Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-04-07, 09:59 Autor: Krzysztof Rapp

Mniejszość Niemiecka odpowiada Januszowi Kowalskiemu: "To wyborcy na nas głosują"

- Całe szczęście, że to nie Janusz Kowalski decyduje, kto rządzi w naszym regionie, ale wyborcy - tak w Porannej Loży Radiowej mówił dziś (07.04) Rafał Bartek, lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Odniósł się w ten sposób do wczorajszych (06.04) wypowiedzi posła Solidarnej Polski, który na naszej antenie stwierdził, że Mniejszość Niemiecka jest już zmęczona rządzeniem regionem i że on zrobi wszystko, żeby za 3 lata przestała współrządzić Opolszczyzną.
- Słuchając pana posła Kowalskiego mam czasami wrażenie, że on tak jak zdarta płyta, co się pojawia w mediach, to powtarza co pół roku, co rok to samo - że trzeba odsunąć dla odsunięcia, że trzeba skrytykować dla krytyki. A nie ma w tej aktywności pana posła wizji rozwoju, więc nad tym mogę ubolewać - komentował Rafał Bartek.

Lider TSKN odrzucił też tezę posła Kowalskiego, że Mniejszość Niemiecka bardziej dba o te regiony Opolszczyzny, w których rządzą jej przedstawiciele i to tam częściej płyną różnego rodzaju dotacje. - Po pierwsze to nawet administracyjnie, formalnie nie mamy takich możliwości, bo nie jesteśmy rządzący tylko współrządzący. Po drugie, jeżeli spojrzeć w nasz program, w nasze porozumienie, to zawsze ono bazowało na zrównoważonym rozwoju. Bylibyśmy głupcami, gdybyśmy bazowali na tym, że możemy rozwijać jakąś jedną część regionu nie myśląc o drugiej. To nie może być tak, że jednak gmina się rozwinie, a druga nie, bo to oznacza, że ścieżka rowerowa skończy się na granicy jednej gminy - przekonywał Rafał Bartek.

- Zacznijmy od tego, że przedstawiciele Mniejszości Niemieckiej są obywatelami Polski i jako tacy mają czynne i bierne prawo wyborcze - przekonywał kolejny gość Porannej Loży Radiowej politolog prof. Adam Drosik.

- Na poziomie wyborów regionalnych, samorządowych stwarza im to możliwość startowania. No i z racji tego, że na Opolszczyźnie Mniejszość Niemiecka stanowi zwartą grupę i w wielu gminach są właściwie większością, jeśli chodzi o liczbę mieszkańców, to to umożliwia im zdobycie głosów. Nie współrządzą regionem, nie rządzą w wielu gminach dlatego, że są z Mniejszości Niemieckiej, tylko dlatego, że cieszą się największym poparciem - argumentował prof. Drosik.

Podsumowując Rafał Bartek powiedział, że w polityce nie ma mowy o zmęczeniu władzą i że Mniejszość Niemiecka ma jeszcze wiele do zrobienia i dużo pomysłów i umawia się z wyborcami na kolejne programy.
Rafał Bartek, lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie cz.1
Rafał Bartek, lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie cz.2
prof. Adam Drosik, politolog

Wiadomości z regionu

2021-05-08, godz. 11:10 Raport MZ. W kraju 4765 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Na Opolszczyźnie potwierdzono 165 zachorowań Z powodu COVID-19 zmarło 109 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 312 osób. Minionej doby wykonano 63 455 test… » więcej 2021-05-08, godz. 10:45 Nowy gatunek prehistorycznego gada odnaleziony w Kocurach koło Dobrodzienia Skamieniałości kręgowców sprzed około 210 mln lat, w tym ryb dwudysznych, żółwi i nowego gatunku aetozaura - prehistorycznego gada przypominającego dzisiejsze… » więcej 2021-05-08, godz. 10:00 "Na razie wszyscy się cieszą z sytuacji, która jest, czyli że turystyka powoli jest odmrażana". Hotele wznawiają… W porannej rozmowie 'W cztery oczy' Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej mówił o wznowieniu od dziś (8.05) działalności hoteli… » więcej 2021-05-08, godz. 10:00 Za dwa miesiące zakończy się remont DW 454 w Ziemiełowicach. "Przy obecnej pogodzie roboty powinny być prowadzone… 2 lipca zakończy się przebudowa drogi w Ziemiełowicach. Obecnie ten prawie 3-kilometrowy fragment DW 454 między Jastrzębiem a Ziemiełowicami jest wyłączony… » więcej 2021-05-08, godz. 10:00 Opole: ponad 100 dzieci może nie dostać się do przedszkoli. W placówkach brakuje miejsc W opolskich przedszkolach zakończył się pierwszy etap rekrutacji. Już teraz wiadomo, że w tym roku nie wszystkie dzieci dostaną się do placówki. Obecnie… » więcej 2021-05-08, godz. 08:00 Gdzie można, budują ścieżki asfaltowe, a gdzie się nie da, ze specjalnej kostki przyjaznej rowerzystom Trwa budowa ścieżek rowerowych w Gogolinie. Obecnie powstają 4 takie trakty. Trzy z nich będą asfaltowe, co ułatwia jazdę na rowerze, rolkach czy poruszanie… » więcej 2021-05-08, godz. 07:45 12 mieszkań w Kędzierzynie-Koźlu czeka na lokatorów. Najpierw jednak muszą je wyremontować Gmina Kędzierzyn-Koźle rozpoczęła właśnie kolejną procedurę wynajmu mieszkań do remontu, a skorzystać mogą np. mieszkańcy, którzy szukają dla siebie… » więcej 2021-05-07, godz. 22:00 Oddali hołd powstańcom, którzy sto lat temu bili się o Kędzierzyn-Koźle Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski, posłanka Katarzyna Czochara, były senator Grzegorz Peczkis oraz przedstawiciele środowisk patriotycznych i mieszkańcy… » więcej 2021-05-07, godz. 20:45 "Setna rocznica III powstania śląskiego - panorama powstań śląskich". W Opolu stanęła wystawa w formie fotoplas… Panorama powstań śląskich, to wystawa na wzór fotoplastykonu upamiętniająca setną rocznicę III Powstania Śląskiego. Złożona z ośmiu elementów ekspozycja… » więcej 2021-05-07, godz. 20:10 Raport dnia: 205 nowych zakażeń w regionie i ponad 6 tysięcy w kraju. Wciąż jest wysoka liczba zgonów z powodu COVID-19… 205 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 7 osób potwierdzono dziś (07.05) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »