Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-07-30, 15:30 Autor: Daniel Klimczak

1. Brzeski Pułk Saperów ma 77 lat. Urodziny jednostki świętuje całe miasto [ZDJĘCIA]

Święto Brzeskiego Pułku Saperów [fot. Daniel Klimczak]
Święto Brzeskiego Pułku Saperów [fot. Daniel Klimczak]
Święto Brzeskiego Pułku Saperów [fot. Daniel Klimczak]
Święto Brzeskiego Pułku Saperów [fot. Daniel Klimczak]
Święto Brzeskiego Pułku Saperów [fot. Daniel Klimczak]
Święto Brzeskiego Pułku Saperów [fot. Daniel Klimczak]
Brzescy saperzy świętują dziś (30.07) 77. rocznicę powstania swojej jednostki.
Wydarzenie rozpoczęła msza w intencji saperów. Tuż po niej na Placu Polonii Amerykańskiej odbył się uroczysty apel, w trakcie którego wręczono odznaczenia wyróżniającym się żołnierzom. Dowódca 1. Brzeskiego Pułku Saperów w Brzegu płk Grzegorz Oskroba przypomniał też historię jednostki, zwłaszcza jej wkład we wcielaniu do Polski ziem odzyskanych.

- Oddajemy hołd żołnierzom naszej jednostki, którzy walczyli o Warszawę i Wał Pomorski. Brali udział w forsowaniu Odry i Nysy Łużyckiej. Wodowali mosty na Wiśle i Odrze. Prowadzili rozminowanie Warszawy, Pomorza, dawnych Prus Wschodnich, Dolnego i Górnego Śląska - wymieniał.

W uroczystościach wziął udział wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa. Przemawiając do zebranych wskazywał na wysoki i godny do naśladowania poziom brzeskiego pułku.

- Dziś możemy, w wolnej Polsce, świętować święto jednostki, która jest chlubą tego miasta i tego regionu, i polskich sił zbrojnych. Wasz profesjonalizm, wasze oddanie, stanowią inspirację dla żołnierzy innych jednostek i dla społeczności lokalnej - powiedział.

Wyrazy uznania dla pracy brzeskich saperów złożył także wojewoda Sławomir Kłosowski, który dziękował im za całokształt służby, przypominając, że niejednokrotnie wykracza ona poza swoje podstawowe założenia.

- To nie tylko państwa codzienna służba, ale również realizacja wielu zadań z zakresu zabezpieczenia akcji antycovidowej, z zakresu prowadzenia szczepień. To dzięki państwa pomocy, wsparciu, mogliśmy tę akcję z sukcesem realizować w województwie opolskim - dodał.

Po apelu uruchomiono fontannę trytona, która znajduje się w ogrodzie miejscowego klubu garnizonowego. To wspólna inicjatywa wojska i władz miasta. Mieszkańcy mieli też możliwość zapoznania się ze sprzętem na co dzień wykorzystywanym przez saperów.

- Każdy żołnierz ma jakąś funkcję, specjalizację. Czy to nurek czy to saper, ale to, co widzimy tutaj, to jest wyposażenie każdego żołnierza w naszym pułku. Zaczynając od rzeczy podstawowej, jest to karabinek KBS Beryl. Karabinek szturmowy polskiej produkcji z rodziny kałasznikowa. Kolejnym elementem jest oczywiście hełm, tu mamy wyposażony w noktowizję. Do tego maska przeciwgazowa oraz indywidualny pakiet medyczny - wymienia st. szer. Łukasz Młocek.

Oprócz tego na brzeskim rynku można było zobaczyć wykrywacze min, pojazdy do ich neutralizacji, czy specjalne skafandry ochronne, używane podczas pracy z materiałami wybuchowymi.
płk Grzegorz Oskroba
Marcin Ociepa
Sławomir Kłosowski
st. szer. Łukasz Młocek

Wiadomości z regionu

2021-09-26, godz. 20:15 Głuchołazy: powstała nowa trasa do profesjonalnego biegu na orientację Na terenie Parku Zdrojowego w Głuchołazach wyznaczono nową trasę do profesjonalnego orienteeringu, czyli biegu na orientację. Trasa została stworzona w ramach… » więcej 2021-09-26, godz. 20:00 Raport dnia: ponad 600 zakażeń koronawirusem w kraju, rośnie liczba pacjentów hospitalizowanych [INFOGRAFIKA] 7 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. Resort zdrowia poinformował dzisiaj (26.09) o 643 kolejnych infekcjach. Minionej… » więcej 2021-09-26, godz. 19:12 W Ligocie Dolnej osobówka zderzyła się z motocyklem. Są utrudnienia na DW 409 [AKTUALIZACJA] Utrudnienia na drodze wojewódzkiej nr 409 w miejscowości Ligota Dolna w powiecie strzeleckim. Tam dziś (26.09) po godz. 18:00 samochód osobowy zderzył się… » więcej 2021-09-26, godz. 18:15 Pomagają, leczą i udzielają porad. Aptekarze mają dzisiaj swoje święto. Ich pracę doceniono w Gorzowie Śląskim Mają ogromną wiedzę i empatię, często zastępują lekarzy i udzielają fachowej pomocy. Dziś (26.09) przypada Światowy Dzień Farmaceuty, który obchodzony… » więcej 2021-09-26, godz. 18:00 Za nami pielgrzymka złotych jubilatów małżeńskich. Do Opola zjechały małżeństwa z całej diecezji Przeżyli ze sobą 50 lat, a dzisiaj podziękowali za to Bogu. Do kościoła seminaryjnego w Opolu zjechały małżeństwa z całego regionu. Pielgrzymi na mszach… » więcej 2021-09-26, godz. 17:00 W Brzegu rozegrano Mistrzostwa Polski Ultimate Frisbee. W tej grze nie ma sędziów, potrzebne jest zaufanie Łączy w sobie elementy koszykówki, piłki nożnej, ręcznej i rugby. Mowa o grze zespołowej ultimate frisbee, która w ten weekend zagościła na stadionie… » więcej 2021-09-26, godz. 16:00 Zakończyła się akcja szczepień w parafiach w powiecie brzeskim i namysłowskim. Zainteresowanie było niewielkie W czterech parafiach naszego regionu stanęły dzisiaj (26.09) mobilne punkty szczepień. Wierni po niedzielnej mszy świętej mogli się zaszczepić w dwóch… » więcej 2021-09-26, godz. 15:10 W Namysłowie trwa piknik wojskowy. "Mieszkańcy mogą tutaj tak namacalnie zobaczyć, jak wygląda wojsko, dotknąć sprzętu"… Konkurs strzelecki, pokazy sprzętu wojskowego czy sprawdzenie umiejętności w dyscyplinach sportowych. To tylko część atrakcji, jakie czekają na mieszkańców… » więcej 2021-09-26, godz. 14:45 Wypadek na ul. Partyzanckiej w Opolu. Dwie osoby poszkodowane Dwie osoby zostały ranne w wypadku w Opolu. Jak poinformował asp. sztab. Dariusz Grudzień z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, po… » więcej 2021-09-26, godz. 13:00 Na Opolszczyźnie brakuje 300 wolontariuszy Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości Na Opolszczyźnie brakuje 300 wolontariuszy Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości, a w całym kraju ponad 9000 osób. Czasu na zgłoszenia zostało niewiele… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »