Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-08-01, 11:45 Autor: Grzegorz Frankowski

Głubczyce pamiętają o bohaterach Powstania Warszawskiego

Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego w Głubczycach - [fot: Katarzyna Mojzyk]
Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego w Głubczycach - [fot: Katarzyna Mojzyk]
Dziś przypada 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W całym kraju zaplanowano oficjalne obchody tego wydarzenia. W Głubczycach uroczystości odbędą się przed Pomnikiem Krzyża Harcerskiego. O godzinie 17:00 w całym mieście zawyją syreny, po czym z udziałem władz samorządowych, kombatantów, harcerzy i mieszkańców odbędzie uroczysty apel.
- Przede wszystkim chodzi nam o duchowy wymiar tej uroczystości – mówi phm. Katarzyna Mojzyk, komendant hufca ZHP w Głubczycach – główny organizator wydarzenia.

- Przy tym naszym pięknym harcerskim pomniku ułożymy z biało-czerwonych zniczy znak Polski Walczącej. O godz. 17:00, gdy zawyją syreny staniemy wszyscy na baczność. Następnie zostanie odczytany wiersz - "List powstańca do matki". Odpalimy te znicze. Ten znak Polski Walczącej ma też taki wymiar duchowy, bo gdy my się rozejdziemy po tym apelu, te znicze będą płonąć. Ten znak tam będzie i każdy, jak będzie tamtędy przechodził, będzie się tam mógł zatrzymać, w takiej chwili zadumy.

- Zawsze pamiętamy o naszych bohaterach, i w tym roku również uczcimy ich pamięć – dodaje Kazimierz Bedryj, wiceburmistrz Głubczyc. - Ta rocznica dotyczy nas wszystkich, pomimo tego, że nasi mieszkańcy w dziewięćdziesięciu procentach pochodzą z Kresów Wschodnich. Jesteśmy Polakami i wszyscy powinniśmy uczcić tą datę hołdem naszym powstańcom.

Obchody upamiętniające 77. rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego organizują w Głubczycach Związek Harcerstwa Polskiego, Starostwo Powiatowe i Urząd Gminy.
Katarzyna Mojzyk
Kazimierz Bedryj

Wiadomości z regionu

2021-09-19, godz. 21:00 Raport dnia: 14 nowych infekcji w regionie. W Polsce potwierdzono 540 zakażeń koronawirusem [INFOGRAFIKA] 14 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono dziś (19.09) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 540 infekcjach… » więcej 2021-09-19, godz. 20:10 Rolnicy z diecezji opolskiej dziękowali za plony na Górze św. Anny. "To był dobry rok" Rolnicy z diecezji opolskiej spotkali się dziś (19.09) na Górze św. Anny, by podziękować za tegoroczne plony. Do Groty Lurdzkiej przybyło kilkadziesiąt… » więcej 2021-09-19, godz. 18:59 Jarmark Franciszkański przyciągnął miłośników miodów, wędlin i smakołyków. "Smalec klasztorny i krówki w tym… Producenci przypraw, swojskich kiełbas, naturalnych kosmetyków czy miodów zjechali do Opola na Jarmark Franciszkański. Wydarzenie wróciło do centrum Opola… » więcej 2021-09-19, godz. 17:10 Peleton rowerzystów przejechał ulicami Opola. Za nami II Opolski Rajd Rowerowy i rodzinny piknik w Parku 800-lecia. "Na… Peleton rowerzystów przejechał ulicami Opola. Za nami II Opolski Rajd Rowerowy, który startował przy moście pieszo-rowerowym im. Joachima Halupczoka. Na miłośników… » więcej 2021-09-19, godz. 15:54 Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński honorowym patronem Prudnika. "Jest to patron ku pojednaniu narodowemu" Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński honorowym patronem Prudnika i całej gminy. Tytuł oficjalnie nadano podczas uroczystej mszy w sanktuarium w Prudniku… » więcej 2021-09-19, godz. 15:30 Trwa VIII memoriał Stanisława Szozdy w Prudniku. Wydarzenie poprzedziło odsłonięcie pomnika wielkiego kolarza [ZD… 230 zawodników z całego kraju bierze udział w VIII memoriale Stanisława Szozdy w Prudniku, przy okazji którego rozgrywany jest Finał Mistrzostw Polski w… » więcej 2021-09-19, godz. 15:15 Figurki żołnierzyków przedstawiające polską historię. Na wystawę zaprasza Muzeum w Praszce Około 1500 figurek żołnierzyków i modeli pojazdów wojskowych prezentuje obecnie Muzeum w Praszce. » więcej 2021-09-19, godz. 12:47 Poszukiwane miejsce dla centrum wolontariatu. W grę wchodzi kilka lokalizacji Uruchomienie centrum wolontariatu na Opolszczyźnie to jeden z celów marszałka regionu na najbliższy rok. » więcej 2021-09-19, godz. 11:32 Raport MZ: ponad pół tysiąca nowych zakażeń koronawirusem w kraju. 14 przypadków odnotowano w regionie [INFOGRAF… 540 nowych zakażeń koronawirusem odnotowano minionej doby w Polsce, w tym 14 na Opolszczyźnie. Nie ma ofiar śmiertelnych COVID-19, natomiast z powodu współistnienia… » więcej 2021-09-19, godz. 11:15 Ruszają konsultacje ws. zrównoważonej mobilności w Aglomeracji Opolskiej 'Zdecydujmy razem, jak przemieszczać się w Aglomeracji Opolskiej'. To hasło konsultacji dotyczących zrównoważonej mobilności, które ruszają w poniedziałek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »