strategii Demograficznej 2040 będą prowadzone w kraju do końca września.

Specjaliści podkreślają, że obecna tendencja demograficzna w Polsce będzie miała bardzo poważne skutki związane z obniżeniem wzrostu gospodarczego, obniżeniem innowacyjności, brakiem pracowników, ale i konsumentów, czy też utrzymaniem systemu emerytalnego.
Barbara Socha
Mieczysław Wojtaszek

Wiadomości z regionu

2021-09-26, godz. 20:15 Głuchołazy: powstała nowa trasa do profesjonalnego biegu na orientację Na terenie Parku Zdrojowego w Głuchołazach wyznaczono nową trasę do profesjonalnego orienteeringu, czyli biegu na orientację. Trasa została stworzona w ramach… » więcej 2021-09-26, godz. 20:00 Raport dnia: ponad 600 zakażeń koronawirusem w kraju, rośnie liczba pacjentów hospitalizowanych [INFOGRAFIKA] 7 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. Resort zdrowia poinformował dzisiaj (26.09) o 643 kolejnych infekcjach. Minionej… » więcej 2021-09-26, godz. 19:12 W Ligocie Dolnej osobówka zderzyła się z motocyklem. Są utrudnienia na DW 409 [AKTUALIZACJA] Utrudnienia na drodze wojewódzkiej nr 409 w miejscowości Ligota Dolna w powiecie strzeleckim. Tam dziś (26.09) po godz. 18:00 samochód osobowy zderzył się… » więcej 2021-09-26, godz. 18:15 Pomagają, leczą i udzielają porad. Aptekarze mają dzisiaj swoje święto. Ich pracę doceniono w Gorzowie Śląskim Mają ogromną wiedzę i empatię, często zastępują lekarzy i udzielają fachowej pomocy. Dziś (26.09) przypada Światowy Dzień Farmaceuty, który obchodzony… » więcej 2021-09-26, godz. 18:00 Za nami pielgrzymka złotych jubilatów małżeńskich. Do Opola zjechały małżeństwa z całej diecezji Przeżyli ze sobą 50 lat, a dzisiaj podziękowali za to Bogu. Do kościoła seminaryjnego w Opolu zjechały małżeństwa z całego regionu. Pielgrzymi na mszach… » więcej 2021-09-26, godz. 17:00 W Brzegu rozegrano Mistrzostwa Polski Ultimate Frisbee. W tej grze nie ma sędziów, potrzebne jest zaufanie Łączy w sobie elementy koszykówki, piłki nożnej, ręcznej i rugby. Mowa o grze zespołowej ultimate frisbee, która w ten weekend zagościła na stadionie… » więcej 2021-09-26, godz. 16:00 Zakończyła się akcja szczepień w parafiach w powiecie brzeskim i namysłowskim. Zainteresowanie było niewielkie W czterech parafiach naszego regionu stanęły dzisiaj (26.09) mobilne punkty szczepień. Wierni po niedzielnej mszy świętej mogli się zaszczepić w dwóch… » więcej 2021-09-26, godz. 15:10 W Namysłowie trwa piknik wojskowy. "Mieszkańcy mogą tutaj tak namacalnie zobaczyć, jak wygląda wojsko, dotknąć sprzętu"… Konkurs strzelecki, pokazy sprzętu wojskowego czy sprawdzenie umiejętności w dyscyplinach sportowych. To tylko część atrakcji, jakie czekają na mieszkańców… » więcej 2021-09-26, godz. 14:45 Wypadek na ul. Partyzanckiej w Opolu. Dwie osoby poszkodowane Dwie osoby zostały ranne w wypadku w Opolu. Jak poinformował asp. sztab. Dariusz Grudzień z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, po… » więcej 2021-09-26, godz. 13:00 Na Opolszczyźnie brakuje 300 wolontariuszy Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości Na Opolszczyźnie brakuje 300 wolontariuszy Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości, a w całym kraju ponad 9000 osób. Czasu na zgłoszenia zostało niewiele… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »