Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-19, 11:45 Autor: IAR/Bogusław Kalisz

Opolski festiwal ma już 58 lat. Triumfatorką pierwszej edycji w 1963 roku była Ewa Demarczyk

Próby do 57. KFPP [fot. Marcin Skomudek]
Próby do 57. KFPP [fot. Marcin Skomudek]
Ewa Demarczyk live [fot. Marcin Boczek]
Ewa Demarczyk live [fot. Marcin Boczek]
Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu ma 58 lat. Pierwszy rozpoczął się 19 czerwca 1963 roku. Jego odkryciem okazała się Ewa Demarczyk, wówczas studentka i artystka „Piwnicy pod Baranami”. Pomysłodawcami imprezy byli pisarz i dziennikarz Jerzy Grygolunas oraz kompozytor i dziennikarz Mateusz Święcicki, związani z Polskim Radiem. Wspierał ich gospodarz Opola Karol Musioł.
Nowy festiwal wstrząsnął polską sceną muzyczną. Organizatorzy zaprosili wykonawców big-beatowych oraz młodych artystów z krakowskiej "Piwnicy Pod Baranami" i warszawskiego STS-u. Niektóre gwiazdy, jak Jerzy Połomski, Sława Przybylska oraz prowadząca zawsze prestiżowe imprezy Irena Dziedzic, festiwal w Opolu zlekceważyły. W roli prezenterów i konferansjerów z sukcesem zaprezentowali się jednak: Piotr Skrzynecki, Jacek Fedorowicz, Lucjan Kydryński i Aleksandra Kurczab.

Triumfatorką pierwszego opolskiego festiwalu była Ewa Demarczyk, która otrzymała nagrodę indywidualną za wykonanie trzech utworów - „Karuzela z madonnami”, „Czarne anioły” i „Pejzaż”. Muzykę skomponował do nich, także nagrodzony, Zygmunt Konieczny.

W sumie na pierwszym festiwalu w Opolu przyznano 34 nagrody pieniężne lub rzeczowe. Wyróżniono 31 piosenek. Do ośmiu z nich teksty napisała Agnieszka Osiecka.

W kolejnych latach festiwal zyskiwał renomę i wielu artystom zaczęło zależeć na tym, żeby tam wystąpić. Pojawienie się w Opolu dawało bowiem możliwość nie tylko zaprezentowania się publiczności, ale też spotkania na miejscu z autorami tekstów czy kompozytorami i nawiązania kontaktów.

Do dziś opolski festiwal jest największą imprezą estradową w naszym kraju i cieszy się popularnością. Przez niemal sześć dekad nie odbył się tylko raz, w 1982 roku, z powodu trwającego stanu wojennego. Cztery razy nie odbył się w czerwcu - w 1986, 2010, 2017 i 2020 roku. W ubiegłym roku imprezę przeniesiono na wrzesień z uwagi na pandemię koronawirusa. Także i w tym roku organizatorzy zdecydowali o przeniesieniu imprezy na pierwszy weekend września.

Wiadomości z regionu

2021-07-27, godz. 19:00 Remont Alei Wojska Polskiego w Nysie może rozpocząć się jeszcze tego lata. Nie obędzie się bez utrudnień Nyskie starostwo podpisze umowę z wykonawcą remontu alei Wojska Polskiego w stolicy powiatu. Samorząd znalazł brakujące pieniądze potrzebne do realizacji… » więcej 2021-07-27, godz. 19:00 Wymień starą kuchenkę czy mikser na sadzonkę albo nasiona Związek międzygminny 'Czysty Region' po raz kolejny organizuje zbiórkę elektroodpadów. Osoby, które wezmą w niej udział, dostaną w zamian sadzonki drzew… » więcej 2021-07-27, godz. 17:30 Rozpoczęła się ekshumacja dawnego cmentarza przywięziennego w Strzelcach Opolskich Rozpoczęły się prace ekshumacyjne na terenie dawnego cmentarza przywięziennego w Strzelcach Opolskich. Nekropolia była używana do lat 40. XX wieku. Chowano… » więcej 2021-07-27, godz. 17:29 Pracowite popołudnie głubczyckich strażaków po opadach deszczu Kilka razy musieli interweniować strażacy z Głubczyc po dzisiejszych opadach deszczu na południu naszego regionu. Na ul. Sosnowieckiej w okolicach młyna została… » więcej 2021-07-27, godz. 17:15 Ciało znalezione w słowackich Tatrach to 24-letni mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla Turysta, którego ciało znaleziono pod ścianą Baraniego Zwornika na Słowacji to 24-letni Kornel Kosarzycki z Kędzierzyna-Koźla. Rodzina potwierdziła tożsamość… » więcej 2021-07-27, godz. 16:50 Sąd umorzył postępowanie wobec Przyjaznego Samorządu. Chodzi o październikowy protest w ramach "Strajku kobiet" Przyjazny Samorząd Powiatu Namysłowskiego nie zostanie ukarany za październikową manifestację na ulicach Namysłowa. Sąd Rejonowy w Kluczborku umorzył postępowanie… » więcej 2021-07-27, godz. 16:02 Ruszyły wypłaty świadczenia 300 plus na szkolną wyprawkę Na Opolszczyźnie ruszyły wypłaty świadczenia 300 plus na szkolną wyprawkę. W ramach pierwszej transzy na rachunki bankowe ponad trzech tysięcy rodziców… » więcej 2021-07-27, godz. 15:30 Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu zyskał nowy zbiornik na tlen. Inwestycja zwiększy bezpieczeństwo pacjentów Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu zyskał nowy zbiornik na tlen. Urządzenie ważące blisko 3,5 tony o pojemności ponad 6 tysięcy litrów wkrótce będzie… » więcej 2021-07-27, godz. 14:32 W Szczedrzyku bus wpadł do rowu. Nikt nie ucierpiał Dziś (27.07) około 13.00 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na ulicy Opolskiej w Szczedrzyku. » więcej 2021-07-27, godz. 13:00 Samorządy pomagają ratować zabytki. Trzy parafie w powiecie strzeleckim otrzymały finansowe wsparcie Samorządy wspierają remont zabytków znajdujących się na ich terenie. W tym roku również w budżetach znalazły się pieniądze na ten cel. Podziału dofinansowania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »