Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-11, 17:30 Autor: Daniel Klimczak

Brzeżanie nie chcą odpracowywać długów mieszkaniowych. Łączna wartość niezapłaconych czynszów w mieście to prawie 35 milionów złotych

Kamienice w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Kamienice w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Mieszkańcy Brzegu coraz rzadziej decydują się odrabiać czynszowe długi. W efekcie spółka zarządzająca mieniem komunalnym, która przed laty tworzyła kolejki oczekujących na możliwość odpracowania należności, dziś musi zlecać prace porządkowe zewnętrznym firmom.
Łączna suma nieuregulowanych opłat za mieszkania komunalne w Brzegu to prawie 35 milionów złotych. Prezes miejscowego Zarządu Nieruchomości Miejskich Marek Sidor wskazuje, za mniejsza liczba chętnych do odpracowywania długów może być skutkiem pandemii koronawirusa.

- Kilka osób, które ostatnio nawet rozpoczęły u nas pracę, musiało zrezygnować ze względu na zakażenie, dlatego może zostali zniechęceni. Jeżeli ktoś nie płaci za mieszkanie w spółdzielni czy komuś prywatnemu, to można go eksmitować. Wtedy gmina musi zabezpieczyć lokal. My, będąc tym ostatnim ogniwem, nie mamy już takiej możliwości, dlatego te długi zapewne będą przyrastać - przewiduje.

Problem narasta od lat 90. XX wieku i według szacunków spółki nawet około 40 procent przeterminowanych zobowiązań są niemożliwe do wyegzekwowania.

W lepszej sytuacji jest Namysłów, gdzie zadłużenie mieszkańców wynosi około 300 tysięcy złotych. Prezes tamtejszego Zakładu Administracji Nieruchomości Andrzej Treliński zdradza jednak, że także w tym mieście niewiele osób decyduje się odrobić swoje zobowiązania.

- Jest to sprzątanie klatek schodowych i powierzchni typu ratusz czy dworzec kolejowy. Mężczyznom proponujemy też na przykład koszenie trawników. W 2020 roku tylko na kwotę 6 tysięcy złotych udało nam się namówić ludzi do odpracowania. W 2021 mamy już 4,5 tysiąca - tłumaczy.

Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów, łączne zadłużenie czynszowe na Opolszczyźnie to prawie 50 milionów złotych. Rzecznik KRD Andrzej Kulik wskazuje, że obserwowana w naszym regionie tendencja jest inna niż w skali całego kraju, jednak długi te nie mają wiele wspólnego z pandemią.

- W Polsce mieliśmy powolny wzrost tego zadłużenia, począwszy od zeszłego roku. Potem, na przełomie roku mieliśmy stabilizację, po czym w ostatnim miesiącu nastąpił spory spadek z 456 milionów do 426. Na Opolszczyźnie ten dług od początku ubiegłego roku malał, jednak ostatnio znów zaczął rosnąć - dodaje.

Pod względem wielkości zadłużenia czynszowego nasze województwo zajmuje 3. miejsce w kraju. Wśród dłużników czynszowych w regionie przeważają osoby w wieku od 56 do 65 lat. Niechlubnym rekordzistą jest natomiast 81-latek z Opola, który ma do oddania ponad 536 tysięcy złotych.
Marek Sidor
Andrzej Treliński
Andrzej Kulik

Wiadomości z regionu

2021-06-14, godz. 17:43 Opolanie są dobrej myśli przed meczem Polski ze Słowacją Opolscy kibice optymistami. O 18.00 startuje pierwszy mecz reprezentacji Polski na Euro 2020. Przeciwnikiem niżej notowana Słowacja, która ma jednak patent… » więcej 2021-06-14, godz. 17:39 Pieniądze z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych trafią tam, gdzie były PGR-y Gmina Pawłowiczki, to jedna z trzech w województwie opolskim z terenami po byłych PGR-ach, która otrzymała 100% dofinansowania do wnioskowanej kwoty z Rządowego… » więcej 2021-06-14, godz. 17:15 "Krew potrzebna jest każdego dnia". Na całym świecie obchodzony jest dzisiaj dzień krwiodawstwa Ratuje życie, pomaga w leczeniu i jest najcenniejszym darem, jaki możemy przekazać drugiemu człowiekowi. Mowa o krwi, bo dziś (14.06) przypada Światowy Dzień… » więcej 2021-06-14, godz. 17:00 Neurologia w kędzierzyńskim szpitalu znów przyjmuje pacjentów bez COVID-19 Jak informuje szpital na portalu społecznościowym od dziś (14.06) wraca do dyspozycji pacjentów niezakażonych wirusem SARS-CoV-2 Oddział Neurologii wraz… » więcej 2021-06-14, godz. 16:22 Śluzy po remoncie. Kolejny krok w stronę wykorzystania potencjału Odry wykonany [FILM, ZDJĘCIA] Zakończył się wart 70 milionów złotych remont śluz odrzańskich w Sławięcicach i w Nowej Wsi w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Był to pierwszy taki… » więcej 2021-06-14, godz. 15:15 Coraz więcej dzieci jest uzależnionych od sieci. Hejt wciąż trzyma się mocno Rośnie liczba nastolatków uzależnionych od internetu, którzy pomocy szukają w Miejskim Ośrodku Interwencji Kryzysowej Opolu. Specjaliści wskazują, że… » więcej 2021-06-14, godz. 14:53 Rozpoczyna się spory remont nyskiego parku. Trzeba liczyć się z utrudnieniami, pierwsze już są Rozpoczynają się prace związane z rewitalizacją Parku Miejskiego w Nysie. Przez najbliższe miesiące robotnicy będą między innymi wymieniać nawierzchnię… » więcej 2021-06-14, godz. 14:17 Posłowie i senatorowie Platformy Obywatelskiej z inicjatywą dla przedsiębiorców Pomoc w odbudowie firmy, rozwiązywanie bieżących problemów i opracowanie planu na najbliższe miesiące - to tylko część zadań, jakie posłowie i senatorowie… » więcej 2021-06-14, godz. 12:29 Wyborcza niedziela w czterech opolskich gminach. Są nowi rajcy Cztery opolskie samorządy mają nowych radnych. To trzy gminy miejskie i jedna wiejska. Wybory uzupełniające odbyły się w Oleśnie, Grodkowie, Białej i … » więcej 2021-06-14, godz. 12:21 Biskup Andrzej Czaja został przewodniczącym Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski Biskup Andrzej Czaja obejmie stanowisko przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. Wyboru dokonano podczas plenarnego zebrania w Kalwarii… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »