Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-07-17, 15:54 Autor: Daniel Klimczak

Szachiści z całego kraju rywalizują w Opolu w Pucharze Polski. "Szachy szybkie cieszą się coraz większą popularnością" [FILM, ZDJĘCIA]

Szachiści z całego kraju przyjechali do Opola, by rywalizować w Pucharze Polski. "Szachy szybkie cieszą się coraz większą popularnością"
Prawie 300 zawodników z całego kraju berze udział w zawodach w ramach I edycji Pucharu Polski w Szachach Szybkich, które odbywają się w opolskiej hali Toyota Park.
Rywalizacja w Opolu jest pierwszą z trzech imprez zaplanowanych w ramach pucharu. Jak mówi koordynator turnieju Marcin Taboła, ten rodzaj gry cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród zawodników i obserwatorów.

- Do tej pory odbywały się Mistrzostwa Polski w Szachach Szybkich, oczywiście też w klasycznych. Wraz z rosnącym zainteresowaniem takimi bardziej widowiskowymi formami szachów, Polski Związek Szachowy postanowił zrobić taką imprezę, w której o zwycięstwach zadecyduje na końcu system pucharowy - tłumaczy.

Zawody są otwarte dla każdego, co oznacza, że istnieje możliwość, by na przeciw siebie usiedli nowicjusz i arcymistrz. Sędzia główny zawodów, a jednocześnie dyrektor Pucharu Polski Maciej Cybulski zdradza, że jak dotąd w takich pojedynkach nie dochodziło jednak do większych niespodzianek.

- Z arcymistrzami jest taki problem, że bardzo trudno ich pokonać, jednak kto wie. To jest sport, wszystko może się zdarzyć. Czasem można coś podstawić, czyli stracić bardzo łatwo jakąś bierkę, no i wtedy nawet arcymistrzowi, bez jakiejś ważnej figury, trudno jest wygrać i to może być ten moment. Zobaczymy - dodaje.

Jak podkreślają zawodnicy, z którymi rozmawiał nasz reporter najważniejsza jest dla nich frajda z rywalizacji. Część z nich przygodę z szachami rozpoczęła już w wieku niespełna 4 lat.

- Po prostu lubię grać w szachy, lubię rywalizację. Moim zdaniem poziom jest wysoki, przynajmniej jak dla mnie, przyjechali dobrzy zawodnicy - przyznaje pan Krzysztof z Bydgoszczy.

- Nasze 21 miliardów szarych komórek świetnie się rozwija przy szachach. Wynik to jest jedno, ale tak naprawdę liczy się frajda z gry - wskazuje pan Wiesław z Warszawy.

- Trudno jest, tutaj są niektórzy trochę lepsi ode mnie - mówi Kaja z Wrocławia.

- Gram od prawie 4 lat. W przedszkolu już miałam trenera i mama mnie zapisała na zawody - wyjaśnia 7-letnia Lila z Wrocławia.

W rywalizacji na najwyższym w Polsce poziomie bierze udział zapalony szachista i także członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber.

W sobotę (17.07) odbywa się turniej kwalifikacyjny, w którym zawodnicy rozgrywają 9 rund systemem szwajcarskim, a najlepsza szesnastka graczy zmierzy się w niedzielnych (18.07) rozgrywkach w fazie play-off aż do fazy medalowej.
Marcin Taboła
Maciej Cybulski
Zawodnicy

Wiadomości z regionu

2021-09-18, godz. 22:00 Raport dnia: 17 nowych zakażeń w regionie. Badania przeprowadzone w USA wskazują na wysoką skuteczność szczepionek… W ciągu ostatniej doby u 17 mieszkańców regionu potwierdzono obecność koronawirusa. W tym czasie w naszym województwie nie odnotowano z kolei żadnego zgonu… » więcej 2021-09-18, godz. 21:15 W Kruszynie ponownie wybierano najlepszą potrawę kresową. Tym razem serca jurorów podbiły gołąbki z kaszą gryc… 24 dania gościły na stołach Wojewódzkiego Konkursu na Potrawę Kresową, który już po raz 6. odbył się w Kruszynie w gminie Skarbimierz. » więcej 2021-09-18, godz. 18:50 W Starym Grodkowie upamiętniono żołnierzy NSZ pomordowanych 75 lat temu przez komunistów. "Ci ludzie zbliżyli nas… Na Polanie Śmierci pod Starym Grodkowem uczczono pamięć podkomendnych mjr. Henryka Flamego. Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych zostali tam pomordowani 75… » więcej 2021-09-18, godz. 17:30 Ruszył Jarmark Franciszkański. W centrum Opola ograniczenia w ruchu W Opolu ruszył tradycyjny XXI Jarmark Franciszkański. Są stoiska z lokalnymi produktami, także tymi przygotowanymi przez ojców franciszkanów. » więcej 2021-09-18, godz. 16:00 Społecznicy posprzątali okolice kąpieliska Bolko. "Ludziom brakuje świadomości i rzucają śmieci, gdzie popadnie" Kilkanaście worków odpadów zebrano w czasie dzisiejszej (18.09) akcji sprzątania terenu wokół kąpieliska Bolko w Opolu. » więcej 2021-09-18, godz. 15:30 "Naszym obowiązkiem jest tu przyjeżdżać". Uroczystości upamiętniające pomordowanych 75 lat temu żołnierzy NSZ… Przed krzyżem brzozowym na terenie dawnego majątku Scharfenberg w Malerzowicach Wielkich rozpoczęły się dziś przed południem (18.09) uroczystości upamiętniające… » więcej 2021-09-18, godz. 15:15 Nowi policjanci ślubowali w Opolu. Przed nimi jeszcze szkolenie W Komendzie Miejskiej Policji w Opolu odbyło się ślubowanie nowo przyjętych funkcjonariuszy. Rekruci, zanim trafią do służby, odbędą przeszkolenie, dzięki… » więcej 2021-09-18, godz. 15:00 Spore zainteresowanie akcją opolskiego NFZ adresowaną do najmłodszych i ich rodziców. "Mamy spokój, gdy wiemy, że… Spore zainteresowanie pierwszą edycją Krainy Zdrowych Dzieci, organizowaną przez opolski NFZ. W ramach dzisiejszej (18.09) akcji można było bez wcześniejszej… » więcej 2021-09-18, godz. 13:00 Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie zajęło III miejsce w regionalnym konkursie "Lodołamacze 2021" Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie zajęło III miejsce w regionalnym konkursie 'Lodołamacze 2021' w dwóch kategoriach: instytucja i otwarty rynek. Statuetki… » więcej 2021-09-18, godz. 13:00 Opolski Rajd Rowerowy przejedzie ulicami stolicy regionu. W niedzielę także piknik sportowo-rekreacyjny W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w niedzielę 19 września ulicami stolicy regionu przejedzie II Opolski Rajd Rowerowy. Wydarzeniu towarzyszyć… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »