Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-24, 07:10 Autor: Witold Wośtak

Skromniejsza oferta edukacyjna oleskich szkół ponadpodstawowych. Nie ma chętnych na profil z budownictwem i logistyką

Zespół Szkół im. Lotników Polskich w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Zespół Szkół im. Lotników Polskich w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Niemal o połowę skurczyła się oferta siedmiu szkół ponadpodstawowych powiatu oleskiego w trwającej rekrutacji. Wiele profili dublowało się, między innymi technik ekonomista i technik informatyk.
Są też klasy, do których niespodziewanie nie ma chętnych. Chodzi tu o budownictwo, architekturę krajobrazu oraz logistykę. Innym przykładem jest technikum technologii leśnej Zespołu Szkół w Dobrodzieniu. - Zainteresowanie młodzieży przesądza o utrzymaniu profili - mówi wicestarosta Stanisław Belka.

- Od lat mówiliśmy, że stawiamy pewne warunki brzegowe. Będzie wyraźna zgoda na utworzenie klasy przy 24 osobach chętnych do klasy jednorodnej, bądź też dwukierunkowej maksymalnie 2 razy po 15 uczniów poszczególnych kierunków technikalnych. Zarząd zawsze rozważał jednak odstępstwa i w związku z tym były tworzone również klasy mniejsze.

Oleskie starostwo dopłaca obecnie 8 milionów złotych do subwencji oświatowej. - Mamy też nową propozycję, czyli klasę CYBER.MIL w porozumieniu z Ministerstwem Obrony Narodowej - dodaje Belka.

- Chodzi o Zespół Szkół w Oleśnie przy ulicy Sądowej. Mamy tam 14 osób chętnych, więc klasa zostanie otwarta. W założeniu to miała być grupa od 10 do 15 uczniów. To jest jednorazowy nabór, więc nie wiemy, jaki uzyskamy efekt. Na razie zainteresowanie okazało się przeciętne, a myślałem, że dyrektor szkoły będzie mieć większy problem z wyborem kandydatów. W zasadzie można jednak przyjąć każdą chętną osobę.

Oleskie szkoły podstawowe mają 496 absolwentów, a do wczorajszego poranka szkoły ponadpodstawowe miały 546 kompletów dokumentów od kandydatów.
Stanisław Belka 1
Stanisław Belka 2

Wiadomości z regionu

2021-07-30, godz. 22:01 Auto uderzyło w drzewo w Lubnowie, a w Kosorowicach policja i strażacy poszukują zaginionego mężczyzny Do obydwu akcji zadysponowanych zostało po 5 zastępów straży pożarnej. » więcej 2021-07-30, godz. 22:00 Rozmowy ze specjalistami i bezpłatne badania. Opolskie Centrum Onkologii szykuje "białą sobotę". Radio Opole będzie… Konsultacje ze specjalistami, mammografia i badania znamion skórnych, a przede wszystkim poprawa świadomości o profilaktyce chorób nowotworowych to główny… » więcej 2021-07-30, godz. 20:30 Raport dnia: na Opolszczyźnie zakaziła się jedna osoba, w kraju ponad 150 [INFOGRAFIKA] Na Opolszczyźnie potwierdzono dziś (30.07) jedno zakażenie koronawirusem. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 153 nowych przypadkach… » więcej 2021-07-30, godz. 20:00 Pożary na polach w całym regionie, pracowite popołudnie dla strażaków. Największy pożar mamy w Gierowie [AKTUAL… Strażacy na Opolszczyźnie mają pracowite popołudnie z powodu licznych pożarów ściernisk i zbóż. » więcej 2021-07-30, godz. 20:00 Namysłów, Brzeg i Nysa pamiętają o Powstaniu Warszawskim. Miasta uczczą 77. rocznicę wybuchu zrywu Namysłów, Brzeg i Nysa również uczczą 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości w tych miastach zaplanowano na niedzielne (01.08) popo… » więcej 2021-07-30, godz. 19:45 Psi nos się nie myli. Hunter wywęszył towar Próbę nielegalnego przywozu narkotyków do kraju udaremnili mundurowi opolskiej KAS wspólnie z policją. Akcja miała miejsce na opolskim odcinku A4, a główną… » więcej 2021-07-30, godz. 19:00 Nysa na przedostatnim miejscu w regionie w statystykach spisowych! Brakuje też rachmistrzów Nysa jest jedną z opolskich gmin, w której do tej pory odnotowano najniższy odsetek biorących udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań… » więcej 2021-07-30, godz. 18:00 "Nie rezygnujmy ze szczepień, to ratuje nas przed śmiercią". Eksperci są pewni, że nie unikniemy czwartej fali zachorowań… To, że dojdzie do czwartej fali zakażeń koronawirusem zdaniem specjalistów jest pewne. Na razie ciężko im określić na kiedy dokładnie przypadnie szczyt… » więcej 2021-07-30, godz. 18:00 Wciąż spada liczba urodzeń w naszym regionie. Tendencja widoczna jest już kilka lat O ponad 15 proc. spadła liczba urodzeń w ciągu ostatnich czterech latach na Opolszczyźnie. Najwięcej, bo ponad 9 tysięcy (9120) porodów odnotowano w 2017… » więcej 2021-07-30, godz. 17:50 Prudniccy seniorzy mają miejsce, gdzie mogą spędzać czas i przekazywać swoje talenty Kolejny Klub Seniora otwarto w Prudniku. To druga taka placówka dziennego pobytu w tym mieście. Powstała w pomieszczeniach Inkubatora Przedsiębiorczości… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »