Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-06-14, 19:00 Autor: Piotr Wójtowicz

Do Opola w 25 minut. Po kilkudziesięciu latach starań Goszczowice otrzymały kolejowe połączenie z Opolem i Nysą

Helena Kobus dokonała przecięcia wstęgi na stacji Goszczowice [fot.P.Wójtowicz]
Helena Kobus dokonała przecięcia wstęgi na stacji Goszczowice [fot.P.Wójtowicz]
Mieszkańcy w oczekiwaniu na pierwszy pociąg [fot.P.Wójtowicz]
Mieszkańcy w oczekiwaniu na pierwszy pociąg [fot.P.Wójtowicz]
Mieszkańcy w oczekiwaniu na pierwszy pociąg [fot.P.Wójtowicz]
Mieszkańcy w oczekiwaniu na pierwszy pociąg [fot.P.Wójtowicz]
Mieszkańcy w oczekiwaniu na pierwszy pociąg [fot.P.Wójtowicz]
Mieszkańcy w oczekiwaniu na pierwszy pociąg [fot.P.Wójtowicz]
Andrzej Wesołowski, Szymon Ogłaza i najstarsza mieszkanka Goszczowic Helena Kobus. [fot.P.Wójtowicz]
Andrzej Wesołowski, Szymon Ogłaza i najstarsza mieszkanka Goszczowic Helena Kobus. [fot.P.Wójtowicz]
Po wielu latach starań pociągi relacji Nysa - Opole wreszcie zatrzymują się na tej malutkiej stacji, skąd droga do Opola zajmuje 25 minut. Mieszkańcy w oczekiwaniu na pierwszy pociąg [fot.P.Wójtowicz]
Po wielu latach starań pociągi relacji Nysa - Opole wreszcie zatrzymują się na tej malutkiej stacji, skąd droga do Opola zajmuje 25 minut. Mieszkańcy w oczekiwaniu na pierwszy pociąg [fot.P.Wójtowicz]
Uruchomiono stację kolejową Goszczowice. Po wielu latach starań pociągi relacji Nysa - Opole wreszcie zatrzymują się na tej malutkiej stacji, skąd droga pociągiem do Opola zajmuje 25 minut. O to udogodnienie zabiegano od kilkudziesięciu lat, jednak najpierw twierdzono, że usytuowanie terenu nie pozwala na utworzenie peronu a gdy ostatecznie go wybudowano, to sprawy formalne uniemożliwiły korzystanie z przystanku. Ostatecznie się udało, a dzisiaj burmistrz Tułowic Andrzej Wesołowski, wicemarszałek Szymon Ogłaza i najstarsza mieszkanka Goszczowic Helena Kobus dokonali przecięcia wstęgi.
- Udało się i bardzo dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do uruchomienia tego peronu - powiedział podczas przecięcia wstęgi burmistrz Tułowic Andrzej Wesołowski.

- Mam już 96 lat i wreszcie się doczekałam - cieszyła się 96-letnia Helena Kobus, która podkreśliła, że wcześniej to rower był dla niej głównym środkiem lokomocji.

- Wszędzie jeździłam rowerem nawet na handel do Tułowic czy Nysy - mówiła naszemu reporterowi.

Szymon Ogłaza, wicemarszałek regionu odnosząc się do pytania dlaczego stacja została uruchomiona po roku od wyremontowania linii kolejowej Opole - Nysa tłumaczył:

- Inwestycja była gotowa i najgorsze, że pociągi przejeżdżały ale nie zatrzymywały się w Goszczowicach. Problem wynikał z administracyjnej zawieruchy na linii między nadzorem budowlanym a PKP PLK. To powodowało, że frustracja rosła również wśród mieszkańców, jednak dobrze, że dzisiaj mogę powiedzieć, że to już historia.

- To jest wspaniała chwila. To wreszcie otwarte drzwi na świat, szczególnie dla osób starszych, które teraz mogą przyjść na stację i pojechać do Tułowic, czy Opola a najważniejsze jest to, że dzięki temu peronowi starsi mieszkańcy szybciej dotrą do lekarza, czy na zakupy - zaznaczają Helena Wojtasik i mieszkaniec Goszczowic Leszek Krzak.

Sołtys miejscowości Andrzej Pochopień zwrócił również uwagę na czas przejazdu.

- Teraz podróż z Goszczowic do centrum Opola pociągiem zajmie około 25, a do Tułowic 5 minut. To połączenie umożliwia również znalezienie lepszej pracy w Nysie czy Opolu a ponadto to jest najtańszy środek lokomocji - uzupełnia sołtys.

Szymon Ogłaza i burmistrz Andrzej Wesołowski odnosząc się do czasu przejazdu pociągów na wyremontowanej linii kolejowej Opole - Nysa zauważyli, że niektórzy mieszkańcy Opola mają mniej dogodne warunki. - Przecież z opolskiej Malinki na dworzec PKP Panie marszałku czerwonym autobusem jechałem niedawno dłużej niż 25 minut. Dla nas ta stacja jest teraz oknem na świat - podsumował burmistrz Tułowic.

Dodajmy, że najnowszy rozkład jazdy umożliwia już korzystanie z nowych przystanków Szydłów Centrum i Goszczowice.
Helena Kobus dokonała przecięcia wstęgi na stacji Goszczowice

Wiadomości z regionu

2021-07-24, godz. 09:03 Trwa remont Miejskiego Stadionu Lekkoatletycznego w Opolu - Koszt remontu Miejskiego Stadionu Lekkoatletycznego w Opolu to milion 800 tysięcy złotych, to pieniądze pochodzące od miasta. 200 tysięcy złotych dołożył… » więcej 2021-07-24, godz. 08:00 Kilka kędzierzyńsko-kozielskich gmin nie czekało na starostwo i zorganizowało transport publiczny. Kosztowało to je… Pięć gmin wiejskich powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego zorganizowało własny transport publiczny. Gdyby tego nie zrobiono, to od początku wakacji mieszkańcy… » więcej 2021-07-24, godz. 07:15 Ochotnicze Ratownictwo Wodne przez cały sezon letni czuwa nad bezpieczeństwem mieszkańców nad Odrą. Do tej pory było… - Na razie jest bezpiecznie - tak pierwszy miesiąc patroli na Odrze podsumowuje Ochotnicza Straż Pożarna Oddział Ratownictwa Wodnego w Opolu. Strażacy codziennie… » więcej 2021-07-23, godz. 21:34 Motocykliści z Polski i Czech zjechali do Prudnika. Rozpoczyna się zlot „Motocyklem na Rock Festiwal Pogranicza” Uczestnicy tej imprezy mogą wylosować motocykl Harley-Davidson. Koncerty, parady motocykli oraz różne atrakcje dla dzieci i dorosłych to wydarzenia zlotu… » więcej 2021-07-23, godz. 21:30 Wolontariusze po rocznej przerwie wrócili do Kamienia Śląskiego policzyć susły na łące przy lotnisku Choć suseł moręgowany został w Polsce uznany za gatunek wymarły, dzięki staraniom m.in. stowarzyszenia przyrodniczego Salamandra, kilkanaście lat temu udało… » więcej 2021-07-23, godz. 21:00 Raport dnia: Opolszczyzna bez nowych zakażeń koronawirusem i zgonów spowodowanych COVID-19 [INFOGRAFIKA] Minionej doby na Opolszczyźnie nie potwierdzono nowych zakażeń koronawirusem. Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego w regionie nie odnotowano także… » więcej 2021-07-23, godz. 19:15 W Opolu było więcej kandydatów niż miejsc w liceach i technikach. Zakończyła się pierwsza tura rekrutacji do szkół… Zakończyła się pierwsza tura rekrutacji do szkół średnich. W stolicy regionu w liceach i technikach było więcej chętnych niż miejsc. » więcej 2021-07-23, godz. 17:54 Zderzenie osobówki z TIR-em we Wrzoskach. Utrudnienia na obwodnicy Opola [ZDJĘCIA] Samochód osobowy zderzył się dziś (23.07) późnym popołudniem z ciężarówką na obwodnicy północnej Opola we Wrzoskach. Są utrudnienia w ruchu na DK46… » więcej 2021-07-23, godz. 17:20 Śmiertelny wypadek na przejeździe kolejowym w Warmątowicach. Są utrudnienia w kursowaniu pociągów [AKTUALIZACJA] Jedna osoba nie żyje po tym, jak dziś (23.07) kilkanaście minut przed godziną 17.00 pociąg uderzył w samochód osobowy w Warmątowicach. Doszło do tego… » więcej 2021-07-23, godz. 17:15 Czołgi, wozy bojowe i wojskowe ciężarówki zjechały do Winowa. Na poligonie ruszył X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych … Czołgi, wozy bojowe, ciężarówki i wojskowe samochody zaparkowały na poligonie w Winowie. Tam rozpoczął się X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych. To pierwsze takie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »