Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-08-04, 13:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Polityka mieszkaniowa, zdrowotna, rozwój opieki nad najmłodszymi, przyjazny rynek pracy. To mają być filary Strategii Demograficznej 2040, bo dzieje się źle... [ZDJĘCIA, FILM]

Konferencja prasowa w ramach projektu "Strategia Demograficzna 2040" [fot. Łukasz Fura]
Opolszczyzna, obok województwa świętokrzyskiego jest na szarym końcu demograficznym. W naszym regionie rodzi się najmniej dzieci, a społeczeństwo szybko się starzeje. To nie oznacza, że w pozostałej części kraju jest dobrze. Dlatego trwają prace nad krajowym projektem Strategii Demograficznej 2040. Obok polityków i specjalistów zaangażowane są w nią również samorządy.
- Chcemy wspomóc polskie rodziny szczególnie w czterech obszarach - zaznacza Barbara Socha, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej. - To jest polityka mieszkaniowa przede wszystkim. Także rozwój opieki nad dziećmi do lat 3. Do tego rynek pracy przyjazny rodzicom, czyli rynek stabilny i elastyczny. Także szeroko pojęty obszar opieki zdrowotnej, profilaktyki.

Jak podkreśla Mieczysław Wojtaszek, dyrektor wydziału polityki społecznej i zdrowia w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim, jeżeli sytuacja nie zacznie się poprawiać, to w ciągu 30 lat w naszym regionie będzie mieszkało o 200 tysięcy mniej osób niż obecnie.

- Najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach głubczyckim i kędzierzyńsko-kozielskim - mówi Mieczysław Wojtaszek. - Wiąże się to między innymi z uprzemysłowieniem, z migracją pomiędzy powiatami, gminami. Wszystkie duże miasta przyciągają mieszkańców. Dlatego rolą samorządów, szczególnie tych mniejszych, jest znalezienie atrakcyjnego sposobu na zatrzymanie młodych osób, osób po ukończeniu studiów. Trzeba im pomóc w rozpoczęciu działalności, w różnych formach aktywności zawodowej. To kwestia wsparcia ich w działaniu.

Konsultacje na temat projektu Strategii Demograficznej 2040 będą prowadzone w kraju do końca września.

Specjaliści podkreślają, że obecna tendencja demograficzna w Polsce będzie miała bardzo poważne skutki związane z obniżeniem wzrostu gospodarczego, obniżeniem innowacyjności, brakiem pracowników, ale i konsumentów, czy też utrzymaniem systemu emerytalnego.
Barbara Socha
Mieczysław Wojtaszek

Wiadomości z regionu

2021-09-25, godz. 16:20 Ostatnie pożegnanie Zofii Bielewicz, nestorki opolskiej sceny. "Odchodzi pewien styl myślenia o teatrze" Na cmentarzu w Opolu-Półwsi pożegnano aktorkę Zofię Bielewicz. Nestorka opolskiej sceny, od 1974 roku związana z teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu… » więcej 2021-09-25, godz. 15:15 Na szlaku "Złotych Górników" w Głuchołazach pojawiły się drewniane rzeźby gwarków. To nowa atrakcja turystycz… Rzeźby gwarków naturalnej wielkości pojawiły się na szlaku 'Złotych Górników' Głuchołazach. Autorem nowej atrakcji turystycznej jest lokalny artysta… » więcej 2021-09-25, godz. 13:42 Jest dodatkowa okazja do udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. W Opolu i 5 miastach regionu trwa "Noc spisowa" Trwa 'Noc spisowa' w Opolu i sześciu kolejnych miastach naszego województwa. Inicjatywa Urzędu Statystycznego wynika z faktu, że dobiega końca Narodowy Spis… » więcej 2021-09-25, godz. 13:15 Mieszkańcy Opola w niedzielę będą mogli sprawdzić swoją wiedzę o mieście. Rada dzielnicy Stare Miasto zaprasza… Po raz drugi mieszkańcy Opola będą mieli okazje lepiej poznać miasto. A to za sprawą gry terenowej, którą w niedzielę (26.09) przygotowała rada dzielnicy… » więcej 2021-09-25, godz. 12:15 Zabytki, przyroda i ciekawostki. Taka jest sobota na spacerze przyrodniczo-historycznym w Opolu Około 16 kilometrów liczy trasa dzisiejszej (25.09) Wycieczki Przyrodniczo-Historycznej w Opolu. Kilkunastoosobowa grupa ruszyła z przystanku autobusowego Pużaka… » więcej 2021-09-25, godz. 10:50 Raport MZ: 8 nowych infekcji COVID-19 w regionie i 917 w całej Polsce. W kraju zmarło 20 zakażonych osób 8 kolejnych osób zaraziło się koronawirusem na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj (25.09) o 917 nowych infekcjach i śmierci 20 zakażonych… » więcej 2021-09-25, godz. 09:30 KOWR zaprasza mieszkańców regionu na Piknik Rodzinny w Miechowej. Przygotowano wiele atrakcji Degustacja polskiej żywności, stoiska z lokalnymi produktami czy animacje dla dzieci. To tylko część atrakcji, które czekają na mieszkańców regionu w… » więcej 2021-09-25, godz. 09:15 "Spisowa noc" dla wszystkich, którzy jeszcze nie dopełnili spisowego obowiązku 30 września Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 zakończy się. Choć Opolszczyzna jest w krajowej czołówce, gdy mowa o spisowej frekwencji… » więcej 2021-09-25, godz. 08:18 Trwa głosowanie w 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Opola W tym roku do rozdysponowania jest rekordowa kwota ponad 6 milionów złotych. Zakwalifikowały się 84 projekty, 60 to projekty dzielnicowe a 24 ogólnomiejs… » więcej 2021-09-25, godz. 07:50 Przyjdź na piknik, zaszczep się i poznaj pracę służb ratunkowych! W Kędzierzynie-Koźlu sobota upłynie pod hasłem… Przyjemne z pożytecznym będzie można połączyć w najbliższą sobotę (25.09) w Kędzierzynie-Koźlu. Na placu przed starostwem powiatowym odbędzie się… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »