Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-03, 08:15 Autor: Katarzyna Doros

"Kilkanaście lat temu hospicjum kojarzyło się z umieralnią, udało nam się to zmienić". Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie ma już 20 lat

Hospicjum "Betania" w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Hospicjum "Betania" w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Wolontariusz w hospicjum Betania [fot. Barbara Chyłka]
Wolontariusz w hospicjum Betania [fot. Barbara Chyłka]
Rozmowa z ks. Marianem Niemcem [fot. Barbara Chyłka]
Rozmowa z ks. Marianem Niemcem [fot. Barbara Chyłka]
Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie obchodzi jubileusz 20-lecia istnienia. Początki działalności stowarzyszenia nie były łatwe za sprawą problemów ze znalezieniem odpowiedniego lokum na stacjonarne hospicjum. Opolska Betania w budynku przy pl. Kościelnym 2 pierwszych pacjentów przyjęła dopiero w 2012 roku. Wcześniej, bo od 2006 roku funkcjonowało już hospicjum domowe. Dziś hospicjum Betania dysponuje siedemnastoma miejscami stacjonarnymi.
- Od początku celem działania stowarzyszenia było pozyskanie budynku i otwarcie hospicjum. Jak już to miejsce się znalazło, to mieliśmy trudności w znalezieniu pieniędzy na remont, na adaptację, na przystosowanie pokoi. Stowarzyszenie powstało w 2001 roku, a hospicjum stacjonarne ruszyło w 2012. Nasza główna działalność stowarzyszeniowa to pozyskiwanie pieniędzy na koszty, które musimy ponieść, żeby opiekować się pacjentami. Od kiedy wybuchła pandemia nie możemy organizować zbiórek publicznych i koncertów - mówi Jarosław Wach, dyrektor Centrum Opieki Paliatywnej Betania w Opolu.

- Kiedy powstawało nasze stowarzyszenie w Opolu nie było żadnego stacjonarnego hospicjum. Najbliższa placówka znajdowała się w Siołkowicach Starych - mówi ks. biskup Marian Niemiec, prezes Stowarzyszenia Hospicjum Opolskie. - Zawsze powtarzam, że ten okres długiego remontu pomagał nam w tym, że szerzyliśmy ideę hospicyjną, żeby żyć godnie do końca i wspierać człowieka w tym najtrudniejszych chwilach życia, ale i rodziny, i najbliższych. Bo to był taki drugi najważniejszy element, na którym nam wszystkim zależało. Dwadzieścia lat temu słowo hospicjum kojarzyło się z typową "umieralnią". I wydaje mi się, że po tylu latach udało nam się to troszeczkę zmienić.

Dodajmy, że średnio hospicjum domowe swoją opieką obejmuje 45 pacjentów.

W ramach obchodów 20-lecia stowarzyszenia, jeżeli sytuacja epidemiczna pozwoli, 11 października odbędzie uroczysty koncert w Filharmonii Opolskiej. A już 8 marca rusza coroczna kampania "Pola nadziei", która ma zachęcić do przekazania jednego procenta podatku na rzecz Centrum Opieki Paliatywnej "Betania".
Jarosław Wach
ks. biskup Marian Niemiec

Wiadomości z regionu

2021-04-21, godz. 11:58 Kierowca tira potrzebował pomocy. Pomogli mu policjanci z Namysłowa Zgłoszenie do funkcjonariuszy dotarło wczoraj (20.04) popołudniu. Właściciel firmy transportowej znajdującej się na drugim końcu Polski ze względu na… » więcej 2021-04-21, godz. 11:19 Przynieś elektrośmieci i odbierz wejściówkę na Wodną Nutę Opole zachęca do udziału w konkursie zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w związku z obchodzonym w czwartek (22.04) Dniem Ziemi. » więcej 2021-04-21, godz. 10:52 MZ: ponad 740 zgonów w całym kraju. Na Opolszczyźnie - 24 [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 926 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w kraju, w tym o 358 na Opolszczyźnie. » więcej 2021-04-21, godz. 10:00 Farmaceuci też będą szczepić przeciw COVID-19. W województwie opolskim szkoli się do tego 140 farmaceutów - Kilkudziesięciu farmaceutów ma już uprawnienia do szczepień z grupy około 140 szkolących się i w ciągu najbliższych dni powinno następować podpisywanie… » więcej 2021-04-21, godz. 09:45 Kongres programowy partii Porozumienie rozpocznie się w Opolu Opole będzie miejscem inauguracji kongresu programowego partii Porozumienie. Kongres będzie oryginalny, bo nie tylko hybrydowy (w wersji on-line i na żywo)… » więcej 2021-04-21, godz. 08:06 Samochód ciężarowy wjechał w bariery na autostradzie. Droga przejezdna, ale z utrudnieniami [AKTUALIZACJA] Utrudnienia na opolskim odcinku autostrady A4. Punkt Informacji Drogowej podaje, że między węzłami Brzeg a Opole Zachód tir zablokował cześć pasa poł… » więcej 2021-04-21, godz. 07:00 Od dziś w Nysie będzie można lepiej poznać początki rolniczej Solidarności. "Nie tylko robotnicy chcieli mieć swoją… Nysa będzie gospodarzem wystawy 'Tu rodziła się Solidarność Rolników' przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Plansze upamiętniające wydarzenia… » więcej 2021-04-21, godz. 07:00 USK w Opolu chce wybudować Uniwersyteckie Centrum Sercowo-Naczyniowe. Potrzebne jest wsparcie z Krajowego Planu Odbud… Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu chce wybudować Uniwersyteckie Centrum Sercowo-Naczyniowe, które w jednym miejscu skupi wszystkie oddziały zabiegowe… » więcej 2021-04-20, godz. 21:00 Raport dnia: ponad 200 zakażeń koronawirusem w regionie. Zmarło 16 chorych [INFOGRAFIKA] 208 nowych zakażeń i śmierć 16 chorych potwierdzono dziś (20.04) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 9245 infekcjach… » więcej 2021-04-20, godz. 20:45 Szykuje się zmiana organizacji ruchu na DK46 w Brzęczkowicach. Do sierpnia kierowcy będą korzystać z bypasu Na drodze krajowej 46 w Brzęczkowicach kierowcy będą musieli korzystać z bypasu. Zmiana organizacji ruchu na trasie Opole - Nysa wchodzi w życie od środy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »