Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-02-26, 13:30 Autor: Daniel Klimczak

Oszust chciał otrzymać telefon, za który nie zapłacił. Nie wiedział, że jego niedoszłą ofiarą jest policjant wydziału do walki z cyberprzestępczością

komputer [fot. Flickr]
komputer [fot. Flickr]
Próbował wyłudzić towar na internetowej aukcji. Aby otrzymać przesyłkę przesłał fałszywe potwierdzenie wpłaty i groził policją. Nie wiedział jednak, że w ten sposób próbuje oszukać prawdziwego funkcjonariusza.
Mundurowy z Namysłowa chciał sprzedać smartfon na jednym z popularnych portali. Po kilku dniach otrzymał wiadomość od użytkownika serwisu, który zapewniał, że zapłacił za urządzenie i oczekuje na jego wysyłkę. Sprzedający miał odpowiedzieć, że wyśle sprzęt, gdy pieniądze pojawią się na jego koncie. Rzecznik namysłowskiej policji asp. Paweł Chmielewski wskazuje, że przelew nigdy nie został wysłany. Poza tym oszust próbował włamać się na konto bankowe sprzedającego.

- Kupujący był bardzo nachalny, straszył policją i próbował na różne sposoby przekonać sprzedającego, żeby ten pilnie wysłał telefon. Na dowód zrealizowania transakcji podesłał link, pod którym miała znajdować się informacja o potwierdzeniu wpłaty. Link był oczywiście fałszywy i prowadził do strony, skąd przęstępca mógłby włamać się na konto bankowe policjanta - wyjaśnia.

Na nieszczęście oszusta, jego niedoszłą ofiarą był funkcjonariusz wydziału do walki z cyberprzestępczością. Tym razem próba kradzieży została udaremniona, jednak nie zawsze takie sytuacje kończą się w podobny sposób.

Policja apeluje o szczególną ostrożność podczas zakupów czy sprzedaży przez internet. Przede wszystkim chodzi o zwracanie uwagi na wygląd adresów, czy samych stron internetowych banków, a także treść SMS-ów z kodami do autoryzacji transakcji. Równie ważne jest też ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów.
asp. Paweł Chmielewski

Wiadomości z regionu

2021-04-21, godz. 15:42 PILNE! Opolskie w gronie województw z największą liczbą zakażeń. Obostrzenia zostają Na Opolszczyźnie a także w woj. śląskim, dolnośląskim, łódzkim, wielkopolskim nie będzie luzowania obostrzeń epidemicznych. Taką informację przekazał… » więcej 2021-04-21, godz. 15:30 Była zakonnica zeznawała w procesie opolskiego "Tulipana" W opolskim sądzie okręgowym trwa proces Piotr K., czyli opolskiego 'Tulipana', który miał oszukać ponad 100 osób na prawie 2 miliony złotych. Sprawa wyszła… » więcej 2021-04-21, godz. 14:43 "Mieszkańcy mają prawo, by złożyć hołd polskim patriotom”. Konferencja prasowa Violetty Porowskiej przed pomnikiem… Wraca temat napisu na tablicy, która miała zawisnąć na pomniku przy placu Wolności w Głogówku. Przypomnijmy, radni między innymi Mniejszości Niemieckiej… » więcej 2021-04-21, godz. 14:40 Prezydent Andrzej Duda 2 maja odwiedzi Górę św. Anny. To część obchodów 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śl… Prezydent Andrzej Duda przyjedzie 2 maja na Górę św. Anny. Weźmie udział w uroczystościach związanych z setną rocznicą wybuchu III Powstania Śląskiego… » więcej 2021-04-21, godz. 14:15 1% podatku zostaw na Opolszczyźnie Do końca kwietnia należy rozliczyć się z fiskusem. Warto przekazać 1% podatku na organizacje pożytku publicznego, zwłaszcza te, które działają na terenie… » więcej 2021-04-21, godz. 13:44 Akcja SOK na opolskim dworcu PKP. Funkcjonariusze zatrzymali matkę z poszukiwanym dzieckiem Na dworcu głównym PKP w Opolu funkcjonariusze Służby Ochrony Kolei zatrzymali kobietę, która sprawiała wrażanie osoby będącej pod wpływem środków… » więcej 2021-04-21, godz. 13:38 Każdy mieszkaniec Opolszczyzny otrzyma 4 maski ochronne! Akcję dystrybucji koordynuje wojewoda opolski 3,5 miliona maseczek ochronnych trafi do mieszkańców naszego regionu. Statystycznie - na jednego Opolanina przypadają 4 sztuki. Transport rozpoczął się dzisiaj… » więcej 2021-04-21, godz. 13:15 Do punktu szczepień w opolskim Toropolu przywieziono 2 tysiące dawek. "Udało się zachować ciągłość szczepień" Punkt szczepień powszechnych na opolskim Toropolu otrzymał kolejne dawki szczepionek. W południe dostarczonych zostało 2 tysiące dawek Moderny. Dzisiaj (21.04)… » więcej 2021-04-21, godz. 13:00 Szykuje się długie zamknięcie głównego przejazdu kolejowego w Zdzieszowicach Od dawna mieszkańcy Zdzieszowic prosili o remont głównego przejazdu w ich mieście. Nierówne płyty między torami powodują, że nie tylko rowerzyści mają… » więcej 2021-04-21, godz. 11:58 Kierowca tira potrzebował pomocy. Pomogli mu policjanci z Namysłowa Zgłoszenie do funkcjonariuszy dotarło wczoraj (20.04) popołudniu. Właściciel firmy transportowej znajdującej się na drugim końcu Polski ze względu na… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »