Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-14, 07:00 Autor: Katarzyna Doros

Opolskie restauracje przygotowują ogródki na otwarcie. "Jesteśmy na finiszu, czekaliśmy na to z niecierpliwością"

Restauratorzy szykują ogródki na otwarcie [fot. Katarzyna Doros]
Restauratorzy szykują ogródki na otwarcie [fot. Katarzyna Doros]
Restauratorzy szykują ogródki na otwarcie [fot. Katarzyna Doros]
Restauratorzy szykują ogródki na otwarcie [fot. Katarzyna Doros]
Restauratorzy szykują ogródki na otwarcie [fot. Katarzyna Doros]
Restauratorzy szykują ogródki na otwarcie [fot. Katarzyna Doros]
Restauratorzy szykują ogródki na otwarcie [fot. Katarzyna Doros]
Restauratorzy szykują ogródki na otwarcie [fot. Katarzyna Doros]
Restauratorzy szykują ogródki na otwarcie [fot. Katarzyna Doros]
Restauratorzy szykują ogródki na otwarcie [fot. Katarzyna Doros]
Opolskie restauracje szykują się do otwarcia ogródków. Po blisko siedmiu miesiącach od zamknięcia lokali i serwowania potraw tylko na wynos, od soboty (15.05) będziemy mogli usiąść i zjeść przy stoliku na świeżym powietrzu. Jest radość, ale jak się okazuje branżę gastronomiczną w skutek pandemii dotykają także braki kadrowe. Wielu pracowników zmieniło pracę w obawie przed kolejnymi lockdownami i widmem bezrobocia. Z powodu otwarcia ogródków cieszą się przede wszystkim klienci.
- Na pewno pójdziemy na shake'a tu w rynku. Często wychodzimy, więc z chęcią skorzystamy z ogródka - mówi jedna z mieszkanek Opola. - Jesteśmy spragnieni, żeby gdzieś posiedzieć, bardzo nam tego brakowało - dodaje jedna z kobiet.

- Naszym celem na otwarcie gastronomii było powiększenie ogródka - mówi Patryk Smyk, kelner w kawiarni Kofeina 2.0. - I dlatego w tym momencie jeszcze to nie wygląda, bo wszystkie meble nam nie doszły. Chcemy zrobić tak, żeby wszystko wyglądało jak najlepiej, na pewno do soboty zdążymy. Jest niepewność, ale myślimy pozytywnie, bo to dla nas duża szansa, żeby się odbić.

- Jestem teraz na pierwszym roku studiów i stwierdziłam, że chciałabym znów pracować w gastronomii. Bardzo lubię tę pracę, lubię bardzo pracę z ludźmi. Myślę, że nie ma żadnych obaw. Czekamy jeszcze na rozwinięcie szczegółów odnośnie noszenia maseczek po 15 maja i czy personel będzie musiał je nosić - dodaje Zuza, nowa kelnerka.

- Jesteśmy ze wszystkim gotowi. Szkło jest przetarte, zostało nam tylko kupić towar i uzupełnić lodówki - mówi Jacek Łuczka z Pubu Melon w Opolu. - Blisko 7 miesięcy zamknięcia mocno dało się nam we znaki. Czekaliśmy na ten dzień z niecierpliwością. Jesteśmy już na finiszu przygotowań tych, które możemy, bo w samym lokalu jeszcze nie możemy przyjmować naszych gości. Natomiast w ogródku będziemy zwiększać przestrzenie między stolikami, żeby ludzie sami czuli się bezpieczniej.

- Tak naprawdę restauracje startują od nowa. Nowe menu, nowi pracownicy też się pojawią, choć z tym jest bardzo duży problem - dodaje Tomasz Wąsiak, właściciel restauracji Radiowa. - Dużo pracowników odeszło do innych branż i przekwalifikowało się na inne zawody. Nie jesteśmy dzisiaj branżą stabilną, ponieważ może się okazać, że za pięć miesięcy znów ktoś wpadnie na pomysł, że ta gastronomia to samo zło. Czekamy też na otwarcie restauracji w środku, bo pamiętajmy, że restauracja to nie tylko ogródek. Myślimy pozytywnie, przede wszystkim chodźmy się szczepić i wracajmy do normalności, tego życzmy sobie wszyscy.

Przypomnijmy, ogródki restauracyjne będą działać w ścisłym reżimie sanitarnym, z zachowaniem bezpiecznego dystansu między stolikami. Od 15 maja zniesiony zostanie także obowiązek zasłaniania ust i nosa na świeżym powietrzu, a imprezy okolicznościowe na zewnątrz będą mogły odbywać się z limitem 25 osób.
Jacek Łuczka, Patryk Smyk, Zuza, Tomasz Wąsiak

Wiadomości z regionu

2021-06-15, godz. 19:45 Raport dnia: Opolszczyzna bez nowych zakażeń i ofiar śmiertelnych. W kraju potwierdzono 215 zachorowań na COVID-19… Opolszczyzna jedynym regionem w kraju bez nowych zakażeń i ofiar śmiertelnych koronawirusa. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 215… » więcej 2021-06-15, godz. 18:40 Sadzonka za elektroodpady. Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla w środę będą mogli wziąć udział w ekologicznej akcji Mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla jutro (16.06) będą mogli wymienić elektroodpady na sadzonki drzew i nasiona łąki kwietnej. Akcja pod hasłem 'Pokaż kulturę… » więcej 2021-06-15, godz. 16:37 W przychodni "Śródmieście" w Opolu można szczepić się bez wcześniejszej rejestracji Przychodnia Śródmieście przy ul. Waryńskiego w Opolu uruchomiła możliwość szczepień przeciw COVID-19 bez wcześniejszej rejestracji. Wystarczy tylko przyjść… » więcej 2021-06-15, godz. 16:35 Droga wojewódzka 454 w Biestrzykowicach oddana do użytku Zakończył się remont DW 454 w Biestrzykowicach. Inwestycja kosztowała 7 mln 400 tysięcy złotych, a oprócz wymiany nawierzchni zakładała budowę chodników… » więcej 2021-06-15, godz. 15:15 Pomoc przyszła w ostatniej chwili. Policjanci z Ozimka zaalarmowani przez sąsiadkę uratowali wycieńczoną seniorkę Policjanci z Ozimka w ostatniej chwili uratowali skrajnie wycieńczoną 82-letnią seniorkę, która od dwóch dni leżała w mieszkaniu i nie mogła się podnieść… » więcej 2021-06-15, godz. 14:37 Przy ul. Mickiewicza w Prudniku ulatniał się gaz. Droga jest zamknięta W Prudniku przy ulicy Mickiewicza ulatniał się gaz. Opolskie służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie ok. 14.00. Z tego powodu droga została wyłączona z… » więcej 2021-06-15, godz. 14:36 Myślał, że jest bezkarny w internecie. Dzisiaj usłyszał wyrok za rasistowskie komentarze 39-letni Piotr N. - zgodnie z zarzutami prokuratury - poprzez wpisy w internecie wielokrotnie znieważał, nawoływał do nienawiści, a także do popełnienia… » więcej 2021-06-15, godz. 12:45 Opole: kamionka Piast nie będzie oddana do użytku zgodnie z planem. Powodem jest COVID-19 Miała być oddana do użytku na początku wakacji, a będzie na ich koniec. Przedłuży się rewitalizacja kamionki Piast w Opolu. » więcej 2021-06-15, godz. 12:41 Zderzenie dwóch pojazdów na Nysy Łużyckiej w Opolu Osobowa toyota zderzyła się z osobowym fordem na Nysy Łużyckiej w Opolu przy zjeździe z ronda. Kierowca jednego z pojazdów potrzebował pomocy ratownik… » więcej 2021-06-15, godz. 12:33 Opole: uczniowie z PSP numer 2 w Opolu mogą już jeździć bezpiecznie na rowerze. Przeszli egzamin na kartę rowerow… Znajomość znaków drogowych, przejazdy przez przeszkody czy zatrzymanie w wyznaczonym miejscu. To tylko część zadań, które mieli dzisiaj (15.06) do wykonania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »