Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-07-27, 16:50 Autor: Daniel Klimczak

Sąd umorzył postępowanie wobec Przyjaznego Samorządu. Chodzi o październikowy protest w ramach "Strajku kobiet"

Sąd Rejonowy w Kluczborku [fot. Joanna Matlak]
Sąd Rejonowy w Kluczborku [fot. Joanna Matlak]
Przyjazny Samorząd Powiatu Namysłowskiego nie zostanie ukarany za październikową manifestację na ulicach Namysłowa. Sąd Rejonowy w Kluczborku umorzył postępowanie wobec liderów organizacji.
Sprawa dotyczyła protestu po decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Liderom stowarzyszenia zarzucano, że zorganizowali oni zgromadzenie w czasie pandemii.

- Ta decyzja daje nadzieję, że Polacy mogą wyrażać swoje opinie, protestować, nie zgadzać się z wyrokami trybunału i walczyć o godność - komentuje Lucyna Medyk z Przyjaznego Samorządu.

- My uczestniczyliśmy, dlatego, że stajemy w obronie kobiet i każdy mieszkaniec, który uczestniczył w tym proteście, po prostu wyrażał swoją niechęć do wyroku Trybunału Konstytucyjnego. W dniu zdarzenia nie obowiązywała ustawa sankcjonująca pokojowe zgromadzenia, dlatego sąd umorzył postępowanie - wskazuje.

Przedstawiciele organizacji przekonują, że próba pociągnięcia ich do odpowiedzialności to efekt działania władz miasta.

- Doniósł na nas burmistrz Namysłowa. Chciałabym spojrzeć w twarz panu burmistrzowi, chciałabym, żeby rozważył, czy warto było w ogóle donosić na mieszkańców - dodaje Lucyna Medyk.

O komentarz do sprawy poprosiliśmy burmistrza Bartłomieja Stawiarskiego. Samorządowiec nie chciał odnieść się do sytuacji, tłumacząc, że nie jest on stroną w postępowaniu. Jak jednak wskazał, próba przypisania mu winy nie dziwi go, gdyż, jak określił, Przyjazny Samorząd od długiego czasu prowadzi z nim polityczną walkę i wysuwa wobec niego absurdalne oskarżenia.
Lucyna Medyk
Lucyna Medyk

Wiadomości z regionu

2021-09-19, godz. 21:00 Raport dnia: 14 nowych infekcji w regionie. W Polsce potwierdzono 540 zakażeń koronawirusem [INFOGRAFIKA] 14 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono dziś (19.09) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 540 infekcjach… » więcej 2021-09-19, godz. 20:10 Rolnicy z diecezji opolskiej dziękowali za plony na Górze św. Anny. "To był dobry rok" Rolnicy z diecezji opolskiej spotkali się dziś (19.09) na Górze św. Anny, by podziękować za tegoroczne plony. Do Groty Lurdzkiej przybyło kilkadziesiąt… » więcej 2021-09-19, godz. 18:59 Jarmark Franciszkański przyciągnął miłośników miodów, wędlin i smakołyków. "Smalec klasztorny i krówki w tym… Producenci przypraw, swojskich kiełbas, naturalnych kosmetyków czy miodów zjechali do Opola na Jarmark Franciszkański. Wydarzenie wróciło do centrum Opola… » więcej 2021-09-19, godz. 17:10 Peleton rowerzystów przejechał ulicami Opola. Za nami II Opolski Rajd Rowerowy i rodzinny piknik w Parku 800-lecia. "Na… Peleton rowerzystów przejechał ulicami Opola. Za nami II Opolski Rajd Rowerowy, który startował przy moście pieszo-rowerowym im. Joachima Halupczoka. Na miłośników… » więcej 2021-09-19, godz. 15:54 Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński honorowym patronem Prudnika. "Jest to patron ku pojednaniu narodowemu" Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński honorowym patronem Prudnika i całej gminy. Tytuł oficjalnie nadano podczas uroczystej mszy w sanktuarium w Prudniku… » więcej 2021-09-19, godz. 15:30 Trwa VIII memoriał Stanisława Szozdy w Prudniku. Wydarzenie poprzedziło odsłonięcie pomnika wielkiego kolarza [ZD… 230 zawodników z całego kraju bierze udział w VIII memoriale Stanisława Szozdy w Prudniku, przy okazji którego rozgrywany jest Finał Mistrzostw Polski w… » więcej 2021-09-19, godz. 15:15 Figurki żołnierzyków przedstawiające polską historię. Na wystawę zaprasza Muzeum w Praszce Około 1500 figurek żołnierzyków i modeli pojazdów wojskowych prezentuje obecnie Muzeum w Praszce. » więcej 2021-09-19, godz. 12:47 Poszukiwane miejsce dla centrum wolontariatu. W grę wchodzi kilka lokalizacji Uruchomienie centrum wolontariatu na Opolszczyźnie to jeden z celów marszałka regionu na najbliższy rok. » więcej 2021-09-19, godz. 11:32 Raport MZ: ponad pół tysiąca nowych zakażeń koronawirusem w kraju. 14 przypadków odnotowano w regionie [INFOGRAF… 540 nowych zakażeń koronawirusem odnotowano minionej doby w Polsce, w tym 14 na Opolszczyźnie. Nie ma ofiar śmiertelnych COVID-19, natomiast z powodu współistnienia… » więcej 2021-09-19, godz. 11:15 Ruszają konsultacje ws. zrównoważonej mobilności w Aglomeracji Opolskiej 'Zdecydujmy razem, jak przemieszczać się w Aglomeracji Opolskiej'. To hasło konsultacji dotyczących zrównoważonej mobilności, które ruszają w poniedziałek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »