Radio Opole » Gospodarka
2021-04-16, 08:30 Autor: Witold Wośtak

NIK opublikowała wnioski z kontroli reaktywacji kędzierzyńsko-kozielskiego portu

Żegluga śródlądowa [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Żegluga śródlądowa [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Najwyższa Izba Kontroli Delegatura w Opolu [fot. Justyna Krzyżanowska]
Najwyższa Izba Kontroli Delegatura w Opolu [fot. Justyna Krzyżanowska]
Opolska delegatura Najwyższej Izby Kontroli sprawdziła działania podejmowane w związku z próbą reaktywacji portu śródlądowego w Kędzierzynie-Koźlu.
Kontrolerzy ocenili magistrat, Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy, Polskie Koleje Państwowe i PKP PLK. Z raportu pokontrolnego wynika m.in., że gmina bezzasadnie pominęła przetargowy tryb zbycia nieruchomości. - To zapewniłoby jak największą przejrzystość podejmowanych działań - mówi Iwona Zyman, dyrektor Delegatury NIK w Opolu.

- Niestety, istotne były zaniechania gminy i spółki Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy przy ustalaniu sposobu opodatkowania wniesienia aportem wspomnianych nieruchomości. One skutkowały skorygowaniem podatku naliczonego z tytułu aportu o kwotę ponad 1,6 miliona złotych.

Jak zaznacza Iwona Zyman, w przypadku PKP stwierdzono, że negocjacje prowadzone z inwestorem nie doprowadziły do zawarcia umowy.

- Nie ustalono nawet wszystkich istotnych przedmiotowo jej postanowień, w tym ceny i przedmiotu najmu. Nastąpiło to pomimo aktywnego reagowania na zgłaszane wnioski dotyczące rozpoczęcia procedur mających na celu sprzedaż w latach 2015-2016 lub oddanie w najem działek w sąsiedztwie Portu Koźle.

Zdaniem NIK, działania PKP odzwierciedliły jednak zasady swobody prowadzenia działalności i zawierania umów oraz obowiązujących w spółce regulacji wewnętrznych.

Zgodę na sprzedaż majątku PKP musiałby też wydać minister od spraw transportu. Poza tym NIK nie stwierdziła zaniechania obowiązku udostępniania infrastruktury kolejowej, co wynika z ustawy o transporcie kolejowym.
Iwona Zyman 1
Iwona Zyman 2

Gospodarka

2021-05-18, godz. 19:30 Gminy inwestują w remonty dróg Samorządy corocznie inwestują w poprawę stanu dróg najniższej kategorii. Gminy Walce i Strzeleczki przymierzają się właśnie do rozpoczęcia kolejnych… » więcej 2021-05-18, godz. 16:30 Prawie 8,5 miliona złotych trafiło do opolskich samorządów. To kolejne pieniądze z Rządowego Funduszu Rozwoju Dr… Kolejne umowy w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg podpisane. Dzisiaj (18.05) w Oleśnie wojewoda opolski Sławomir Kłosowski spotkał się z przedstawicielami… » więcej 2021-05-18, godz. 15:03 Opolski ratusz chce połączyć trzy przychodnie miejskie w jedną spółkę. Plan ma zostać zrealizowany do końca r… Do końca roku opolskie przychodnie miejskie mają być połączone w jedną spółkę. Chodzi o lecznicę 'Śródmieście', 'Zaodrze' i 'Centrum'. Nowa spółka… » więcej 2021-05-18, godz. 14:32 Ponad 5,5 miliona złotych na drogi rolne z budżetu województwa Zarząd województwa opolskiego wybrał projekty dróg rolnych, które otrzymają dofinansowanie. Wybudowanych zostanie 24,3 km dróg. » więcej 2021-05-18, godz. 08:00 W lecie ruszy remont DK 39 na całym odcinku biegnącym przez Brzeg. Będą utrudnienia w ruchu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad szykuje się do remontu krajowej '39' w Brzegu. To oznacza, że kierowcy korzystający z jednej z głównych arterii… » więcej 2021-05-17, godz. 16:36 Wsparcie od Grupy Azoty ZAK S.A trafiło do szpitala w Białej. Placówka kupi specjalistyczne łóżka [FILM, ZDJĘCI… Blisko 90 tysięcy złotych otrzymał dzisiaj (17.05) szpital w Białej od Grupy Azoty ZAK S.A. Za te pieniądze kupione będą 3 specjalistyczne łóżka na oddział… » więcej 2021-05-17, godz. 16:30 Uwaga pracodawcy! W ZUS trzeba podać kod zawodu ubezpieczonego pracownika Od 16 maja obowiązuje nowa zasada w zgłoszeniach do ubezpieczeń społecznych. W formularzach zgłoszeniowych trzeba poinformować o wykonywanym przez ubezpieczonego… » więcej 2021-05-17, godz. 12:15 W Sieroniowicach powstało centrum dystrybucyjne. Pracę znajdzie 500 osób Jutro (18.05) z nowego centrum dystrybucyjnego sieci sklepów Dino wyjadą pierwsze transporty. Hala o powierzchni 45 tys. metrów kwadratowych powstała na strefie… » więcej 2021-05-16, godz. 18:00 Stawiane są kolejne zbiorniki zwiększające możliwości pracy. Modernizacja oczyszczalni ścieków w Gościejowicach… Prace przy rozbudowie i modernizacji oczyszczalni ścieków w Gościejowicach postępuje zgodnie z planem. To kluczowa inwestycja dla gminy Niemodlin. » więcej 2021-05-16, godz. 11:31 KOWR uruchomił pożyczki dla rolników Opolscy rolnicy, którzy chcą unowocześnić swoje gospodarstwo lub jeszcze bardziej rozwijać w nim produkcję na przykład rośliną mogą ubiegać się o pomoc… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »