Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-07-23, 17:15 Autor: Katarzyna Doros

Czołgi, wozy bojowe i wojskowe ciężarówki zjechały do Winowa. Na poligonie ruszył X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych [ZDJĘCIA]

X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych w Winowie [fot. Katarzyna Doros]
X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych w Winowie [fot. Katarzyna Doros]
X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych w Winowie [fot. Katarzyna Doros]
X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych w Winowie [fot. Katarzyna Doros]
X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych w Winowie [fot. Katarzyna Doros]
X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych w Winowie [fot. Katarzyna Doros]
Czołgi, wozy bojowe, ciężarówki i wojskowe samochody zaparkowały na poligonie w Winowie. Tam rozpoczął się X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych. To pierwsze takie spotkanie rekonstruktorów od czasu pandemii koronawirusa. Wielu z nich, choć w mniejszym składzie i bez zagranicznych gości, spotka się po dwóch latach przerwy. Nie był to czas stracony, bo jak podkreślają organizatorzy zlotu, można go było wykorzystać na remonty pojazdów.
- Najcięższe i najpiękniejsze wozy zwoziliśmy tutaj od środy - mówi Grzegorz Wiater ze stowarzyszenia "10. Sudecka Dywizja Zmechanizowana". - Mamy tu czołgi T-55, T-72, są ciężarówki wojskowe, a nawet wozy strażackie. Moim ulubionym jest mój bojowy wóz piechoty, wóz szalenie dynamiczny, o pięknej linii. Jazda nim sprawia największą frajdę. Historia jest taka, że jest to jeden z pierwszych wyprodukowanych wozów bojowych piechoty, oryginalny radziecki.

- Przyjechałam tu z mężem i z synem. Jesteśmy tu od początku. Często pomagamy w przygotowywaniu polowych posiłków. To takie spotkanie pasjonatów. Sama też jeżdżę BWP. Są jeszcze amfibie i inne pojazdy. Jest okazja, żeby spotkać się z innymi rekonstruktorami i zobaczyć ich sprzęt - dodaje Patrycja, która po raz dziesiąty uczestniczy w zlocie.

W związku z pandemią organizatorzy w poprzednim roku zrezygnowali z organizowania zlotu. - Teraz w powodu ograniczeń nie ma wielu gości z Czech i z Niemiec, ale to nie znaczy, że nie zapraszamy widzów, którzy chcą zobaczyć broń i nasz sprzęt - wyjaśnia Krzysztof Łysoń, dyrektor Muzeum Historii Uzbrojenia 10. Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej. - Chcemy się spotkać, bo praktycznie wszystkie imprezy w zeszłym roku były odwołane, nie widziało się ludzi praktycznie przez dwa lata, kolegów, z którymi jeździmy na różne zloty. Wykorzystaliśmy to wszystko na remonty. Wieczorem będzie prezentacja ACS artyleryjskiego ciągnika średniego Mazur D-350, który produkowany był w Łabędach. To jedyny egzemplarz wyglądający jakby wyszedł prosto z fabryki. Taki fenix, który powstał z popiołów, bo tak była to kupa rdzy, remont zajął pięć lat.

X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych na poligonie wojskowym w Winowie potrwa do niedzieli.
X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych w Winowie

Wiadomości z regionu

2021-09-25, godz. 18:03 Marsz Równości na ulicach Opola. Na trasie stała kontrmanifestacja Młodzieży Wszechpolskiej. Było bardzo spokojn… Trzeci Marsz Równości przeszedł ulicami centrum Opola, a kontrmanifestację zorganizowała Młodzież Wszechpolska. Na miejscu byli policjanci, aby nie dopuścić… » więcej 2021-09-25, godz. 16:20 Ostatnie pożegnanie Zofii Bielewicz, nestorki opolskiej sceny. "Odchodzi pewien styl myślenia o teatrze" Na cmentarzu w Opolu-Półwsi pożegnano aktorkę Zofię Bielewicz. Nestorka opolskiej sceny, od 1974 roku związana z teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu… » więcej 2021-09-25, godz. 15:15 Na szlaku "Złotych Górników" w Głuchołazach pojawiły się drewniane rzeźby gwarków. To nowa atrakcja turystycz… Rzeźby gwarków naturalnej wielkości pojawiły się na szlaku 'Złotych Górników' Głuchołazach. Autorem nowej atrakcji turystycznej jest lokalny artysta… » więcej 2021-09-25, godz. 13:42 Jest dodatkowa okazja do udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. W Opolu i 5 miastach regionu trwa "Noc spisowa" Trwa 'Noc spisowa' w Opolu i sześciu kolejnych miastach naszego województwa. Inicjatywa Urzędu Statystycznego wynika z faktu, że dobiega końca Narodowy Spis… » więcej 2021-09-25, godz. 13:15 Mieszkańcy Opola w niedzielę będą mogli sprawdzić swoją wiedzę o mieście. Rada dzielnicy Stare Miasto zaprasza… Po raz drugi mieszkańcy Opola będą mieli okazje lepiej poznać miasto. A to za sprawą gry terenowej, którą w niedzielę (26.09) przygotowała rada dzielnicy… » więcej 2021-09-25, godz. 12:15 Zabytki, przyroda i ciekawostki. Taka jest sobota na spacerze przyrodniczo-historycznym w Opolu Około 16 kilometrów liczy trasa dzisiejszej (25.09) Wycieczki Przyrodniczo-Historycznej w Opolu. Kilkunastoosobowa grupa ruszyła z przystanku autobusowego Pużaka… » więcej 2021-09-25, godz. 10:50 Raport MZ: 8 nowych infekcji COVID-19 w regionie i 917 w całej Polsce. W kraju zmarło 20 zakażonych osób 8 kolejnych osób zaraziło się koronawirusem na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj (25.09) o 917 nowych infekcjach i śmierci 20 zakażonych… » więcej 2021-09-25, godz. 09:30 KOWR zaprasza mieszkańców regionu na Piknik Rodzinny w Miechowej. Przygotowano wiele atrakcji Degustacja polskiej żywności, stoiska z lokalnymi produktami czy animacje dla dzieci. To tylko część atrakcji, które czekają na mieszkańców regionu w… » więcej 2021-09-25, godz. 09:15 "Spisowa noc" dla wszystkich, którzy jeszcze nie dopełnili spisowego obowiązku 30 września Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 zakończy się. Choć Opolszczyzna jest w krajowej czołówce, gdy mowa o spisowej frekwencji… » więcej 2021-09-25, godz. 08:18 Trwa głosowanie w 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Opola W tym roku do rozdysponowania jest rekordowa kwota ponad 6 milionów złotych. Zakwalifikowały się 84 projekty, 60 to projekty dzielnicowe a 24 ogólnomiejs… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »