Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-08-01, 19:36 Autor: Katarzyna Doros

"Na początku wszyscy byli pełni entuzjazmu do walki". Opolszczyzna upamiętniła 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego [FILM, ZDJĘCIA]

Obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Opolu
W Opolu upamiętniono 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości na osiedlu Armii Krajowej rozpoczęła msza święta w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Opolu. O godzinie 17:00 w godzinę W zawyły syreny, nie zabrakło apelu pamięci i salwy honorowej. W obchodach wzięli udział kombatanci, harcerze, politycy i samorządowcy, którzy złożyli kwiaty przed pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej.
- Na początku wszyscy byli pełni entuzjazmu do walki, z czasem to jednak gasło, bo nikt do nas nie wyciągnął ręki z pomocą - mówi Helena Kamerska ps."Halina", uczestniczka Powstania Warszawskiego. - To dla mnie był dzień, w którym wyszłam na spacer ze swoim chłopakiem i w tym czasie dowiedziałam się na ulicy, że wybuchło powstanie. On mnie odprowadził do domu, prosił mnie, żebym nie wychodziła, bo on mnie potem odszuka. Dla mnie to powstanie było tragedią. Doszli do mnie wojskowi i zapytali się czy ugotuję obiad dla wojska. Miałam wtedy 19 lat. Kobiety miały ciężkie życie, bo były łączniczkami, sanitariuszkami, które musiały się opiekować rannymi.

- To bardzo ważna rocznica w historii nie tylko Warszawy. Cieszy fakt, że w obchodach w Opolu i miastach powiatowych uczestniczy coraz więcej osób - mówi wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. - To ważne, że mieszkańcy województwa opolskiego pamiętają o swoich bohaterach. Powinniśmy zrobić wszystko, żeby tych ludzi jak najbardziej doceniać, zrobili wielką rzecz dla niepodległości naszego państwa. I czasy komunistyczne, i pokomunistyczne nie niosły za sobą uznania dla ich postawy. Wręcz odwrotnie, musieli się obawiać tego, że walczyli w Powstaniu Warszawskim. To były czasy haniebne, na szczęście słusznie minione.

Andrzej Chmiel z Opola na uroczystości rocznicowe przyszedł z najmłodszą wnuczką Melanią. - Jestem tu, żeby przypomnieć i wskazać bohaterstwo naszych przodków - mówi.
- Bo ten zryw był wśród młodych największy. Poznałem Warszawiaków, ich mentalność, ich typowe przywiązanie wartości do Polski, do Polaków i do tej ojczyzny.

- Nasz naród ucierpiał i trzeba o tym pamiętać. Jestem patriotką, kocham swój kraj i dlatego tu jestem - dodaje mieszkanka Opola.

- Był to bardzo ważny dzień dla Polaków zwłaszcza z naszej perspektywy czyli harcerzy i harcerek - mówi Karolina z 9. Opolskiej Drużyny Wędrowniczek "Jutrzenka".

- Ważne, by pamiętać nie ważne, gdzie się znajdujesz i w jakim mieście. Jesteśmy od Warszawy bardzo daleko, ale zawsze pamiętamy - dodaje Kasia, harcerka z Wilna.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku i trwało 63 dni. Po stronie polskiej zginęło około 16 tysięcy żołnierzy oraz od 150 do 200 tysięcy cywilów.
Helena Kamerska ps."Halina"
Sławomir Kłosowski
mieszkańcy i harcerki

Wiadomości z regionu

2021-09-25, godz. 18:03 Marsz Równości na ulicach Opola. Na trasie stała kontrmanifestacja Młodzieży Wszechpolskiej. Było bardzo spokojn… Trzeci Marsz Równości przeszedł ulicami centrum Opola, a kontrmanifestację zorganizowała Młodzież Wszechpolska. Na miejscu byli policjanci, aby nie dopuścić… » więcej 2021-09-25, godz. 16:20 Ostatnie pożegnanie Zofii Bielewicz, nestorki opolskiej sceny. "Odchodzi pewien styl myślenia o teatrze" Na cmentarzu w Opolu-Półwsi pożegnano aktorkę Zofię Bielewicz. Nestorka opolskiej sceny, od 1974 roku związana z teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu… » więcej 2021-09-25, godz. 15:15 Na szlaku "Złotych Górników" w Głuchołazach pojawiły się drewniane rzeźby gwarków. To nowa atrakcja turystycz… Rzeźby gwarków naturalnej wielkości pojawiły się na szlaku 'Złotych Górników' Głuchołazach. Autorem nowej atrakcji turystycznej jest lokalny artysta… » więcej 2021-09-25, godz. 13:42 Jest dodatkowa okazja do udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. W Opolu i 5 miastach regionu trwa "Noc spisowa" Trwa 'Noc spisowa' w Opolu i sześciu kolejnych miastach naszego województwa. Inicjatywa Urzędu Statystycznego wynika z faktu, że dobiega końca Narodowy Spis… » więcej 2021-09-25, godz. 13:15 Mieszkańcy Opola w niedzielę będą mogli sprawdzić swoją wiedzę o mieście. Rada dzielnicy Stare Miasto zaprasza… Po raz drugi mieszkańcy Opola będą mieli okazje lepiej poznać miasto. A to za sprawą gry terenowej, którą w niedzielę (26.09) przygotowała rada dzielnicy… » więcej 2021-09-25, godz. 12:15 Zabytki, przyroda i ciekawostki. Taka jest sobota na spacerze przyrodniczo-historycznym w Opolu Około 16 kilometrów liczy trasa dzisiejszej (25.09) Wycieczki Przyrodniczo-Historycznej w Opolu. Kilkunastoosobowa grupa ruszyła z przystanku autobusowego Pużaka… » więcej 2021-09-25, godz. 10:50 Raport MZ: 8 nowych infekcji COVID-19 w regionie i 917 w całej Polsce. W kraju zmarło 20 zakażonych osób 8 kolejnych osób zaraziło się koronawirusem na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj (25.09) o 917 nowych infekcjach i śmierci 20 zakażonych… » więcej 2021-09-25, godz. 09:30 KOWR zaprasza mieszkańców regionu na Piknik Rodzinny w Miechowej. Przygotowano wiele atrakcji Degustacja polskiej żywności, stoiska z lokalnymi produktami czy animacje dla dzieci. To tylko część atrakcji, które czekają na mieszkańców regionu w… » więcej 2021-09-25, godz. 09:15 "Spisowa noc" dla wszystkich, którzy jeszcze nie dopełnili spisowego obowiązku 30 września Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 zakończy się. Choć Opolszczyzna jest w krajowej czołówce, gdy mowa o spisowej frekwencji… » więcej 2021-09-25, godz. 08:18 Trwa głosowanie w 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Opola W tym roku do rozdysponowania jest rekordowa kwota ponad 6 milionów złotych. Zakwalifikowały się 84 projekty, 60 to projekty dzielnicowe a 24 ogólnomiejs… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »