Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-02, 17:15 Autor: Daniel Klimczak

Dwie fermy drobiu w strefie zagrożenia grypą ptaków w gminie Łambinowice. Przeżywalność wirusa to minimum 30 dni

Kury [fot. Kelly Mantoan/flikcr]
Kury [fot. Kelly Mantoan/flikcr]
Ostrzeżenie na tablicy ogłoszeń [fot. Daniel Klimczak]
Ostrzeżenie na tablicy ogłoszeń [fot. Daniel Klimczak]
Wirus grypy ptaków H5N8 wykryty u martwego łabędzia w okolicach Piątkowic nie przenosi się na ludzi. Ale konieczne jest zabezpieczenie drobiu.
Władze gminy Łambinowice apelują do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności. Ostrzeżenia pojawiły się na tablicach ogłoszeń we wszystkich miejscowościach w gminie. Instrukcje trafiły też do sołtysów. Jak mówi sekretarz gminy Jerzy Rosiński, dalsze czynności będą miały na celu m.in. uchronienie przed patogenem działających w okolicy ferm drobiu.

- Nasze działania są skoordynowane razem z działaniami lekarza weterynarii. W tej chwili umieszczamy informacje o zagrożonych strefach. Co najmniej dwie fermy znajdują się w tej strefie zagrożenia, tutaj jeszcze ustalamy jaki mniej więcej będzie jej zakres. To są duże fermy, w Drogoszowie i Bielicach - dodaje.

Szczególne środki ostrożności powinni zachować także właściciele niewielkich kurników, czy hodowcy gołębi. Powiatowy lekarz weterynarii w Nysie Zenon Ziubrzyński wskazuje, że chodzi o jak najdokładniejsze odizolowanie ptaków od otoczenia.

- Nie należy wypuszczać drobiu w tym okresie. Karmić tylko wewnątrz kurnika. Nie wolno wpuszczać obcych ludzi do swoich gospodarstw, należy stosować dezynfekcję. Maksymalnie zabezpieczyć te obiekty, żeby nie wlatywały tam jakieś drobne ptaki. Jeżeli są kaczki czy gęsi, to nie wolno ich wypuszczać do rowów, do stawów, gdyż przeżywalność wirusa jest to 30 dni, lub nawet więcej - przestrzega.

Z tego powodu hodowcy nie powinni też odwiedzać okolic rzek i zbiorników wodnych, gdzie wciąż może występować patogen.

Przypomnijmy, wirus grypy ptaków H5N8 nie przenosi się na ludzi. U ptaków atakuje drogi oddechowe i układ nerwowy, prowadząc do niemal 100-procentowej śmiertelności. Najbardziej narażone są więc fermy drobiu. W przypadku wykrycia go w tych gospodarstwach, praktykuje się nawet wybijanie całej zamieszkującej je populacji.
Jerzy Rosiński
Zenon Ziubrzyński

Wiadomości z regionu

2021-04-23, godz. 11:43 41-latek z powiatu opolskiego handlował alkoholem zza wschodniej granicy. Za nielegalny obrót odpowie przed sądem Mężczyznę podejrzanego o posiadanie i obrót nielegalnym alkoholem zatrzymali policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z komendy miejskiej w Opolu… » więcej 2021-04-23, godz. 10:55 MZ: ponad 10 tysięcy nowych przypadków zakażenia COVID-19 i 539 zgonów [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 10 858 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w kraju, w tym o 293 na Opolszczyźnie. » więcej 2021-04-23, godz. 10:30 Wolontariusze zapraszają do wspólnego sprzątania na Górze św. Anny EDefenders to grupa wolontariacka, która organizuje cykliczne akcje sprzątania śmieci w rejonie Parku Krajobrazowego Góra św. Anny. Do tej pory dzięki ich… » więcej 2021-04-23, godz. 10:00 Zaginęła 16-letnia Joanna Gibka z województwa łódzkiego Mieszkanka miejscowości Niechmirów w gminie Burzenin ostatni raz widziana była w miejscu swojego zamieszkania 26 lutego ok. godz. 21:20. » więcej 2021-04-23, godz. 09:40 "Zielony certyfikat" wkrótce pozwoli na poruszanie się po Unii Europejskiej. "Prace są zaawansowane" Unia Europejska pracuje na rozporządzeniem mającym na celu ułatwienie poruszania się po terenie Wspólnoty w czasie pandemii. Europoseł PiS Anna Zalewska… » więcej 2021-04-23, godz. 08:40 Skręcił w lewo mimo zakazu i doprowadził do czołowego zderzenia Na styku ulic Wrocławskiej i Niemodlińskiej w Opolu doszło do zderzenia czołowego dwóch samochodów osobowych. » więcej 2021-04-23, godz. 08:00 Urząd gminy w Dąbrowie przejdzie kompleksową termodernizację Urząd gminy w Dąbrowie przejdzie kompleksową termodernizację. Oprócz docieplenia budynku zmienią się także pomieszczenia biurowe wewnątrz. Budynek zyska… » więcej 2021-04-23, godz. 07:00 Punkt szczepień przeciw COVID-19 w Strzelcach Opolskich jest już gotowy do pracy Punkt szczepień masowych w Strzelcach Opolskich przeszedł pozytywnie kontrolę sanepidu i Narodowego Funduszu Zdrowia. Starostwo strzeleckie rozpoczęło rejestrację… » więcej 2021-04-22, godz. 22:00 Baborów planuje zorganizować największy piknik militarny w regionie Pierwszy piknik militarny 'Południowa Opolszczyzna' - pod taką nazwą gmina Baborów zamierza zorganizować w tym roku największą tego typu imprezę w naszym… » więcej 2021-04-22, godz. 21:00 Ponad 600 piłkarskich koszulek zyska drugie życie i uszczęśliwi dzieci z krajów Trzeciego Świata w ramach akcji "Oddaj… Ponad 600 sportowych koszulek piłkarskich zebranych w ramach akcji 'Oddaj fejka' trafi do dzieci z Afryki i krajów Bliskiego Wschodu. Inicjatorem akcji jest… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »