Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-04-27, 07:30 Autor: Witold Wośtak

Pandemia wpływa na popularność ogródków działkowych. "To obcowanie z przyrodą, a nie zamknięcie w bloku'"

Ogródki działkowe w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Ogródki działkowe w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Ogródki działkowe w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Ogródki działkowe w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Rośnie zainteresowanie ogródkami działkowymi. Wobec utrzymujących się restrykcji związanych z pandemią zwłaszcza mieszkańcy bloków i kamienic szukają dla siebie przestrzeni, gdzie mogą odetchnąć i spokojnie wypocząć.
Mówi się, że popyt jest większy niż podaż. Bartłomiej Kozera, prezes Okręgu Opolskiego Polskiego Związku Działkowców, uważa, że wraca moda na zdrowe warzywa i owoce.

- Przez jakiś czas działka była traktowana jako miejsce rekreacji. Teraz powraca moda na własne pomidory, ogórki i fasolę. Po drugie to dobre miejsce zabaw dla dzieci - coraz więcej młodych rodziców decyduje się na działkę, żeby ich pociechy mogły biegać i szaleć na świeżym powietrzu. Po trzecie na ogródki działkowe patrzy się jak na inwestycję.

Ceny wahają się od kilku do nawet 25 tysięcy złotych, w zależności od wielkości działki, wyposażenia i dostępnych mediów. Zdaniem Czesławy Chyłki, prezes ROD "Kopciuszek" w Opolu, większe zainteresowanie ogródkami widać zwłaszcza wśród młodych osób.

- Nie powiedziałabym, że na naszym ogrodzie ceny poszybowały mocno w górę. Na podstawie działek wystawionych w internecie ceny rozpoczynają się od 10 tysięcy złotych. Najdroższy obecnie ogródek kosztuje 25 tysięcy złotych. To rekreacyjna działka z prądem i wodą ze studni. Ona nie jest pitna, bo wodę pitną dopiero doprowadzamy do ogrodu.

Doświadczeni działkowicze przekonują, że pracy w ogródku jest dużo, jeśli podchodzi się do sprawy ambitnie.

- Zależy, jak ktoś przykłada się. Jeśli lubi się to, pracy jest sporo. Co innego w przypadku głównie młodych ludzi, którzy mają tylko trawnik i altankę. Wtedy nie ma innej pracy niż koszenie.

- Na działce praca jest ciągle. To obcowanie z przyrodą, a nie siedzenie w betonowych blokach. Nie ma tu dużego ruchu ani zgiełku, ale jest cisza i śpiew ptaków. Czego więcej potrzeba do szczęścia?

Dodajmy, na Opolszczyźnie co roku zmienia się około 1600 właścicieli ogródków działkowych, ale w ubiegłym roku ta liczba była większa o około 600.
Bartłomiej Kozera
Czesława Chyłka
Działkowicze

Wiadomości z regionu

2021-09-20, godz. 19:00 Aquapark w Opolu? Na razie miasto wyłoni biuro projektowe Do końca roku ma być znana firma, która przygotuje dokumentację projektową opolskiego aquaparku. Ten ma powstać w miejsce obecnego stadionu Odry przy ulicy… » więcej 2021-09-20, godz. 18:00 Narkotyki u seniora tuż przed emeryturą. Mężczyźnie grozi 15 lat więzienia Cztery kilogramy suszu oraz ponad 20 krzewów konopi indyjskiej przejęli policjanci z Głubczyc. » więcej 2021-09-20, godz. 16:43 12 lat więzienia grozi Rafałowi M., który pod wpływem narkotyków miał zaatakować kierowcę nożem i ukraść sa… Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył proces 31-letniego Rafała M., który odpowiada za rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia. Oskarżony tłumaczył… » więcej 2021-09-20, godz. 15:50 Na opolskich drogach będzie bezpieczniej. Samorządy podpisały umowy na budowę przejść dla pieszych w ramach RFRD 9 gmin oraz 8 powiatów otrzyma łącznie ponad 5 milionów złotych na budowę oraz przebudowę przejść dla pieszych. W Starostwie Powiatowym w Namysłowie… » więcej 2021-09-20, godz. 15:00 Po 2 latach batalii rozpoczął się remont pomnika Powstańców Śląskich w Zawadzkiem Miał być gotowy na obchody stulecia powstań śląskich, ale dopiero teraz ruszyły prace. Pomnik powstańców, znajdujący się na cmentarzu w Zawadzkiem, przechodzi… » więcej 2021-09-20, godz. 14:15 Zamiast pod 998 teraz będziemy dzwonić pod ogólnoeuropejski numer alarmowy 112 Opolszczyzna rozpoczyna jutro (21.09) proces przełączania tradycyjnego numeru 998, należącego do straży pożarnej, na numer Centrum Powiadamiania Ratunkowego… » więcej 2021-09-20, godz. 13:30 Obywatelskie zatrzymanie kierowcy, który prowadził mając ponad 3 promile Policjanci po służbie zatrzymali pijanego kierowcę. 40-latek próbował prowadzić samochód mają ponad 3 promile alkoholu we krwi. W obywatelskim zatrzymaniu… » więcej 2021-09-20, godz. 12:52 Opolska korona zajęła trzecie miejsce na Dożynkach Prezydenckich w Warszawie Sukces delegacji województwa opolskiego na tegorocznych Dożynkach Prezydenckich w Warszawie. Trzecie miejsce w 'Konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy… » więcej 2021-09-20, godz. 12:50 Paweł Kukiz w Radiu Opole o zaostrzeniu kar za przestępstwa korupcyjne Sejm przyjął w piątek (17.09) nowelizację Kodeksu karnego w sprawie zaostrzenia konsekwencji karnych popełnienia przestępstw korupcyjnych oraz zwiększającą… » więcej 2021-09-20, godz. 12:45 Trzeźwy poranek na opolskiej autostradzie A4. Policjanci sprawdzali trzeźwość kierowców Opolscy policjanci z wydziału ruchu drogowego badali trzeźwość kierowców wjeżdżających i zjeżdżających rano z autostrady. W akcji 'Trzeźwy poranek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »