Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-27, 17:00 Autor: Katarzyna Doros

Diagności laboratoryjni mają swoje święto

Joanna Kowalska w zakładzie mikrobiologii [fot. USK Opole]
Joanna Kowalska w zakładzie mikrobiologii [fot. USK Opole]
Laboratorium USK. Badanie przeciwciał na COVID-19 [fot. Katarzyna Doros]
Laboratorium USK. Badanie przeciwciał na COVID-19 [fot. Katarzyna Doros]
Laboratorium USK. Badanie przeciwciał na COVID-19 [fot. Katarzyna Doros]
Laboratorium USK. Badanie przeciwciał na COVID-19 [fot. Katarzyna Doros]
Dzięki ich pracy udaje się uratować zdrowie wielu pacjentów i wykryć często poważne choroby. Dziś (27.05) przypada Ogólnopolski Dzień Diagnosty Laboratoryjnego. Jak podkreśla Joanna Kowalska, diagnosta i kierownik zakładu mikrobiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu to zawód zaufania publicznego, bez ich pracy dalsze leczenie pacjentów nie byłoby możliwe.
- Efekt naszej pracy przekłada się tak naprawdę na wyleczenie pacjenta. Bez diagnostyki mikrobiologicznej w naszym przypadku, nie ma w tej chwili diagnostyki leczenia lekarskiego - wyjaśnia kierownik zakładu mikrobiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.

Joanna Kowalska zwraca uwagę, że od wybuchu pandemii koronawirusa diagnostom przybyło wiele dodatkowych obowiązków. - W tej chwili praca jest 24 godziny na dobę. Mamy dyżury, gdzie każdy pacjent, który trafia do szpitala, trafia na SOR i jeżeli tylko wymaga takiego badania w kierunku wykrycia wirusa Sars-Cov-2, takie badanie ma u nas wykonywane praktycznie na porządku dziennym. Obawy odnośnie wykonywanej pracy są, ale to ryzyko jest z nami od zawsze. My zawsze pracowaliśmy z materiałem biologicznym, w związku z tym zawsze się zabezpieczaliśmy.

- Diagnosta laboratoryjny to bardzo ciekawy i wdzięczny zawód, ale niedoceniany - dodaje kierownik zakładu mikrobiologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. - To są bardzo trudne studia, żeby być diagnostą laboratoryjnym trzeba skończyć studia pięcioletnie na uniwersytecie medycznym. Jako grupa zawodowa jesteśmy jednak niedoceniani. W związku z tym młodzież niechętnie garnie się, nawet jeśli kończy uczelnię, to perspektywy rozwoju są jednak słabe. Wiele osób mimo ukończenia kierunku takiego, nie podejmuje pracy w zawodzie. To jest bardzo przykre, bo średnia wieku wśród diagnostów pracujących to tak naprawdę jest około 50+.

Dzień diagnosty laboratoryjnego został ustanowiony po tym, jak dwóch naukowców w 1961 roku odkryło tajemnicę kodu genetycznego. W Polsce to święto jest obchodzone od 2012 roku.
Joanna Kowalska cz.1
Joanna Kowalska cz.2
Joanna Kowalska cz.3

Wiadomości z regionu

2021-07-26, godz. 14:00 Coraz mniej mieszkańców powiatu nyskiego szczepi się przeciw COVID-19. "Mała liczba nowych zakażeń daje złudne poczucie… Spada zainteresowanie szczepieniami w powiecie nyskim. Władze powiatu zachęcają mieszkańców, by nie lekceważyli zagrożenia, jakie niesie ze sobą koron… » więcej 2021-07-26, godz. 13:57 Opolscy strażacy pomogli kaczej rodzinie w tarapatach Opolscy strażacy pomogli kaczej rodzinie, która utknęła w zbiorniku retencyjnym na terenie jednej z firm w Opolu. Ze względu na strome podejście ptaki nie… » więcej 2021-07-26, godz. 12:35 24-letni kędzierzynianin zaginął w Tatrach 24-letni Kornel Kosarzycki z Kędzierzyna-Koźla zaginął w Tatrach. Wybrał się w góry 15 lipca. Był w rejonie doliny Białej Wody, skąd w weekend wrócił… » więcej 2021-07-26, godz. 11:58 Coraz więcej pożarów na polach - to efekt żniw i pogody Żniwa w pełni i coraz częściej dochodzi do pożarów zboża na pniu. Brak opadów, wysokie temperatury i mocne wiatry sprawiają, że ogień szybko się rozprzestrzenia… » więcej 2021-07-26, godz. 11:01 Ministerstwo Zdrowia potwierdziło ponad 70 nowych zachorowań na COVID-19. W regionie zakaziła się jedna osoba [INF… Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 74 nowych zakażeniach koronawirusem, w tym o jednym na Opolszczyźnie. W kraju nie odnotowano zgonów spowodowanych COVID-19… » więcej 2021-07-26, godz. 10:29 Jest nowe ostrzeżenie służb meteo. Popołudnie i noc mogą być burzowe Burze z gradem zapowiadają służby meteo na poniedziałkowe popołudnie. Mamy ostrzeżenie pierwszego stopnia dla wszystkich powiatów naszego województwa. » więcej 2021-07-26, godz. 10:05 2 policjanci z Kędzierzyna-Koźla wyróżnieni za poświęcenie dla innych. Uratowali kobietę, pod którą załamał… St. asp. Marek Jakubiec oraz sierż. Jakub Hencel z policji w Kędzierzynie-Koźlu zostali wyróżnieni odznaką im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Odznaczenia… » więcej 2021-07-26, godz. 08:53 Nowi pacjenci trafiają do szpitala tymczasowego w Opolu. "Coś się zaczyna zmieniać w otoczeniu" - Obecnie w opolskim szpitalu tymczasowym przebywa siedmiu pacjentów, w tym trzech na OIOM-ie - powiedział w Porannej Loży Radiowej Dariusz Madera, dyrektor… » więcej 2021-07-26, godz. 08:30 Skończyli remontować drogi, już szykują się do przyszłorocznych prac Gmina Izbicko zakończyła zaplanowane na ten rok remonty i przebudowy dróg gminnych. Nie oznacza to, że urzędnicy do końca roku nie będą się zajmować… » więcej 2021-07-26, godz. 08:00 Gmina dała materiały a 50 mieszkańców zakasało rękawy - efektem jest nowe otoczenie szkoły w Kórnicy 6 tygodni - tyle potrzebowali mieszkańcy Kórnicy w gminie Krapkowice, żeby zmienić otoczenie swojej szkoły. Sami wybudowali nowe chodniki, plac i schody przed… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »