Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-04-22, 08:45 Autor: Daniel Klimczak

Wkrótce ruszą procedury związane z rozbudową cmentarza w Namysłowie. Bez niej za 3 lata na nekropolii skończyłyby się wolne miejsca

Cmentarz [fot. Daniel Klimczak]
Cmentarz [fot. Daniel Klimczak]
Namysłów przygotowuje się do rozbudowy cmentarza przy ulicy Oławskiej. To konieczne, ponieważ w przeciwnym razie na nekropolii wkrótce skończyłyby się wolne miejsce.
Według szacunków magistratu, przy obecnej liczbie zgonów, najdalej za 3 lata nie byłoby gdzie stawiać nowych grobów. Jak jednak zapewnia burmistrz Bartłomiej Stawiarski, obecnie nie ma takiego zagrożenia, bo miasto w porę zadbało o rozbudowę cmentarza. Zanim jednak ruszy montaż ogrodzenia, konieczne będzie odpowiednie przygotowanie terenu.

- W tej chwili przygotowujemy się do procedury odlesiania. Przypomnę, to była taka sytuacja, że my, aby powiększyć cmentarz, musieliśmy zamienić działki z Lasami Państwowymi. Te działki, które mamy przeznaczone pod poszerzenie cmentarza są w tej chwili zalesione, także trwa procedura odlesiania, a później wycinki drzew i po tym będziemy poszerzać cmentarz, bo tam faktycznie już drastycznie zmniejsza się liczba wolnych miejsc - wyjaśnia.

Pod rozbudowę cmentarza przeznaczono 4,5-hektarową działkę, którą Lasy Państwowe przekazały miastu w zamian za grunty w Krasowicach.

Procedury związane z powiększeniem nekropolii mają rozpocząć się jeszcze w tym roku, jednak władze miasta na razie nie precyzują, kiedy będzie można dokonywać pochówków na nowej części cmentarza. Rozbudowa musi zostać poprzedzona spełnieniem warunków związanych z wycinką drzew. To miedzy innymi uzyskanie stosownych pozwoleń, czy zastępcze nasadzenia.

Przypomnijmy, że to tylko część planowanych inwestycji. Wcześniej, bo za około pół roku do użytku ma zostać oddane kolumbarium, które będzie mogło pomieścić 600 urn z prochami zmarłych.
Bartłomiej Stawiarski

Wiadomości z regionu

2021-07-27, godz. 21:15 Strażacy tym razem pomogli małemu nietoperzowi w wydostaniu się na wolność. Zwierzę schowało się w mieszkaniu za… Opolscy strażacy tym razem pomogli małemu nietoperzowi w wydostaniu się na wolność. Zwierzę miało schować się w ciemnym zakamarku szafy, o czym strażaków… » więcej 2021-07-27, godz. 21:00 Raport dnia: ponad 100 nowych infekcji w kraju. Na Opolszczyźnie zakaziło się 5 osób. Ponad 17 mln Polaków jest w… Pięć nowych zakażeń koronawirusem i śmierć jednej osoby potwierdzono dziś (27.07) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-07-27, godz. 19:00 Remont Alei Wojska Polskiego w Nysie może rozpocząć się jeszcze tego lata. Nie obędzie się bez utrudnień Nyskie starostwo podpisze umowę z wykonawcą remontu alei Wojska Polskiego w stolicy powiatu. Samorząd znalazł brakujące pieniądze potrzebne do realizacji… » więcej 2021-07-27, godz. 19:00 Wymień starą kuchenkę czy mikser na sadzonkę albo nasiona Związek międzygminny 'Czysty Region' po raz kolejny organizuje zbiórkę elektroodpadów. Osoby, które wezmą w niej udział, dostaną w zamian sadzonki drzew… » więcej 2021-07-27, godz. 17:30 Rozpoczęła się ekshumacja dawnego cmentarza przywięziennego w Strzelcach Opolskich Rozpoczęły się prace ekshumacyjne na terenie dawnego cmentarza przywięziennego w Strzelcach Opolskich. Nekropolia była używana do lat 40. XX wieku. Chowano… » więcej 2021-07-27, godz. 17:29 Pracowite popołudnie głubczyckich strażaków po opadach deszczu Kilka razy musieli interweniować strażacy z Głubczyc po dzisiejszych opadach deszczu na południu naszego regionu. Na ul. Sosnowieckiej w okolicach młyna została… » więcej 2021-07-27, godz. 17:15 Ciało znalezione w słowackich Tatrach to 24-letni mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla Turysta, którego ciało znaleziono pod ścianą Baraniego Zwornika na Słowacji to 24-letni Kornel Kosarzycki z Kędzierzyna-Koźla. Rodzina potwierdziła tożsamość… » więcej 2021-07-27, godz. 16:50 Sąd umorzył postępowanie wobec Przyjaznego Samorządu. Chodzi o październikowy protest w ramach "Strajku kobiet" Przyjazny Samorząd Powiatu Namysłowskiego nie zostanie ukarany za październikową manifestację na ulicach Namysłowa. Sąd Rejonowy w Kluczborku umorzył postępowanie… » więcej 2021-07-27, godz. 16:02 Ruszyły wypłaty świadczenia 300 plus na szkolną wyprawkę Na Opolszczyźnie ruszyły wypłaty świadczenia 300 plus na szkolną wyprawkę. W ramach pierwszej transzy na rachunki bankowe ponad trzech tysięcy rodziców… » więcej 2021-07-27, godz. 15:30 Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu zyskał nowy zbiornik na tlen. Inwestycja zwiększy bezpieczeństwo pacjentów Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu zyskał nowy zbiornik na tlen. Urządzenie ważące blisko 3,5 tony o pojemności ponad 6 tysięcy litrów wkrótce będzie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »