Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-07-20, 18:45 Autor: Daniel Klimczak

Na wydziale jazzu w Nysie ruszyły egzaminy wstępne. "Trzeba mieć coś w głosie. Coś charakterystycznego, pięknego"

Egzaminy wstępna na wydziale jazzu nyskiej PWSZ [fot. Daniel Klimczak]
Egzaminy wstępna na wydziale jazzu nyskiej PWSZ [fot. Daniel Klimczak]
Egzaminy wstępna na wydziale jazzu nyskiej PWSZ [fot. Daniel Klimczak]
Egzaminy wstępna na wydziale jazzu nyskiej PWSZ [fot. Daniel Klimczak]
Egzaminy wstępna na wydziale jazzu nyskiej PWSZ [fot. Daniel Klimczak]
Egzaminy wstępna na wydziale jazzu nyskiej PWSZ [fot. Daniel Klimczak]
Na wydziale jazzu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie rozpoczęły się egzaminy wstępne. Ich zaliczenie jest przepustką do studiowania na specjalizacji wokalistyka i instrumentalistyka.
Egzamin składa się z teorii i części praktycznej. Dziekan wydziału jazzu Roman Hudaszek wskazuje, że w ten sposób komisja może ocenić, czy dany kandydat rzeczywiście posiada predyspozycje do kształcenia na takim kierunku.

- Jest komisja, która przesłuchuje kandydatów, jest część ustna, czyli egzamin z instrumentu bądź wokalu, czy analiza słuchowa i egzamin z kształcenia słuchu - wyjaśnia.

Choć przyszli studenci będą rozwijać w Nysie swoje umiejętności, to aby zacząć, muszą posiadać do tego solidne podstawy. Zasiadająca w komisji egzaminacyjnej dr Danuta Sendecka wymienia, że chodzi przede wszystkim o talent wokalny.

- Umiejętność muzykowania, frazowania, czy umiejętności improwizowania, to jest coś, co chcielibyśmy tutaj zobaczyć. To jest też kwestia wewnętrznej, ogromnej muzykalności, której szukamy. Trzeba mieć coś w głosie. Coś charakterystycznego, pięknego, coś do obrobienia - zdradza.

Wszyscy kandydaci, z którymi rozmawiał nasz reporter wskazywali, że mają już na swoim koncie doświadczenia muzyczne. Decyzję o studiowaniu na kierunku jazz i muzyka estradowa podejmowali z różnych powodów.

- Oczekuję po prostu rozwoju właściwie w każdym kierunku, bo muzyka dla mnie jest tak wszechstronna, że chciałabym jej się uczyć po prostu całościowo - mówi Ola z Bydgoszczy.

- Mam nadzieję wielką, że rozwinie się moja kariera muzyczna. Najbardziej chciałabym się nauczyć komponować swoje piosenki - dodaje Patrycja za Zdziechowic.

- Chciałbym się utrzymywać z muzyki - przyznaje Michał z Opola.

Dodajmy, że tegoroczna rekrutacja na specjalizacji wokalistyka i instrumentalistyka cieszyła się sporym zainteresowaniem, dlatego uczelnia najprawdopodobniej wyczerpie cały limit przyjęć na pierwszy rok. Niewykluczone, że wolne miejsca pozostaną na specjalizacjach edukacja artystyczna i realizacja dźwięku, dlatego uczelnia planuje wydłużyć rekrutację do końca września.
Roman Hudaszek
Danuta Sendecka
Kandydaci

Wiadomości z regionu

2021-09-25, godz. 20:45 Raport dnia. 917 nowych infekcji w całej Polsce. Na intensywnej terapii leżą głównie ludzie młodzi i niezaszczepieni… 8 kolejnych osób zaraziło się koronawirusem na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj (25.09) o 917 nowych infekcjach i śmierci 20 zakażonych… » więcej 2021-09-25, godz. 19:53 Piknik promujący szczepienia przeciw COVID-19 w Kędzierzynie-Koźlu. Są atrakcje, jest loteria Szczepimy się - pod takim hasłem przebiega impreza pod kędzierzyńsko-kozielskim Starostwem Powiatowym. » więcej 2021-09-25, godz. 19:12 Zamiast wystawić obok śmietnika, wolą sprzedać niepotrzebne przedmioty za drobną kwotę. Taka jest wyprzedaż garażowa… Wyprzedaż garażowa 'Ogarniemy to' jest nową inicjatywą Opolskiego Centrum Logistycznego w Opolu. » więcej 2021-09-25, godz. 18:39 Nagroda Wawrzynków ma już 30 lat. Dodatkowe wyróżnienie trafiło do Violetty Rezler-Wasielewskiej Trzydziesty raz wręczono Nagrodę Jana i Wojciecha Wawrzynków. To wyróżnienia dla autorów i promotorów prac magisterskich na temat Śląska - dziejów politycznych… » więcej 2021-09-25, godz. 18:37 W Chróścinie trwa I edycja Dnia Kultury Kresowej. "Ci ludzie pielęgnują swoje dziedzictwo" Wystawa zdjęć i rekwizytów, poezja kresowa, rękodzieło, czy wspólne śpiewy przy akordeonie. To tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na uczestników… » więcej 2021-09-25, godz. 18:03 Marsz Równości na ulicach Opola. Na trasie stała kontrmanifestacja Młodzieży Wszechpolskiej. Było bardzo spokojn… Trzeci Marsz Równości przeszedł ulicami centrum Opola, a kontrmanifestację zorganizowała Młodzież Wszechpolska. Na miejscu byli policjanci, aby nie dopuścić… » więcej 2021-09-25, godz. 16:20 Ostatnie pożegnanie Zofii Bielewicz, nestorki opolskiej sceny. "Odchodzi pewien styl myślenia o teatrze" Na cmentarzu w Opolu-Półwsi pożegnano aktorkę Zofię Bielewicz. Nestorka opolskiej sceny, od 1974 roku związana z teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu… » więcej 2021-09-25, godz. 15:15 Na szlaku "Złotych Górników" w Głuchołazach pojawiły się drewniane rzeźby gwarków. To nowa atrakcja turystycz… Rzeźby gwarków naturalnej wielkości pojawiły się na szlaku 'Złotych Górników' Głuchołazach. Autorem nowej atrakcji turystycznej jest lokalny artysta… » więcej 2021-09-25, godz. 13:42 Jest dodatkowa okazja do udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. W Opolu i 5 miastach regionu trwa "Noc spisowa" Trwa 'Noc spisowa' w Opolu i sześciu kolejnych miastach naszego województwa. Inicjatywa Urzędu Statystycznego wynika z faktu, że dobiega końca Narodowy Spis… » więcej 2021-09-25, godz. 13:15 Mieszkańcy Opola w niedzielę będą mogli sprawdzić swoją wiedzę o mieście. Rada dzielnicy Stare Miasto zaprasza… Po raz drugi mieszkańcy Opola będą mieli okazje lepiej poznać miasto. A to za sprawą gry terenowej, którą w niedzielę (26.09) przygotowała rada dzielnicy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »