Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-02-19, 07:00 Autor: Witold Wośtak

Lekarze z Vital Medic w Kluczborku usunęli w skomplikowanej operacji dużego guza mózgu. Kobieta szukała pomocy w całym kraju

[fot. www.facebook.com/VITAL MEDIC Neurochirurgia i Neurostymulacja]
[fot. www.facebook.com/VITAL MEDIC Neurochirurgia i Neurostymulacja]
Unikatową i wyjątkowo skomplikowaną operację usunięcia guza kąta mostowo-móżdżkowego udało się przeprowadzić w kluczborskim szpitalu Vital Medic.
Tego typu schorzenie jest bardzo trudne do leczenia z powodu lokalizacji - znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie pnia mózgu. Do szpitala trafiła kobieta w wieku ponad 30 lat, u której 3 lata temu w renomowanym ośrodku akademickim podjęto operację, ale wówczas usunięto tylko 10 procent guza.

- Kobieta szukała pomocy w całym kraju, bo bardzo duży - 4-centymetrowy - guz wbijał się już w pień mózgu - mówi dr Witold Libionka, ordynator Oddziału Neurochirurgii.

- My podjęliśmy się, ponieważ to była jedyna szansa dla kobiety. 4-centymetrowy guz praktycznie wchodził głęboko w struktury pnia. Przy tak dużej objętości w zasadzie nie było nadziei na skuteczną radioterapię. Przy tej wielkości guza radioterapia wiązałaby się zresztą z bardzo wysokim ryzykiem powikłań, uszkodzenia nerwów czaszkowych czy uszkodzenia długich dróg projekcyjnych, które biegną przez pień.

W Kluczborku udało się usunąć niemal cały guz, a pozostałą część można bez problemu leczyć radioterapią. - Kobieta ma szansę na całkowity powrót do zdrowia - dodaje doktor Libionka.

- Jesteśmy bardzo optymistycznie nastawieni do dalszego przebiegu leczenia u chorej. To naprawdę był zabieg o najwyższym stopniu trudności, więc jesteśmy dumni, że w naszym ośrodku udało się wykonać ową operację z powodzeniem. Pacjentka jest przytomna, w pełnym kontakcie i chodzi, także czuje się znakomicie. Znajduje się praktycznie w takim stanie jak przed zabiegiem, a minęły dwa dni od tak ciężkiej operacji.

Cała operacja wraz z procedurami trwała 10 godzin, natomiast część neurochirurgiczna około 8 godzin.
Witold Libionka 1
Witold Libionka 2

Wiadomości z regionu

2021-04-16, godz. 21:15 Przejazd kolejowy na drodze między Raszową a Kędzierzynem-Koźlem będzie zamknięty jeszcze ponad tydzień Przejazd drogowo-kolejowy w Raszowej (gmina Leśnica) na ulicy Słowackiego miał być zamknięty kilka dni. Utrudnienia potrwają jednak znacznie dłużej. » więcej 2021-04-16, godz. 20:20 Punkt szczepień powszechnych na Politechnice Opolskiej gotowy. "Czekamy na zielone światło" Punkt szczepień powszechnych dla mieszkańców powiatu opolskiego na Politechnice Opolskiej jest już gotowy. Jak informuje na portalu społecznościowym starosta… » więcej 2021-04-16, godz. 20:00 Raport dnia: 460 nowych zakażeń koronawirusem na Opolszczyźnie. Zmarło 7 chorych mieszkańców [INFOGRAFIKA] 460 nowych zakażeń koronawirusem i śmierć 7 osób potwierdzono dziś (16.04) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-04-16, godz. 19:20 Skoroszyce z dotacją na remont świetlicy. Inwestycja ruszy jednak dopiero w przyszłym roku, bo dziś gmina nie ma już… Świetlica wiejska w Skoroszycach przejdzie modernizację. Za prawie 730 tysięcy złotych obiekt zostanie rozbudowany i dostosowany do współczesnych wymog… » więcej 2021-04-16, godz. 18:00 W Kędzierzynie-Koźlu za darmo wszczepią psom chipy Po raz kolejny w Kędzierzynie-Koźlu prowadzona jest akcja bezpłatnego znakowania psów. Zwierzętom weterynarz wszczepia pod skórę elektroniczny chip, w którym… » więcej 2021-04-16, godz. 17:40 Sprzęt z działalności przestępczej dostał drugie życia i wspomoże opolskie szpitale Urządzenia pochodzące z nielegalnej fabryki papierosów będą wspomagać pracę Szpitala Wojewódzkiego i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Funkcjonariusze… » więcej 2021-04-16, godz. 16:55 Brzeski MOSiR przyzna tytuł najaktywniejszego mieszkańca. Zabawa ma zachęcić do aktywności w czasie pandemii Brzeg zachęca do prowadzenia aktywnego trybu życia mimo pandemii koronawirusa. Zmotywować do spacerów, biegania czy jazdy na rowerze ma zabawa, w ramach której… » więcej 2021-04-16, godz. 16:00 Punkt szczepień masowych w Kędzierzynie-Koźlu jest już gotowy [ZDJĘCIA] Punkt szczepień masowych w Kędzierzynie-Koźlu jest już gotowy. Zaadaptowano na ten cel salę sportową w starym budynku szkoły numer 6 przy ul. Stalmacha… » więcej 2021-04-16, godz. 15:00 MZD w Opolu będzie montować kolejne czujniki parkowania Od poniedziałku (19.04) montowane będą w Opolu kolejne czujniki parkowania. System ITS pojawi się w strefie płatnego parkowania na ulicach Kropidły, Staromiejskiej… » więcej 2021-04-16, godz. 14:29 Wojewoda opolski: "Mamy spowolnienie rozwoju koronawirusa, ale daleko nam do spowolnienia fali" - Prognozy rozwoju pandemii koronawirusa na Opolszczyźnie, opracowane przez zespół matematyków z Uniwersytetu Opolskiego, są umiarkowanie optymistyczne -… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »