Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-04-08, 20:45 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Wojewoda o wczorajszym wybuchu w Blachowni: sytuacja, że służby o tym nie wiedzą, jest nie do przyjęcia

Nowy samochód-drabina kędzierzyńskich strażaków [fot. PSP Kędzierzyn-Koźle]
Nowy samochód-drabina kędzierzyńskich strażaków [fot. PSP Kędzierzyn-Koźle]
Sławomir Kłosowski [fot. facebook / wojewoda opolski]
Sławomir Kłosowski [fot. facebook / wojewoda opolski]
- Firma, w której doszło wczoraj do wybuchu, jest zakładem o zwiększonym ryzyku awarii przemysłowej. Takie przedsiębiorstwa mają obowiązek od razu informować o podobnych zdarzeniach – mówi wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. Jednocześnie informuje w filmie umieszczonym w mediach społecznościowych, że rozmawiał dzisiaj z Komendantem Wojewódzkim Policji, żeby sprawdzić, na jakim etapie jest postępowanie wyjaśniające.
- To, że służby ratunkowe nie widziały o wybuchu, jest niedopuszczalne – mówi Sławomir Kłosowski. - Każdy zakład w momencie zaistnienia tego typu zdarzenia ma obowiązek zgłaszać to zarówno Państwowej Straży Pożarnej jak i wszystkim innym jednostkom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo. Oby do tego typu zdarzeń nie dochodziło nigdy, ale taka sytuacja jaka wczoraj zaistniała w Kędzierzynie-Koźlu jest nie do przyjęcia.

Kontrole w sprawie wybuchu reaktora w instalacji chemicznej wszczął Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska oraz Państwowa Inspekcja Pracy. Jak powiedział PAP zastępca Okręgowego Inspektora Pracy Tomasz Krzemieniowski, pracownicy którzy zauważyli drgania reaktora, zdążyli uciec. Podmuch eksplozji uszkodził elewację budynku, której elementy znaleziono w sąsiadujących biurowcach innej firmy.

Przypomnijmy, do wybuchu reaktora chemicznego w Blachowni w Kędzierzynie-Koźlu doszło wczoraj. Jedna osoba została lekko poszkodowana. Mimo, że eksplozja była potężna, służby ratownicze, w tym straż pożarną wezwano dopiero po kilku godzinach. O wybuchu wcześniej wiedziały media niż strażacy.
Sławomir Kłosowski

Wiadomości z regionu

2021-10-26, godz. 07:00 Duży pożar gospodarstwa w Grzędzinie w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim Całą noc trwało gaszenie budynku gospodarczego w miejscowości Grzędzin w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Ogień pojawił się tam przed 21:00 wczoraj… » więcej 2021-10-26, godz. 07:00 Wody Polskie sprawdzają, kto i co wpuszcza do rzek. Niektórych urządzeń nie ma na mapach Pracownicy Wód Polskich sprawdzają, kto, co i na jakich zasadach wpuszcza do rzek i strumieni. Zakończono właśnie pierwszy etap, w którym metr po metrze… » więcej 2021-10-25, godz. 22:15 Raport dnia: rośnie liczba przypadków koronawirusa w kraju i regionie. Covid w kolejnych szkołach w Opolu [INFOGRAF… Mamy 39 nowych przypadków koronawirusa w województwie opolskim. W całym kraju minionej doby Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 2950 nowych zakażeń. » więcej 2021-10-25, godz. 21:30 Nowe zwierzę w opolskim zoo. To Dolores, czyli samica takina złotego Opolski ogród zoologiczny ma nową lokatorkę. To samica takina złotego i ma na imię Dolores. Liczy sobie dokładnie rok, a do Opola przyjechała z czeskiego… » więcej 2021-10-25, godz. 20:30 Nysa zapowiada rewolucję drogową. "Chcemy realizować inwestycje z ogromnym rozmachem" Nysa zapowiada spory program inwestycji drogowych. W najbliższych latach miasto chce wydać na ten cel ponad 100 milionów złotych. » więcej 2021-10-25, godz. 20:00 Zaplanowana na dziś sesja rady miejskiej w Namysłowie nie odbyła się z powodu braku kworum. Cześć radnych nie pojawiła… Nie udało się zorganizować zaplanowanej na dziś (25.10) sesji namysłowskiej rady miasta. Grupa radnych opozycji, na znak protestu, nie pojawiła się na sali… » więcej 2021-10-25, godz. 20:00 Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Głubczycach realizuje ogólnopolski projekt "Tydzień Uczniowskiej… Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Głubczycach włączył się do ogólnopolskiej akcji 'Tydzień Uczniowskiej SuperMocy'. Uczniowie nie zawsze… » więcej 2021-10-25, godz. 18:30 Rozwój usług opiekuńczych, specjalistycznych i wolontariatu senioralnego to priorytety polityki senioralnej dla Opo… - Myślimy nad programami międzypokoleniowymi i wykorzystaniem potencjału, który drzemie w seniorach - mówiła podczas wizyty w Opolu Lidia Ułanowska, dyrektor… » więcej 2021-10-25, godz. 18:30 W Głuchołazach przez miesiąc będą utrudnienia na DW 411 W środę (27.10) w Głuchołazach rozpoczyna się remont ulicy Wrocławskiej, czyli drogi wojewódzkiej 411. Wykonawca - firma VIANKO - informuje, że wtedy rozpocznie… » więcej 2021-10-25, godz. 18:00 W Wołczynie nie rezygnują z planów sprzedaży solanki. "Cena rynkowa sięga 800 złotych za metr sześcienny" Dobiega końca budowa stacji czerpania i magazynowania solanki w Wołczynie. Inwestycja kosztuje pół miliona złotych. Tydzień temu (17.10) uroczyście otwarto… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »