Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-07-25, 13:30 Autor: Grzegorz Frankowski

Bieg Tropem Wilczym w Nowej Zelandii. Rodacy na Antypodach uhonorowali kapitana Markiewicza z Głubczyc

Pamięć o kapitanie Markiewiczu na Antypodach - [fot: Polonia Christchurch New Zealand]
Pamięć o kapitanie Markiewiczu na Antypodach - [fot: Polonia Christchurch New Zealand]
Pamięć o kapitanie Markiewiczu na Antypodach - [fot: Polonia Christchurch New Zealand]
Pamięć o kapitanie Markiewiczu na Antypodach - [fot: Polonia Christchurch New Zealand]
Polonia w Nowej Zelandii już po raz trzeci zorganizowała najbardziej oddaloną od Polski edycję Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym. Nasi rodacy z Christchurch co roku poprzez wspólne bieganie honorują polskich bohaterów. W tegorocznej edycji w gronie wyróżnionych osób znalazł się kapitan Marian Markiewicz ps "Maryl" z Głubczyc.
- Uderzył nas fakt, że to bardzo skromny człowiek – mówi Piotr Sawicki, jeden z organizatorów biegu w Nowej Zelandii.

- Z tego co mi wiadomo, po ponad 70 latach dostał dopiero odznaczenia zaległe, za okres walk w czasie wojny. Po za tym urodził się na Kresach, a więc jest bardzo bliski Dzieciom z Pahiatua, które tu jeszcze wśród nas żyją, a są to te dzieci, które z armią Andersa wyszły z Syberii. Nowa Zelandia je przygarnęła. Każda kresowa osoba jest bardzo im bliska i dlatego też wybierając bohaterów do naszego biegu staramy się ten czynnik kresowości wyeksponować - dodaje Sawicki.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła ambasada RP w Nowej Zelandii. Po biegu wszyscy uczestnicy podpisali specjalną kartkę z życzeniami dla Mariana Markiewicza. Kartka w ostatnich dniach została wysłana do kraju na adres Radia Opole z prośbą przekazania do adresata.
Piotr Sawicki

Wiadomości z regionu

2021-09-26, godz. 20:15 Głuchołazy: powstała nowa trasa do profesjonalnego biegu na orientację Na terenie Parku Zdrojowego w Głuchołazach wyznaczono nową trasę do profesjonalnego orienteeringu, czyli biegu na orientację. Trasa została stworzona w ramach… » więcej 2021-09-26, godz. 20:00 Raport dnia: ponad 600 zakażeń koronawirusem w kraju, rośnie liczba pacjentów hospitalizowanych [INFOGRAFIKA] 7 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. Resort zdrowia poinformował dzisiaj (26.09) o 643 kolejnych infekcjach. Minionej… » więcej 2021-09-26, godz. 19:12 W Ligocie Dolnej osobówka zderzyła się z motocyklem. Są utrudnienia na DW 409 [AKTUALIZACJA] Utrudnienia na drodze wojewódzkiej nr 409 w miejscowości Ligota Dolna w powiecie strzeleckim. Tam dziś (26.09) po godz. 18:00 samochód osobowy zderzył się… » więcej 2021-09-26, godz. 18:15 Pomagają, leczą i udzielają porad. Aptekarze mają dzisiaj swoje święto. Ich pracę doceniono w Gorzowie Śląskim Mają ogromną wiedzę i empatię, często zastępują lekarzy i udzielają fachowej pomocy. Dziś (26.09) przypada Światowy Dzień Farmaceuty, który obchodzony… » więcej 2021-09-26, godz. 18:00 Za nami pielgrzymka złotych jubilatów małżeńskich. Do Opola zjechały małżeństwa z całej diecezji Przeżyli ze sobą 50 lat, a dzisiaj podziękowali za to Bogu. Do kościoła seminaryjnego w Opolu zjechały małżeństwa z całego regionu. Pielgrzymi na mszach… » więcej 2021-09-26, godz. 17:00 W Brzegu rozegrano Mistrzostwa Polski Ultimate Frisbee. W tej grze nie ma sędziów, potrzebne jest zaufanie Łączy w sobie elementy koszykówki, piłki nożnej, ręcznej i rugby. Mowa o grze zespołowej ultimate frisbee, która w ten weekend zagościła na stadionie… » więcej 2021-09-26, godz. 16:00 Zakończyła się akcja szczepień w parafiach w powiecie brzeskim i namysłowskim. Zainteresowanie było niewielkie W czterech parafiach naszego regionu stanęły dzisiaj (26.09) mobilne punkty szczepień. Wierni po niedzielnej mszy świętej mogli się zaszczepić w dwóch… » więcej 2021-09-26, godz. 15:10 W Namysłowie trwa piknik wojskowy. "Mieszkańcy mogą tutaj tak namacalnie zobaczyć, jak wygląda wojsko, dotknąć sprzętu"… Konkurs strzelecki, pokazy sprzętu wojskowego czy sprawdzenie umiejętności w dyscyplinach sportowych. To tylko część atrakcji, jakie czekają na mieszkańców… » więcej 2021-09-26, godz. 14:45 Wypadek na ul. Partyzanckiej w Opolu. Dwie osoby poszkodowane Dwie osoby zostały ranne w wypadku w Opolu. Jak poinformował asp. sztab. Dariusz Grudzień z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, po… » więcej 2021-09-26, godz. 13:00 Na Opolszczyźnie brakuje 300 wolontariuszy Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości Na Opolszczyźnie brakuje 300 wolontariuszy Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości, a w całym kraju ponad 9000 osób. Czasu na zgłoszenia zostało niewiele… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »