Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-07-24, 15:18 Autor: Daniel Klimczak

W Winowie trwa X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych. To gratka dla pasjonatów dawnego sprzętu wojskowego [ZDJĘCIA]

X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych w Winowie [fot. Daniel Klimczak]
X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych w Winowie [fot. Daniel Klimczak]
X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych w Winowie [fot. Daniel Klimczak]
X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych w Winowie [fot. Daniel Klimczak]
X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych w Winowie [fot. Daniel Klimczak]
X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych w Winowie [fot. Daniel Klimczak]
Na poligonie w Winowie od wczoraj (23.07) trwa X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych. Na miejscu można obejrzeć na żywo kilkadziesiąt wojskowych pojazdów. To czołgi, transportery opancerzone, czy samochody i motocykle.
Impreza ściągnęła miłośników militariów z różnych stron kraju. - Lubimy te klimaty i dlatego przyjechaliśmy. Brat też ma taki motocykl z koszem. Miał nim przyjechać, jednak okazało się, że to trochę za daleko - mówi pan Tomasz ze Strzelina.

- Sporo osób przychodzi, wspomina swoje lata służby. Większość przychodzi jednak po to, żeby po prostu zobaczyć tę technikę militarną - tłumaczy Krzysztof Łysoń, dyrektor Muzeum Historii Uzbrojenia 10. Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej, jednocześnie jeden z organizatorów wydarzenia.

Wśród wystawców oraz gości nie brakuje także pań.

- To jest BWP. Tutaj przewożone jest wojsko piechoty. Tam wchodzi 8 żołnierzy, do tego jeszcze jest dowódca i kierowca-mechanik. Kobieta za sterami takiego pojazdu to co dość rzadki widok, jednak w Grupie Śląsk jest jak najbardziej spotykany - przyznaje Marta Dąbrowska ze zrzeszenia Mała Armia Grupa Śląsk.

- Wrażanie po przejażdżce czołgiem są rewelacyjne. Pierwszy raz robię coś takiego i dla mnie jest to szokujące. Dużo emocji i duże wrażenia - przekonuje pani Edyta z Będzina.

- Wytrzęsło, wytrzepało, super. Strach, hałas ogromny, ale super - dodaje pani Karolina.

Kolekcjonowanie tego typu pojazdów to jednak bardzo droga pasja.

- Te pojazdy są paliwożerne, nie oszukujmy się. Normy wojskowe, na przykład "55" miała około 300 litrów ropy na 100 kilometrów, "72" bodajże 600. Ekonomiczne to nie jest - zauważa Krzysztof Łysoń.

Dodajmy, że impreza potrwa do jutra (25.07). Na dziś, oprócz możliwości przejażdżki prezentowanymi na zlocie pojazdami, organizatorzy przewidują także wieczorną dyskotekę.
Posłuchaj relacji

Wiadomości z regionu

2021-09-25, godz. 16:20 Ostatnie pożegnanie Zofii Bielewicz, nestorki opolskiej sceny. "Odchodzi pewien styl myślenia o teatrze" Na cmentarzu w Opolu-Półwsi pożegnano aktorkę Zofię Bielewicz. Nestorka opolskiej sceny, od 1974 roku związana z teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu… » więcej 2021-09-25, godz. 15:15 Na szlaku "Złotych Górników" w Głuchołazach pojawiły się drewniane rzeźby gwarków. To nowa atrakcja turystycz… Rzeźby gwarków naturalnej wielkości pojawiły się na szlaku 'Złotych Górników' Głuchołazach. Autorem nowej atrakcji turystycznej jest lokalny artysta… » więcej 2021-09-25, godz. 13:42 Jest dodatkowa okazja do udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. W Opolu i 5 miastach regionu trwa "Noc spisowa" Trwa 'Noc spisowa' w Opolu i sześciu kolejnych miastach naszego województwa. Inicjatywa Urzędu Statystycznego wynika z faktu, że dobiega końca Narodowy Spis… » więcej 2021-09-25, godz. 13:15 Mieszkańcy Opola w niedzielę będą mogli sprawdzić swoją wiedzę o mieście. Rada dzielnicy Stare Miasto zaprasza… Po raz drugi mieszkańcy Opola będą mieli okazje lepiej poznać miasto. A to za sprawą gry terenowej, którą w niedzielę (26.09) przygotowała rada dzielnicy… » więcej 2021-09-25, godz. 12:15 Zabytki, przyroda i ciekawostki. Taka jest sobota na spacerze przyrodniczo-historycznym w Opolu Około 16 kilometrów liczy trasa dzisiejszej (25.09) Wycieczki Przyrodniczo-Historycznej w Opolu. Kilkunastoosobowa grupa ruszyła z przystanku autobusowego Pużaka… » więcej 2021-09-25, godz. 10:50 Raport MZ: 8 nowych infekcji COVID-19 w regionie i 917 w całej Polsce. W kraju zmarło 20 zakażonych osób 8 kolejnych osób zaraziło się koronawirusem na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj (25.09) o 917 nowych infekcjach i śmierci 20 zakażonych… » więcej 2021-09-25, godz. 09:30 KOWR zaprasza mieszkańców regionu na Piknik Rodzinny w Miechowej. Przygotowano wiele atrakcji Degustacja polskiej żywności, stoiska z lokalnymi produktami czy animacje dla dzieci. To tylko część atrakcji, które czekają na mieszkańców regionu w… » więcej 2021-09-25, godz. 09:15 "Spisowa noc" dla wszystkich, którzy jeszcze nie dopełnili spisowego obowiązku 30 września Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 zakończy się. Choć Opolszczyzna jest w krajowej czołówce, gdy mowa o spisowej frekwencji… » więcej 2021-09-25, godz. 08:18 Trwa głosowanie w 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Opola W tym roku do rozdysponowania jest rekordowa kwota ponad 6 milionów złotych. Zakwalifikowały się 84 projekty, 60 to projekty dzielnicowe a 24 ogólnomiejs… » więcej 2021-09-25, godz. 07:50 Przyjdź na piknik, zaszczep się i poznaj pracę służb ratunkowych! W Kędzierzynie-Koźlu sobota upłynie pod hasłem… Przyjemne z pożytecznym będzie można połączyć w najbliższą sobotę (25.09) w Kędzierzynie-Koźlu. Na placu przed starostwem powiatowym odbędzie się… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »