Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-05-06, 07:47 Autor: Agnieszka Pospiszyl

W szkolnych toaletach ustawią pudełka z darmowymi podpaskami. Trwa zbiórka środków higieny intymnej

W szkolnych toaletach ustawią pudełka z darmowymi podpaskami. Trwa zbiórka środków higieny intymnej [fot. archiwum organizatorów]
W szkolnych toaletach ustawią pudełka z darmowymi podpaskami. Trwa zbiórka środków higieny intymnej [fot. archiwum organizatorów]
Co piąta dorosła kobieta w Polsce może nie mieć pieniędzy na zakup środków higieny intymnej. Problem z dostępem do podpasek mają często uczennice, które okres zaskoczy w czasie lekcji. Ubóstwo menstruacyjne jest problemem, z którym chcą walczyć pracownice Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu. Wymyśliły i prowadzą akcję Intimate Box – zbierają środki higieny intymnej, które w specjalnych pudełkach będą dostępne w damskich łazienkach wszystkich szkół w mieście.
- Zbiórkę ogłosiłyśmy na facebooku – mówi Agnieszka Jarońska, koordynatorka akcji. - Chcemy pozyskać od osób prywatnych, producentów, dystrybutorów czy sklepów środki higieny intymnej osobistej dla kobiet, czyli podpaski, wkładki, tampony, chusteczki nawilżające. Te środki chcemy umieścić w damskich, dziewczęcych łazienkach placówek oświatowo-wychowawczych na terenie naszego miasta.

Problem ubóstwa menstruacyjnego nie dotyczy tylko trzeciego świata, a takie wyobrażenie jest częste. Trudność z dostępem do środków higieny może wynikać z trudnej sytuacji finansowej, ale również z braku edukacji czy zainteresowania tematem wśród rodziców dojrzewających dziewczynek.

- Skala problemu wbrew pozorom jest duża, ale menstruacja to temat, o którym nie mówi się zbyt często – wyjaśnia Danuta Bojda, pracownica socjalna. - To zabrzmi troszeczkę drastycznie i niepokojąco, ale wiemy o przypadkach, kiedy to ubóstwo menstruacyjne wygląda w ten sposób, że dziewczynka nie mając tych tamponów, podpasek, używa skarpetki, ręcznika papierowego, bądź po prostu nie idzie do szkoły.

W akcji bierze udział 20 placówek z Kędzierzyna-Koźla: szkoły podstawowe, średnie i placówki kształcenia specjalnego.

- Odzew jest bardzo duży, a to pokazuje, że problem jest spory – mówi Agata Morkis, dyrektorka kędzierzyńskiego MOPS-u. - Dla nas bardzo ważne jest aby dziewczęta, które w danym dniu są w szkole, mają lekcje i nagle znajdują się w tej trudnej sytuacji, mogły pójść do toalety i mieć łatwy dostęp do środków higieny intymnej.

Zbiórka produktów do higieny intymnej – podpasek, tamponów, wkładek i chusteczek nawilżanych – nadal trwa. Można je przynosić do MOPS-u w Kędzierzynie-Koźlu lub skontaktować się z organizatorkami akcji Intimate Box przez facebooka i indywidualnie umówić się na odbiór darów.
Agnieszka Jarońska
Danuta Bojda
Agata Morkis

Wiadomości z regionu

2021-07-31, godz. 20:05 Akwa Marina stawia na kampery. To może jednak częściowo zmniejszyć pole namiotowe Ośrodek wypoczynkowy nad Jeziorem Nyskim poszerza ofertę dla właścicieli kamperów i przyczep campingowych. Coraz większa liczba tych pojazdów może jednak… » więcej 2021-07-31, godz. 19:00 Żywa lekcja historii w Nysie. Na fortyfikacjach i jeziorze można poznać przebieg walk, do których doszło na początku… Około 250 rekonstruktorów z Polski i Czech bierze udział w inscenizacjach w ramach tegorocznych Dni Twierdzy Nysa. Na miejscowych fortyfikacjach, a także na… » więcej 2021-07-31, godz. 19:00 Prawie 2800 psów z różnych stron świata można zobaczyć w ogrodach pałacu w Mosznej. "Trzeba sporo włożyć w to… Prawie 2 800 czworonogów bierze udział w 39. Międzynarodowej Wystawie Psów Rasowych, która odbywa się w ogrodach pałacu w Mosznej. » więcej 2021-07-31, godz. 17:30 Terytorialsi na froncie walki z pandemią. "Nasi żołnierze byli po prostu tam, gdzie byli potrzebni" Ponad 100 tysięcy wykonanych wymazów, wsparcie blisko 30 punktów szczepień, ponad 30 Domów Pomocy Społecznej i ponad 100 szpitali. 13. Śląska Brygada Obrony… » więcej 2021-07-31, godz. 17:24 Duże zainteresowanie Białą Sobotą w Opolskim Centrum Onkologii [FILM] Opolanie dbają o zdrowie! Dużym zainteresowaniem cieszyła się Biała Sobota w Opolskim Centrum Onkologii w Opolu. Na miejscu można było m.in. wykonać mammografię… » więcej 2021-07-31, godz. 15:43 Ewakuacja mieszkańców w Dąbrówce Łubniańskiej po uszkodzeniu gazociągu [AKTUALIZACJA] Uszkodzenie gazociągu przyczyną ewakuacji mieszkańców w Dąbrówce Łubniańskiej w powiecie opolskim. » więcej 2021-07-31, godz. 15:00 Wojewódzkie dożynki znów odwołane z powodu pandemii, ale konkurs koron żniwnych się odbędzie Drugi rok z rzędu z powodu pandemii koronawirusa zarząd województwa opolskiego zrezygnował z organizacji wojewódzkich dożynek. Aby utrzymać tradycję tworzenia… » więcej 2021-07-31, godz. 14:34 Zawodowcy już ich nie potrzebują, ochotnicy z nich skorzystają Strażacy zawodowi z Kędzierzyna-Koźla dostali nowe samochody w miejsce wysłużonych pojazdów. Stare auta nadal są sprawne i mogą służyć dalej strażakom… » więcej 2021-07-31, godz. 13:15 Szkoła w Biedrzychowicach została doposażona w pomoce naukowe Szkoła podstawowa w Biedrzychowicach na wniosek władz gminy Głogówek otrzymała blisko 50 tys. złotych dofinansowania z budżetu państwa na zakup pomocy… » więcej 2021-07-31, godz. 13:00 Muzeum Wsi Opolskiej uczy rozpoznawać lokalne rośliny i zwierzęta. Placówka zaprasza na bezpłatne weekendowe wars… W Muzeum Wsi Opolskiej można lepiej poznać lokalną przyrodę, a także dowiedzieć się, jakie zmiany zaszły w niej na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »