Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-10, 09:44 Autor: Katarzyna Plewnia

Pandemia jest nieprzewidywalna - tak samo, jak wirus SARS-CoV-2, który ją wywołał

Walka z pandemią, przebieg jej trzeciej fali w regionie i najnowsze zalecenia dotyczące m.in. odraczania zabiegów planowych były tematem Porannej Loży Radiowej. Gośćmi Radia Opole byli ordynator oddziału zakaźnego Szpitala Wojewódzkiego w Opolu dr Wiesława Błudzin i dyr. Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu Dariusz Madera.
- To jest chyba cisza przed burzą, też bym chciała, abyśmy mogli już mówić o końcu epidemii, ale nadal musimy z nią walczyć - tak do przebiegu trzeciej fali epidemii w regionie odniosła się dr Wiesława Błudzin, ordynator oddziału chorób zakaźnych Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. - Pandemia jest tak samo nieprzewidywalna, jak wirus, który ją wywołał - mówiła.

- Trudno przewidzieć tak, jak jest nieprzewidywalny przebieg zakażenia SARS-CoV-2. Jest nieprzewidywalny całkowicie, bo mieliśmy i mamy osoby, które mają 90 lat i wychodzą do domu, i mają lekki przebieg, a mieliśmy i takie, że trzydzieści kilka lat i się duszą. Po prostu całkowicie nieprzewidywalny, więc zobaczymy, jak to będzie - przyznała.

- Służba zdrowia jest już na granicy wydolności, jednym z problemów jest np. brak personelu - mówiła dr Wiesława Błudzin na antenie Radia Opole. Aby więc podołać zadaniom związanym z walką z pandemią podejmowane są takie decyzje, jak ta NFZ o ograniczeniu do minimum lub czasowym zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo. - Dobrze, że są to zalecenia, a nie twarde rozporządzenia - dodaje gość Radia Opole. Te ograniczenia nie dotyczą też np. pacjentów onkologicznych czy osób w sytuacji zagrożenia życia.

- Jeżeli np. ktoś ma kamień w pęcherzyku i ma go już 20 lat, a nic się z nim nie dzieje, nie ma żadnych dolegliwości, to może być jeszcze troszeczkę odroczony, natomiast jeśli ktoś ma bóle to musi być przyjęty, zoperowany i koniec, nie ma dwóch zdań - dodała.

- Jest to zalecenie, które powinno być przestrzegane, ale my mamy wysokospecjalistyczne oddziały, jedyne w naszym regionie, więc w każdym przypadku o ewentualnym odroczeniu zabiegu planowego będziemy decydować indywidualnie - mówił z kolei Dariusz Madera, dyr. Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.

- Będziemy brali pod uwagę stan zdrowia pacjenta, czy to odroczenie jest możliwe do zrealizowania, czy nie. Tutaj, w odróżnieniu od wcześniejszych sytuacji, gdzie prezes NFZ wskazywał wstrzymanie działalności planowej, tutaj mamy zalecenie. A zalecenie pozwala jednak kadrze medycznej podejmować decyzję, czy ten zabieg planowy powinien czy nie powinien być realizowany w tym momencie.

- Musimy przygotować kadrę do zabezpieczenia pacjentów z COVID-19, ale nie może być tak, że inni pacjenci trafiający do szpitali będą poszkodowani - dodał Dariusz Madera.
dr Wiesława Błudzin, ordynator oddz. zakaźnego Szpitala Wojewódzkiego w Opolu, cz. 1
dr Wiesława Błudzin, ordynator oddz. zakaźnego Szpitala Wojewódzkiego w Opolu, cz. 2
Dariusz Madera, dyr. Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu

Wiadomości z regionu

2021-07-31, godz. 20:05 Akwa Marina stawia na kampery. To może jednak częściowo zmniejszyć pole namiotowe Ośrodek wypoczynkowy nad Jeziorem Nyskim poszerza ofertę dla właścicieli kamperów i przyczep campingowych. Coraz większa liczba tych pojazdów może jednak… » więcej 2021-07-31, godz. 19:00 Żywa lekcja historii w Nysie. Na fortyfikacjach i jeziorze można poznać przebieg walk, do których doszło na początku… Około 250 rekonstruktorów z Polski i Czech bierze udział w inscenizacjach w ramach tegorocznych Dni Twierdzy Nysa. Na miejscowych fortyfikacjach, a także na… » więcej 2021-07-31, godz. 19:00 Prawie 2800 psów z różnych stron świata można zobaczyć w ogrodach pałacu w Mosznej. "Trzeba sporo włożyć w to… Prawie 2 800 czworonogów bierze udział w 39. Międzynarodowej Wystawie Psów Rasowych, która odbywa się w ogrodach pałacu w Mosznej. » więcej 2021-07-31, godz. 17:30 Terytorialsi na froncie walki z pandemią. "Nasi żołnierze byli po prostu tam, gdzie byli potrzebni" Ponad 100 tysięcy wykonanych wymazów, wsparcie blisko 30 punktów szczepień, ponad 30 Domów Pomocy Społecznej i ponad 100 szpitali. 13. Śląska Brygada Obrony… » więcej 2021-07-31, godz. 17:24 Duże zainteresowanie Białą Sobotą w Opolskim Centrum Onkologii [FILM] Opolanie dbają o zdrowie! Dużym zainteresowaniem cieszyła się Biała Sobota w Opolskim Centrum Onkologii w Opolu. Na miejscu można było m.in. wykonać mammografię… » więcej 2021-07-31, godz. 15:43 Ewakuacja mieszkańców w Dąbrówce Łubniańskiej po uszkodzeniu gazociągu [AKTUALIZACJA] Uszkodzenie gazociągu przyczyną ewakuacji mieszkańców w Dąbrówce Łubniańskiej w powiecie opolskim. » więcej 2021-07-31, godz. 15:00 Wojewódzkie dożynki znów odwołane z powodu pandemii, ale konkurs koron żniwnych się odbędzie Drugi rok z rzędu z powodu pandemii koronawirusa zarząd województwa opolskiego zrezygnował z organizacji wojewódzkich dożynek. Aby utrzymać tradycję tworzenia… » więcej 2021-07-31, godz. 14:34 Zawodowcy już ich nie potrzebują, ochotnicy z nich skorzystają Strażacy zawodowi z Kędzierzyna-Koźla dostali nowe samochody w miejsce wysłużonych pojazdów. Stare auta nadal są sprawne i mogą służyć dalej strażakom… » więcej 2021-07-31, godz. 13:15 Szkoła w Biedrzychowicach została doposażona w pomoce naukowe Szkoła podstawowa w Biedrzychowicach na wniosek władz gminy Głogówek otrzymała blisko 50 tys. złotych dofinansowania z budżetu państwa na zakup pomocy… » więcej 2021-07-31, godz. 13:00 Muzeum Wsi Opolskiej uczy rozpoznawać lokalne rośliny i zwierzęta. Placówka zaprasza na bezpłatne weekendowe wars… W Muzeum Wsi Opolskiej można lepiej poznać lokalną przyrodę, a także dowiedzieć się, jakie zmiany zaszły w niej na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »